Rak piersi to nowotwór, który może rozwinąć się także u kobiety w ciąży. Zdaniem badaczy, jeśli u przyszłej mamy pojawiają się zmiany nowotworowe to najczęściej lokalizują się one właśnie wokół piersi. Inne typy nowotworów zdarzają się niezwykle rzadko. Na szczęście choroba nie zawsze wiąże się z dylematem i wyborem między życiem własnym a dziecka.
Mimo że leczenie raka u kobiet w ciąży niewiele różni się od tego prowadzonego u pań, które nie oczekują dziecka. Odstępstwa zaczynają się pojawiać dopiero przy doborze chemioterapii. W takich szczególnych przypadkach najbezpieczniejsza będzie taka chemia, która nie przeniknie do płodu lub zrobi to w minimalnym stopniu.
Dlatego bardzo ważne, jest, aby cytostatyki miały dużą masę cząsteczkową, dobrze łączył się z białkami i nie rozpuszczały się w tłuszczach. Dzięki temu, lek uderzy bezpośrednio w zmianę nowotworową, ale ominie płód i nie wyrządzi u niego żadnych szkód oraz nie wpłynie na dalszy rozwój płodu.
Mimo że medycyna, co raz lepiej radzi sobie z leczeniem nowotworów i nowoczesne terapie są coraz skuteczniejsze, to nie wszystkie metody można zastosować u kobiet, które spodziewają się dziecka. Specjaliści zgodnie podkreślają, że w takich przypadkach możliwości są bardzo mocno ograniczone. Nie brakuje sytuacji, kiedy to kobieta musi podjąć bardzo trudną decyzję – odroczyć leczenie i rozpocząć terapię po urodzeniu dziecka, czy też usunąć ciążę i zawalczyć o swoje zdrowie.
Niestety w Polsce jest niewiele takich ośrodków, w których kobiety w ciąży i chore na nowotwór mogą znaleźć pomoc i liczyć na naprawdę fachową opiekę i pomoc. Jedną z takich placówek jest Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.