Polub nas na Facebooku
Czytasz: 3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę?
menu
Polub nas na Facebooku

3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę?

Mężczyzna rzyma dłonie na brzuchu kobiety

Fot: Pankeev / stock.adobe.com

3 tydzień ciąży zaczyna się najczęściej w 14 dniu cyklu miesięcznego. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia to zarodek wędruje wtedy w dół jajowodu, aby zagnieździć się w macicy. W tym czasie ma on wielkość główki od szpilki i nie jest widoczny na USG.

Niektóre matki twierdzą, że już w 3 tygodniu ciąży wiedzą, że doszło do zapłodnienia. Istnieją pewne objawy, które mogą o tym świadczyć, choć można je łatwo pomylić z innymi dolegliwościami.

3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia

3 tydzień ciąży to 1, a nie 3 tydzień od zapłodnienia. Zamieszanie to jest wywołane faktem, że wiek ciąży liczy się od początku cyklu miesięcznego, a nie od momentu, gdy dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Dlatego też 3 tydzień ciąży, to tydzień od zapłodnienia, a 3 tygodnie od zapłodnienia to tak naprawdę już 5 ciąży.

Pierwszy dzień cyklu, to pierwszy dzień miesiączki. Jeśli w późniejszym czasie dojdzie do zapłodnienia, jest to dzień od którego liczymy kolejne tygodnie ciąży. Tak naprawdę do zapłodnienia dochodzi po około 14 dniach, czyli w momencie owulacji. Jest to 3 tydzień licząc od początku danego cyklu miesiączkowego. To właśnie na początku 3 tygodnia ciąży dochodzi do owulacji i komórka jajowa jest uwalniana z pęcherzyka Graafa, a następnie wędruje w dół jajowodu. Jeśli plemnik przedostanie się do jajowodu i połączy z nią, dochodzi do zapłodnienia i powstaje komórka zwana zygotą. Następnie zaczyna się ona wielokrotnie dzielić na pół, co zostało nazwane bruzdkowaniem.

Pod koniec 3 tygodnia ciąży komórka ta jest podzielona na 16–18 blastomerów, które są otoczone przez przezroczystą osłonkę i nazywa się morula.

3 tydzień ciąży to jej bardzo wczesny moment, nie doszło nawet jeszcze do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Nawet jeżeli niektóre osoby wyczuwają na podstawie przeczucia oraz niektórych objawów, że doszło do poczęcia, to warto pamiętać, że na tym etapie ciąży bardzo często dochodzi do samoistnych poronień. Dlatego lepiej spokojnie oczekiwać na moment, w którym można wykonać test ciążowy oraz na wizytę u ginekologa, który jednoznacznie określi, czy kobieta jest w ciąży.

3 tydzień ciąży – USG i testy ciążowe

USG w 3 tygodniu ciąży nie jest jeszcze w stanie jej wykazać. Morula ma wielkość główki od szpilki i trudno ją zauważyć. Testy ciążowe również są zawodne na tym etapie. Należy poczekać do dnia spodziewanej miesiączki, a i wtedy mogą one pokazać fałszywy negatywny wynik, jeżeli poziom HCG w moczu będzie niski.

3 tydzień ciąży – objawy

Na początku 3 tygodnia ciąży dochodzi do owulacji, która objawia się podniesieniem się temperatury do około 37,2–37,5°C oraz zmianą w konsystencji i kolorze śluzu – staje się on bardziej przeźroczysty, ciągnący i rzadki.

Podniesiona ciepłota ciała jest często podawana jako jeden ze wczesnych objawów ciąży, warto jednak pamiętać, że fizjologicznie utrzymuje się ona u każdej kobiety od momentu owulacji, aż do krwawienia miesięcznego. Można się nią kierować dopiero około 3 tygodnia po zapłodnieniu.

Najwcześniejszym objawem ciąży może być krwawienie implantacyjne, które występuje między owulacją a dniem spodziewanej miesiączki. W przeciwieństwie do krwawienia miesięcznego jest ono dużo bardziej skąpe, nie pojawiają się skrzepy oraz na ogół nie towarzyszy im ból brzucha – choć niektóre kobiety mogą odczuwać delikatne skurcze macicy. Występuje ono jednak najczęściej w 4, a nie w 3 tygodniu ciąży.

Większość kobiet opisuje sam początek ciąży jako okres, w którym czuły się emocjonalnie rozbite i odczuwały huśtawki nastroju. Takie stan często jest intepretowany jako wcześniejsze i wyjątkowo silne napięcie przedmiesiączkowe. Ponadto w tym czasie mogą pojawić objawy przypominające przeziębienie, na przykład dokuczliwe uczucie zimna wieczorami. Są to jednak bardzo niespecyficzne dolegliwości, które łatwiej opisywać z perspektywy czasu, niż rozpoznać w trakcie ich trwania. Nie muszą one wystąpić u wszystkich kobiet.

3 tydzień ciąży – brzuch

Nie ma możliwości, żeby w 3 tygodniu ciąży brzuch był powiększony z powodu rozmiaru macicy, jest na to jeszcze dużo za wcześnie. Niektóre osoby mogą twierdzić, że zauważyły delikatne powiększenie brzucha, ale jest to raczej związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie bądź problemami z układem pokarmowym.

3 tydzień ciąży – zalecenia

Kobieta podejrzewająca, że jest w ciąży, nawet jeśli nie ma co do tego pewności, powinna zachować dużą ostrożność. Przede wszystkim nie należy spożywać alkoholu, palić tytoniu oraz nie przyjmować leków zabronionych w I trymestrze ciąży. Ponadto powinno się suplementować kwas foliowy, ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Udowodniono, że zażywanie witaminy B9 w okresie poprzedzającym ciąże oraz przez jej pierwsze 12 tygodni zmniejsza ryzyko występowania wad rozwojowych.

W tym czasie bardzo istotna jest też dieta. Kobieta powinna spożywać produkty naturalne i niskoprzetworzone. Warto pamiętać o jedzeniu dużej liczby warzyw i owoców, które zawierają wiele witamin i przeciwutleniaczy. Należy też sięgnąć po źródła łatwo przyswajalnego białka, takie jak drób czy ryby.

Nie ma potrzeby, by rezygnować z aktywności fizycznej. Jest ona wręcz zalecana. Nie ma też powodów do wstrzymywania się od stosunków seksualnych.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
5
Polecamy
4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy?
Co widać na USG?
4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy? Co widać na USG? TVN zdrowie
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia?
Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia? Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży?
Brzuch, samopoczucie
Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży? Brzuch, samopoczucie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?