Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu
menu
Polub nas na Facebooku

Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu

lekarz z kartą pacjenta

Fot. Martin Barraud / Getty Images

Pakiet onkologiczny oznacza specjalistyczną drogę diagnostyki i leczenia pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem lub podejrzeniem jego wystąpienia. Celem programu jest skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do onkologa, usprawnienie rozpoznania choroby oraz szybka i kompleksowa terapia.

Ustawa o pakiecie onkologicznym funkcjonuje od 2017 roku i pozwala na szybką interwencję onkologiczną. Zakłada m.in.: określenie odrębnej kategorii pacjentów oczekujących na specjalistyczne leczenie, ustalenie zakresu obowiązków lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej względem pacjentów z podejrzeniem nowotworu oraz wskazanie placówek, w których świadczone jest leczenie chorób nowotworowych. Pakiet onkologiczny zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Co to jest pakiet onkologiczny?

Pakiet onkologiczny stanowi grupę przepisów mających na celu usprawnienie leczenia chorób nowotworowych w Polsce. To rodzaj programu leczenia opracowany i wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia, który pozwala na szybką terapię onkologiczną pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem rozpoznania choroby nowotworowej, szczególnie o charakterze złośliwym, dzięki tzw. szybkiej ścieżce diagnostyki i leczenia. Wprowadzone rozwiązania organizacyjne służby zdrowia mają na celu usystematyzowanie procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz sprawne prowadzenie pacjenta przez kolejne etapy leczenia, aż do momentu zakończenia terapii. Dostęp do usług w ramach pakietu onkologicznego zapewnia NFZ, co oznacza, że:

  • wszelkie procedury medyczne opłacane są z budżetu państwa;
  • pakiet może być realizowany wyłącznie w placówkach, które podpisały kontrakt na tego typu świadczenia z NFZ;
  • każdy pacjent onkologiczny otrzyma niezbędne leczenie.

Wykaz placówek prowadzących pakiet onkologiczny można znaleźć na witrynach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Placówkę z pakietem onkologicznym można również rozpoznać po logo programu umieszczonym na drzwiach wejściowych.

Pakiet onkologiczny – zmiany

W czerwcu 2017 roku zaktualizowano rozporządzenie o pakiecie onkologicznym. Nowelizacja wprowadziła karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielone karty), czyli szybkie ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne. Dzięki temu udoskonaliła i skróciła zasady dotyczące oczekiwania na wizytę i podjęcie leczenia onkologicznego, zwiększając szanse pacjenta na wyleczenie.

Polecamy: Jak wygląda leczenie onkologiczne u kobiet w ciąży?

Jak nowoczesna technologia pomaga diagnozować nowotwory? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Zielona karta pakietu onkologicznego gwarantuje m.in.:

  • przepustkę omijającą system kolejkowy do specjalisty i wyznaczenie terminów realizacji poszczególnych etapów leczenia w osobnej kategorii pacjentów onkologicznych;
  • interdyscyplinarne leczenie, czyli konsylium lekarskie pakietu onkologicznego, tzn. zespół specjalistów, który w ciągu 14 dni opracowuje szczegółowy plan leczenia pacjenta;
  • wprowadzenie koordynatora pakietu onkologicznego, czyli asystenta przypisanego pacjentowi, nadzorującego proces leczenia, udzielającego wsparcia w sferze informacyjnej, administracyjnej i organizacyjnej oraz komunikacyjnej z lekarzami.

Polecamy: Diagnoza choroby onkologicznej – jak sobie z nią poradzić?

Szybka ścieżka, czyli procedury leczenia

W przypadku niepokojących objawów rozwijających się na tle nowotworu niezbędna jest szybka diagnostyka wstępna. Pakiet onkologiczny zapewnia zieloną kartę od:

  • lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), tzw. lekarza rodzinnego, który stwierdził podejrzenie choroby na podstawie wywiadu oraz podstawowych badań, a następnie może skierować na specjalistyczną diagnostykę uzupełniającą do onkologa, który poprowadzi dalsze badania i ewentualne leczenie;
  • lekarza specjalisty w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) bądź lekarza świadczącego usługi w ramach programów zdrowotnych w szpitalach, którzy na podstawie wyników określają stopień zaawansowania choroby i mogą przekierować pacjenta do innej placówki na leczenie.

Szybka ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na leczenie średnio o 2 tygodnie, zwalnia z potrzeby posiadania osobnych skierowań na wizyty lekarskie i specjalistyczne badania. W przypadku zmiany miejsca leczenia karta jest zamykana, a kolejna placówka wymaga otwarcia nowej ścieżki. Przepustka jest również zamykana w przypadku wykluczenia nowotworu. Po zakończeniu leczenia pacjent poddawany jest monitoringowi i kierowany z długofalowej opieki lekarskiej do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wówczas staje się lekarzem prowadzącym.

Polecamy: Żywienie w trakcie terapii przeciwnowotworowej – zapobieganie niedożywieniu

Pakiet onkologiczny – dla kogo?

Pakiet onkologiczny, czyli zielona karta i szybka ścieżka diagnostyczno-lecznicza, przeznaczone są dla osób z podejrzeniem choroby nowotworowej o charakterze złośliwym oraz z potwierdzonym rozpoznaniem, a także dla pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego. Zielona karta w pakiecie onkologicznym wystawiana jest osobom podejmującym leczenie wyłącznie w ramach publicznej służby zdrowia – prywatne kliniki i przychodnie onkologiczne nie świadczą usług tego typu. Karta nie może zostać również wystawiona osobom, które chcą zbadać się pod kątem nowotworu profilaktycznie. Pakiet nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych i limitów w dostępie do leczenia onkologicznego, jednak wyklucza opiekę paliatywną.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, Poz. 1250.
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Co oznacza cito na skierowaniu?
Tryb diagnostyki i leczenia pacjenta na tzw. pilne skierowanie
Co oznacza cito na skierowaniu? Tryb diagnostyki i leczenia pacjenta na tzw. pilne skierowanie TVN zdrowie
Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS.
Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie?
Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS. Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie? TVN zdrowie
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię Dzień Dobry TVN
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Niestety w SPSK4 w Lublinie nie honorują tej karty. Nie można się nawet zarejestrować do poradni. Koordynatorzy w szpitalu są, ale nie odpowiadają nawet na maile.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?