Polub nas na Facebooku
Czytasz: Owsiki u dzieci – objawy i leczenie owsików u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Owsiki u dzieci – objawy i leczenie owsików u dzieci

Owsiki

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Owsiki u dzieci to jedne z najczęściej spotykanych pasożytów. Wywołują chorobę zwaną owsicą. Chociaż najczęściej jest niegroźna, może prowadzić także do poważnych konsekwencji. Samo leczenie jest proste, jednak musi objąć całą rodzinę.

Objawy owsików u dzieci najczęściej sprowadzają się do nieprzyjemnego swędzenia w okolicach odbytu. Jaja owsików dostają się do organizmu przez nieumyte ręce drogą pokarmową. Często dzieci stykają się z nimi w przedszkolu. Kluczem do uniknięcia zarażenia jest właściwa higiena.

Owsiki u dzieci

Owsiki to nicienie, które pasożytują jedynie w organizmie człowieka. Osiągają długość ok. 1 cm, a nieprzyjemne swędzenie jest związane z poruszaniem się samic, które w nocy przemieszczają się do odbytu, aby złożyć jaja poza ciałem człowieka. Zdecydowana większość chorych to dzieci. Owsiki żyją w końcowym odcinku jelita cienkiego, w wyrostku robaczkowym oraz w jelicie grubym i żywią się treścią jelitową. Atak pasożytów wymaga radykalnych środków. Dzieci drapią się i przenoszą jaja na przedmioty codziennego użytku, ręczniki, pościel i ubrania. Na owsicę narażeni są więc wszyscy członkowie rodziny malucha. Można się nią zarazić nawet poprzez kurz unoszący się w powietrzu.

Owsiki u dzieci: objawy

W przypadku owsików u małych dzieci choroba może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Najczęściej dzieci drapią się i skarżą na swędzenie w okolicach odbytu. W przypadku dziewczynek może dojść także do przedostania się samic do pochwy. Dzieci dotknięte owsicą mogą mieć ponadto problemy z koncentracją, snem oraz brakiem apetytu. Czasami obserwuje się zgrzytanie zębami, jednak jest to objaw, który może świadczyć również o wielu innych chorobach. Owsicy może towarzyszyć rozdrażnienie, bóle brzucha i głowy oraz zaburzenia wypróżniania. W kale zauważalne są charakterystyczne białe nicienie. W niektórych przypadkach owsica może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Gnieżdżące się w wyrostku robaczkowym pasożyty mogą wywołać jego stan zapalny. Rozwinięta choroba prowadzi do zahamowania rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. W przypadku dziewczynek może dojść także do zapaleń pochwy.

Owsiki u małych dzieci

Owsica dotyczy nie tylko dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Można ją obserwować również u niemowląt. W takim przypadku zauważenie objawów jest często utrudnione. Zazwyczaj na zarażenie pasożytami narażone są maluchy, które przebywają w towarzystwie większych dzieci – mogą mieć kontakt z jajeczkami w piaskownicy, żłobku albo poprzez rodzeństwo. Niemowlęta bardzo często dotykają dłońmi ust, więc niezwykle łatwo o ponowne zarażenie. Na ogół obserwuje się brak apetytu, bóle brzucha, spadek masy ciała, problemy z zasypianiem oraz zmiany skórne w okolicach odbytu. Niemowlęta dotknięte problemem owsicy są niespokojne, rozdrażnione, dużo płaczą i wiercą się. W ich kale udaje się odnaleźć samice owsików lub ich jaja, przypominające wyglądem ziarna owsa.

Leczenie owsików u dzieci

Owsicę diagnozuje się poprzez specjalny wymaz. Materiał do badania uzyskuje się poprzez przyłożenie do okolic krocza dziecka taśmy celofanowej. Pobiera się go rano, tuż po przebudzeniu, przed udaniem się do toalety oraz kąpielą. W obrazie mikroskopowym widoczne są jajka pasożytów, a w rozwiniętych przypadkach także samice owsika. Ponadto analizie poddaje się często również kał dziecka.

Leczenie owsików u dzieci zwykle jest proste i szybko przynosi oczekiwane efekty. Wykorzystuje się preparaty doustne. Po przyjęciu pierwszej dawki następną, w zależności od wybranego środka, należy przyjąć po upływie 2. tygodni lub miesiąca. Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy. Niezwykle ważne jest także wyeliminowanie czynników, które mogłyby doprowadzić do powtórnego zakażenia. Wyprać należy bieliznę w gorącej wodzie i prasować gorącym żelazkiem, a pościel i ręczniki powinny zostać wygotowane. Krocze dziecka trzeba regularnie podmywać i delikatnie osuszać.

Owsiki u dzieci: profilaktyka

Najważniejszym środkiem w walce z pasożytami jest przede wszystkim utrzymanie higieny. Dzieci powinny często myć dłonie, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem. Należy krótko obcinać im paznokcie, zniechęcać do ich obgryzania oraz wyjątkowo zadbać o okolice krocza. Konieczna jest codzienna zmiana bielizny oraz ubrań, gotowanie pościeli i ręczników, częste mycie podłóg, wycieranie kurzy oraz mycie przedmiotów, z którymi dzieci mają kontakt – zwłaszcza zabawek.

Ważnym czynnikiem jest dieta. Duża ilość błonnika wpływa na częstotliwość wypróżniania, a tym samym przyspiesza leczenie owsicy. W diecie powinno znaleźć się miejsce na razowe pieczywo, kasze, warzywa i owoce. Warto wykluczyć z jadłospisu duże ilości słodyczy, ponieważ pasożyty żywią się głównie węglowodanami. Można z powodzeniem zastąpić je suszonymi owocami – są nie tylko smaczne, ale pozwalają także na przywrócenie właściwej mikroflory jelitowej. Warto wykorzystać sprawdzone domowe metody na owsiki – w jadłospisie powinny znaleźć się większe ilości czosnku, marchwi i soku z buraków.

Zobacz wideo: Objawy i leczenie owsicy

36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
7
Polecamy
Objawy owsików – jak rozpoznać owsiki u dzieci i u dorosłych?
Objawy owsików – jak rozpoznać owsiki u dzieci i u dorosłych? TVN zdrowie
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie