Ketotifen WZF jest lekiem łagodzącym objawy alergiczne: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, zmiany skórne. Hamuje rozwój nadreaktywności oskrzeli i jest stosowany w zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację od producenta leku o braku spełnienia wymagań specyfikacji jakościowej produktu. Przypominamy, że firmy farmaceutyczne mają obowiązek rygorystycznego dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości swoich produktów. Wszelkie, nawet najmniejsze odstępstwa, są zgłaszane do GIF, a leki wycofywane z obrotu.
W przypadku Ketotifenu WZF producentem jest spółka Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. Z informacji udzielonych TVN24.pl wynika, że nie ma niebezpieczeństwa dla pacjentów, którzy korzystali z wycofywanych leków.
Wycofane serie:
- 01LF0616 (data ważności 06.2021)
- 01LF1216 (data ważności 12.2021)
- 01LF0317 (data ważności 03.2022)
- 01LF0617 (data ważności 03.2022).
Więcej na ten temat na TVN24.pl: Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Objawy alergii
Najpowszechniejszą alergią jest alergia na roztocza. Z danych wynika, że z uczuleniem na kurz boryka się około 6 mln Polaków. Objawy łatwo pomylić z przeziębieniem: katar (nieżyt nosa), kaszel, kichanie, zaczerwienienie oczu, czasami także problemy z oddychaniem. Mogą także wystąpić objawy skórne: sucha skóra, pokrzywka, zaczerwienienie. Oznaki alergii nasilają się podczas sezonu grzewczego (ma to związek z ograniczeniem wietrzenia pomieszczeń), a także rano i wieczorem. Często alergicy podczas sprzątania mieszkania zaczynają odczuwać dyskomfort, a objawy uczulenia nasilają się.
Polecamy: Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza
Bardzo powszechne są także alergie pokarmowe. Objawy tego typu uczuleń dotyczą problemów ze strony układu pokarmowego, skóry lub dróg oddechowych. Najpowszechniejszymi alergenami są: orzechy, mleko, jaja, soja, pszenica, ryby i skorupiaki.
Więcej: Badania na alergie pokarmowe
Testy alergiczne
Reakcja alergiczna to odpowiedź układu odpornościowego na kontakt z alergenem - wytwarzają się m.in. immunoglobuliny IgE oraz limfocyty T. To one sprawiają, że w organizmie wytwarzana jest m.in. histamina – substancja odpowiedzialna za wywołanie stanu zapalnego. Do łagodzenia objawów alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe. Aby wiedzieć, co nas uczula należy przeprowadzić specjalne testy.
Warto wiedzieć: Objawy alergii na kota – uczulenie na kocią sierść, odczulanie