Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu

NAN

Fot: gstockstudio / fotolia.com

Pasożyty są obecne w organizmie co trzeciego mieszkańca Europy! Każdego roku zabijają 14 milionów osób na świecie. Do zakażenia pasożytami dochodzi najczęściej w wyniku niewłaściwej higieny, spożycia zakażonego jedzenia lub wody.

Pasożyty ludzkie, podobnie jak pozostałe pasożyty, są organizmami żerującymi na innych organizmach, które wykorzystują do zdobywania pokarmu. Pasożyty towarzyszą człowiekowi od zawsze, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pasożytami zaraziło się ponad 4,5 miliarda ludzi w ciągu ostatnich 10 lat, a 99,9% ludzi posiadających domowe zwierzęta jest nosicielami pasożytów. Na szczęście nie wszystkie pasożyty zagrażają życiu i zdrowiu.

Rodzaje pasożytów ludzkich

Wyróżnia się dwa rodzaje pasożytów atakujących ludzi: pasożyty zwierzęce (stanowią zdecydowaną większość) i pasożyty roślinne. Poza tym ludzkie pasożyty dzieli się na wewnętrzne (obecne we wnętrzu organizmu) oraz zewnętrzne (żyjące na powierzchni ciała). Najczęstszymi wewnętrznymi pasożytami ludzkimi są: pierwotniaki (zwykle lamblie), płazińce (głównie tasiemce i przywry) oraz obleńce (glisty ludzkie, włosienie, owsiki).

Pasożyty ludzkie: pierwotniaki

Pierwotniaki pasożytnicze są niewielkimi jednokomórkowymi organizmami, które zazwyczaj nie stanowią zagrożenia życia dla osoby zakażonej. Nie jest jednak wykluczone, że pierwotniaki mogą wywołać groźne choroby (śpiączki, lambliozę, malarię, toksoplazmozę, czerwonkę, rzęsistkowicę). Najczęstszymi pierwotniakami są lamblie. Zgodnie z różnymi szacunkami, lamblią jelitową jest zarażone ok. 10% dorosłych Polaków i od 25% do 50% dzieci w Polsce. Ten rodzaj pierwotniaka żeruje najczęściej w jelicie cienkim, dwunastnicy, a nawet w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. Objawami są najczęściej liczne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki naprzemian z zaparciami, obfite stolce o cuchnącym zapachu), a także niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, osłabienie, spadek masy ciała, krótkotrwałe gorączki, wysypki alergiczne, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, trądzik. W rzadkich przypadkach lamblie obecne w organizmach nie powodują żadnych niepokojących objawów.

Zobacz film: Dyskusja między hematologiem a diagnostą żywej kropli krwi. Źródło: 36,6.

Pasożyty ludzkie: obleńce

Obleńce są robakami o obłej budowie, większość z nich stanowią nicienie. Najczęściej atakują jelita, w których potrafią się utrzymywać przez stosunkowo długi czas za sprawą umiejętności wykonywania energicznych ruchów. Najpopularniejszym obleńcem i jednocześnie pasożytem ludzkim w Polsce jest owsik. Zdaniem niektórych polskich epidemiologów, owsiki są obecne u 17% dorosłych i 38% dzieci w kraju. Największymi skupiskami zakażonych na owsiki są żłobki, przedszkola i domy dziecka. Owsiki żerują najczęściej w jelicie grubym, jelicie cienkim, rzadziej w okolicach odbytu i pochwy. Zarażenie owsikami, podobnie jak w przypadku innych pasożytów, jest skutkiem niewłaściwej higieny (zwłaszcza miejsc intymnych), niemycia rąk przed jedzeniem, a także niemycia jarzyn i owoców przed spożyciem. Chorobą wywołaną przez owsiki jest owsica, a jej objawy zależą od intensywności inwazji pasożytów i wrażliwości osoby zarażonej.

Pozostałymi obleńcami, które często występują w ludzkich organizmach, są glisty ludzkie oraz włosienie. Glista ludzka jest jednym z największych pasożytów żyjących w ludzkim ciele, a rozmiary dorosłego osobnika sięga nawet 35 cm. Do zakażenia glistnicą w Polsce dochodzi stosunkowo rzadko. Szacuje się, że dotyka ona od 1% do 18% Polaków. Glista ludzka występuje najczęściej w glebie i pożywieniu. Objawami glistnicy wywołanej żerowaniem pasożytów są również: reakcje alergiczne, bóle gardła, nadpobudliwość nerwowa, zaburzenia snu, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia.

Zobacz film i dowiedz się skąd się biorą pasożyty w ciele człowieka

Zobacz film: Pasożyty - jak się ich pozbyć? Źródło: 36,6.

Włosienie żerują w jelitach i łatwo się nimi zarazić, jedząc nieprzebadaną dziczyznę, a także zakażone mięso świń. Objawami zarażenia larwami włośnia (włośnicy) są najczęściej: gorączka, nudności, wymioty oraz bóle mięśni. Później nierzadko dochodzą także obrzęki twarzy, uczucie osłabienia wraz z wysoką gorączką.

Pasożyty ludzkie: płazińce – rodzaje, objawy

Do zakażenia płazińcami (zwłaszcza tasiemcami oraz przywrami) dochodzi poprzez kontakt z zakażoną wodą. Szczególnie niebezpieczne pod kątem ryzyka zakażeń są jeziora, stawy i rzeki. Choroba, podobnie jak w przypadku pozostałych zarażeń pasożytami, objawia się najczęściej nudnościami, bólami brzucha i wymiotami.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów – badania, leczenie

W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami warto wykonać badania. Najczęstszymi metodami diagnozy pasożytów ludzkich, w zależności od podejrzewanego o inwazję gatunku, są analiza kału oraz zdecydowanie bardziej skuteczne badania krwi. Oczyszczanie organizmu z pasożytów trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W terapii stosuje się najczęściej leki paraliżujące układ nerwowy pasożytów, umożliwiające likwidację ich przyczepności w jelitach (gdzie żerują najczęściej). W trakcie leczenia zalecana jest odpowiednia dieta.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
195
36
Komentarze (2)
Frran
małami, a co z ziołami? Pijesz jakieś ziołowe napary?
Czytaj całość
małami
jezeli chodzi o owsiki to dobrym lekiem hjest pyrantelum medana ;) bez recpety, dobry smak i wydajny ;)
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?