Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu
menu
Polub nas na Facebooku

Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu

lekarz z kartą pacjenta

Fot. Martin Barraud / Getty Images

Pakiet onkologiczny oznacza specjalistyczną drogę diagnostyki i leczenia pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem lub podejrzeniem jego wystąpienia. Celem programu jest skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do onkologa, usprawnienie rozpoznania choroby oraz szybka i kompleksowa terapia.

Ustawa o pakiecie onkologicznym funkcjonuje od 2017 roku i pozwala na szybką interwencję onkologiczną. Zakłada m.in.: określenie odrębnej kategorii pacjentów oczekujących na specjalistyczne leczenie, ustalenie zakresu obowiązków lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej względem pacjentów z podejrzeniem nowotworu oraz wskazanie placówek, w których świadczone jest leczenie chorób nowotworowych. Pakiet onkologiczny zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Co to jest pakiet onkologiczny?

Pakiet onkologiczny stanowi grupę przepisów mających na celu usprawnienie leczenia chorób nowotworowych w Polsce. To rodzaj programu leczenia opracowany i wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia, który pozwala na szybką terapię onkologiczną pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem rozpoznania choroby nowotworowej, szczególnie o charakterze złośliwym, dzięki tzw. szybkiej ścieżce diagnostyki i leczenia. Wprowadzone rozwiązania organizacyjne służby zdrowia mają na celu usystematyzowanie procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz sprawne prowadzenie pacjenta przez kolejne etapy leczenia, aż do momentu zakończenia terapii. Dostęp do usług w ramach pakietu onkologicznego zapewnia NFZ, co oznacza, że:

  • wszelkie procedury medyczne opłacane są z budżetu państwa;
  • pakiet może być realizowany wyłącznie w placówkach, które podpisały kontrakt na tego typu świadczenia z NFZ;
  • każdy pacjent onkologiczny otrzyma niezbędne leczenie.

Wykaz placówek prowadzących pakiet onkologiczny można znaleźć na witrynach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Placówkę z pakietem onkologicznym można również rozpoznać po logo programu umieszczonym na drzwiach wejściowych.

Pakiet onkologiczny – zmiany

W czerwcu 2017 roku zaktualizowano rozporządzenie o pakiecie onkologicznym. Nowelizacja wprowadziła karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielone karty), czyli szybkie ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne. Dzięki temu udoskonaliła i skróciła zasady dotyczące oczekiwania na wizytę i podjęcie leczenia onkologicznego, zwiększając szanse pacjenta na wyleczenie.

Polecamy: Jak wygląda leczenie onkologiczne u kobiet w ciąży?

Jak nowoczesna technologia pomaga diagnozować nowotwory? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Zielona karta pakietu onkologicznego gwarantuje m.in.:

  • przepustkę omijającą system kolejkowy do specjalisty i wyznaczenie terminów realizacji poszczególnych etapów leczenia w osobnej kategorii pacjentów onkologicznych;
  • interdyscyplinarne leczenie, czyli konsylium lekarskie pakietu onkologicznego, tzn. zespół specjalistów, który w ciągu 14 dni opracowuje szczegółowy plan leczenia pacjenta;
  • wprowadzenie koordynatora pakietu onkologicznego, czyli asystenta przypisanego pacjentowi, nadzorującego proces leczenia, udzielającego wsparcia w sferze informacyjnej, administracyjnej i organizacyjnej oraz komunikacyjnej z lekarzami.

Polecamy: Diagnoza choroby onkologicznej – jak sobie z nią poradzić?

Szybka ścieżka, czyli procedury leczenia

W przypadku niepokojących objawów rozwijających się na tle nowotworu niezbędna jest szybka diagnostyka wstępna. Pakiet onkologiczny zapewnia zieloną kartę od:

  • lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), tzw. lekarza rodzinnego, który stwierdził podejrzenie choroby na podstawie wywiadu oraz podstawowych badań, a następnie może skierować na specjalistyczną diagnostykę uzupełniającą do onkologa, który poprowadzi dalsze badania i ewentualne leczenie;
  • lekarza specjalisty w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) bądź lekarza świadczącego usługi w ramach programów zdrowotnych w szpitalach, którzy na podstawie wyników określają stopień zaawansowania choroby i mogą przekierować pacjenta do innej placówki na leczenie.

Szybka ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na leczenie średnio o 2 tygodnie, zwalnia z potrzeby posiadania osobnych skierowań na wizyty lekarskie i specjalistyczne badania. W przypadku zmiany miejsca leczenia karta jest zamykana, a kolejna placówka wymaga otwarcia nowej ścieżki. Przepustka jest również zamykana w przypadku wykluczenia nowotworu. Po zakończeniu leczenia pacjent poddawany jest monitoringowi i kierowany z długofalowej opieki lekarskiej do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wówczas staje się lekarzem prowadzącym.

Polecamy: Żywienie w trakcie terapii przeciwnowotworowej – zapobieganie niedożywieniu

Pakiet onkologiczny – dla kogo?

Pakiet onkologiczny, czyli zielona karta i szybka ścieżka diagnostyczno-lecznicza, przeznaczone są dla osób z podejrzeniem choroby nowotworowej o charakterze złośliwym oraz z potwierdzonym rozpoznaniem, a także dla pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego. Zielona karta w pakiecie onkologicznym wystawiana jest osobom podejmującym leczenie wyłącznie w ramach publicznej służby zdrowia – prywatne kliniki i przychodnie onkologiczne nie świadczą usług tego typu. Karta nie może zostać również wystawiona osobom, które chcą zbadać się pod kątem nowotworu profilaktycznie. Pakiet nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych i limitów w dostępie do leczenia onkologicznego, jednak wyklucza opiekę paliatywną.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, Poz. 1250.
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Co oznacza cito na skierowaniu?
Tryb diagnostyki i leczenia pacjenta na tzw. pilne skierowanie
Co oznacza cito na skierowaniu? Tryb diagnostyki i leczenia pacjenta na tzw. pilne skierowanie TVN zdrowie
Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS.
Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie?
Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS. Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie? TVN zdrowie
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię Dzień Dobry TVN
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Niestety w SPSK4 w Lublinie nie honorują tej karty. Nie można się nawet zarejestrować do poradni. Koordynatorzy w szpitalu są, ale nie odpowiadają nawet na maile.
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?