Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pasożyty - co trzeba o nich wiedzieć?
menu
Polub nas na Facebooku

Pasożyty - co trzeba o nich wiedzieć?

Dziecko z bolącym brzuchem u lekarza.

Fot. science photo library / Getty Images

Pasożytami możemy zarazić się w wyniku spożycia jedzenia lub wody oraz poprzez brak higieny. Właśnie dlatego problem ten dotyczy najczęściej dzieci, które nie zdają sobie jeszcze sprawy z np. konieczności częstego mycia rąk.

Pasożyty w układzie pokarmowym człowieka mogą dawać różne objawy. Począwszy od lekkiego bólu brzucha przez nudności, a także biegunki, problemy skórne, częste migreny, zaburzenia układu nerwowego i immunologicznego. Wszystko zależy od rodzaju pasożyta, który zasiedli nasz organizm. Zacznijmy po kolei.

Owsiki

Do najczęstszych objawów owsicy należy uczucie świądu w okolicy odbytu. Do innych objawów owsików należą m.in. rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy. Może zdarzyć się także zgrzytanie zębami. Świąd odczuwany przez żywiciela wynika z przemieszczania się samic, które w godzinach nocnych ruszają w kierunku odbytu, aby złożyć jajeczka poza ciałem człowieka. W wyniku drapania okolic odbytu dochodzi do przeniesienia jajeczek z larwami na dłonie, pościel, a także do ust, gdzie dochodzi do ponownego zakażenia.

Leczenie owsików polega na stosowaniu farmakoterapii. Bardzo ważna jest także higiena osobista i częste pranie pościeli w wysokich temperaturach. Kompendium wiedzy o owsikach będziecie mogli poznać także w najnowszym sezonie programu 36,6°C.

Polecamy: Pasożyty i choroby pasożytnicze układu pokarmowego

Glista ludzka

Wbrew pozorom ciężko zarazić się glistą ludzką. Dlaczego? Otóż jedynym źródłem zakażenia są ludzie, nie ma możliwości przeniesienia glisty ludzkiej na zwierzęta. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez spożycie żywności, gdzie uprzednio osoba chora oddała stolec i jajeczka glisty ludzkiej znajdują się na pożywieniu. 

Objawem glistnicy jest kaszel, zwykle nocny, który mija po około 10-14 dniach. W nowym sezonie programu 36,6 dowiecie się m. in. czy dietą można wyleczyć pasożyty oraz w jaki sposób je wykryć! Zobaczcie, co dr n. med. Jolanta Popielska, specjalista chorób zakaźnych, mówi o glistnicy:

Zobacz film: Jak pozbyć się pasożytów? Źródło: 36,6.

W programie dowiecie się także, ile racji mają ci, którzy twierdzą że w czarnej końcówce banana są pasożyty. Sprawdzono także, czy warto płacić kilkaset złotych za diagnozę i leczenie pasożytów za pomocą biorezonansu. Dodatkowo zobaczymy jak student medycyny poddał się takiemu badaniu i co z niego wynikło. Całość eksperymentu zarejestrowała ukryta kamera. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zdrowie oglądaj nowy sezon programu 36,6°C. Emisja premierowego odcinka odbędzie się 2 marca, w sobotę, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN.

Tasiemiec

Tasiemiec to bardzo groźny pasożyt, którym można się zarazić m. in. poprzez spożywanie surowego mięsa. Tasiemcem nieuzbrojonym można zarazić się poprzez mięso wołowe, natomiast tasiemcem uzbrojonym - jedząc mięso wieprzowe lub rybie. Objawy zarażenia tasiemcem to ból brzucha, nudności, wymioty, spadek masy ciała, biegunka, niedokrwistość. Tasiemiec nieuzbrojony może rozwijać się bardzo długo nie dając żadnych objawów. Badaniem, które pozwala na wykrycie pasożyta to badanie kału.  

Bardzo poważną chorobą wywoływaną przez tasiemca uzbrojonego jest wągrzyca - powoduje ją zlokalizowanie się pasożyta poza układem pokarmowym, np. w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych. Tasiemiec w tych miejscach tworzy wągry, mogące przetrwać tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.

Polecamy: Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu

Tasiemiec bąblowcowy

Tasiemiec bąblowcowy to zupełnie inna odmiana tasiemca. W przypadku tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego to człowiek jest żywicielem ostatecznym. Natomiast w przypadku bąblowcowego  człowiek jest tak naprawdę tylko przypadkowym żywicielem pośrednim. 

Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta, także te domowe. Bąblowiec może zlokalizować się w każdym narządzie (np. w wątrobie), prowadząc do jego niewydolności.  Aby mu zapobiec należy dbać o higienę, nie jeść niemytych owoców i warzyw, zwłaszcza leśnych.

Polecamy: Bąblowica – czym jest ta choroba? Objawy zakażenia tasiemcem, leczenie bąblowicy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?