Polub nas na Facebooku
Czytasz: Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych

NAN

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Owsiki to jedne z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów. Chociaż najczęściej występują u dzieci, ten problem dotyczy także wielu dorosłych. Według różnych szacunków, może się z nimi borykać nawet co piąty człowiek. W grupie szczególnego ryzyka są osoby, które mają częsty kontakt z dziećmi.

Owsiki przenoszą się niezwykle łatwo – ich jajka bardzo często przedostają się do organizmu wraz z jedzeniem, zarażeniu sprzyja obgryzanie paznokci i nieutrzymywanie właściwej higieny. Częste mycie rąk może znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się owsicy.

Owsiki

Owsiki to nicienie, pasożytujące w organizmie człowieka. Samice osiągają długość ok. 1 cm, a samce dorastają do zaledwie 3 mm. Bytują w końcowym odcinku jelita cienkiego, jelicie grubym i wyrostku robaczkowym. Żywią się treścią jelitową. Samice składają 8000–12000 jaj z larwami, które żyją do 2 miesięcy. Owsiki ludzkie wywołują chorobę, zwaną owsicą. Jej najczęstszym objawem jest dolegliwe swędzenie okolic odbytu, nasilające się wieczorami i w nocy. Jest ono związane z przemieszczaniem się samic, w celu złożenia jaj poza organizmem człowieka. Drapanie się doprowadza do ich przeniesienia na ręce chorego, a niewłaściwa higiena stwarza idealne warunki do dalszego rozmnażania się pasożytów.

Owsiki: objawy u dziecka

Najpowszechniejszym objawem owsicy jest uporczywe swędzenie w okolicach krocza. Jest ono związane z przemieszczaniem się samic, które w godzinach nocnych ruszają w kierunku odbytu, aby złożyć jajeczka poza ciałem człowieka. Nieprzyjemne odczucia zmuszają dzieci do drapania, a w ten sposób jajeczka z larwami zostają przeniesione na przedmioty, z którymi dziecko ma kontakt. Zwykle, na skutek dotykanie dłońmi okolic ust, dochodzi również do ponownego zarażenia i rozwijania się kolejnych pasożytów. Świąd może wpływać na problemy z zasypianiem. 

Do innych objawów owsików należy m.in. rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy, sporadycznie także moczenie nocne oraz zgrzytanie zębami, jednak te objawy mogą świadczyć o innych jednostkach chorobowych. U dziewczynek swędzenie czasami występuje również w okolicach pochwy – samice mogą się do niej przedostawać i tam składać jajeczka. Wiąże się to z ryzykiem stanu zapalnego tego organu. Objawów owsików u dziecka nie należy bagatelizować – zaawansowana owsica może prowadzić nawet do zaburzeń rozwoju psychicznego i fizycznego. Pasożyty mogą również bytować w wyrostku robaczkowym i przyczyniać się do powstania jego stanu zapalnego.

Objawy owsików u dorosłych

Chociaż zdecydowana większość chorych na owsicę to dzieci, cierpią na nią również osoby dorosłe. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim bliscy chorujących dzieci, ponadto zagrożeni są także nauczyciele, pracownicy przedszkoli, szpitali i przychodni. Objawy owsików u dorosłych są takie same jak u dzieci, jednak są znacznie mniej nasilone, a czasami trudne do zauważenia, co zwykle opóźnia podjęcie leczenia.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Owsiki: objawy

Owsiki u dorosłych wywołują takie same objawy, jak u dzieci, są jednak zdecydowanie mniej nasilone i przez to nie zawsze udaje się je szybko zauważyć. Zaniepokoić powinien świąd okolic odbytu, wśród kobiet może również zdarzyć się złożenie jaj w pochwie. Pod żadnym pozorem nie należy się drapać – właśnie w ten sposób przenoszone są jajeczka z larwami. Często udaje się zaobserwować także owsiki w kale. Do rzadszych objawów zalicza się bóle brzucha, wtórne zakażenia okolic odbytu i zaburzenia koncentracji.

Badanie na owsiki

Wbrew pozorom owsicy nie stwierdza się w klasycznym badaniu kału, chociaż często przeprowadza się je w celu wykluczenia innych chorób pasożytniczych. Chorobę potwierdza się poprzez test wykonywany taśmą celofanową, którą przykłada się do szpary międzypośladkowej, co pozwala na przyklejenie się do niej jaj, złożonych przez samice. Należy go przeprowadzić rano, przed skorzystaniem z toalety i kąpielą, a następnie jak najszybciej zdać materiał do laboratorium medycznego.

Owsik ludzki jest pasożytem bytującym w jelicie grubym wyłącznie u człowieka. Jest rozpowszechniony na całym świecie. Dorosłe postacie mają kolor cielisty. Samice osiągają długość do 13 mm i grubości około 0,4 mm. Samce są zdecydowanie mniejsze. Kopulacja odbywa się pomiędzy śluzówką a warstwą kału w jelicie ślepym, wyrostku robaczkowym, rzadziej w jelicie krętym. Samce po kopulacji umierają. Po zapłodnieniu samica wypełnia się w całości jajami, co daje jej dużo większy ciężar właściwy. Umożliwia jej to oderwanie się od ścian jelita i przewędrowanie do okolic odbytu. Nocą na granicy błony śluzowej i skóry właściwej zaczyna się poruszać, co wywołuje świąd. Kiedy człowiek zaczyna się drapać, może uszkodzić samicę, co powoduje uwolnienie jaj. Do ich uwolnienia dochodzi również podczas ruchu samicy. Jaja otoczone są lepką substancją, dzięki czemu przyklejają się do rąk, pościeli, skóry, a nawet cząsteczek kurzu. W korzystnych warunkach już po 4 godzinach mogą stać się inwazyjne dla kolejnego człowieka.

Kiedy należy wykonać badanie na owsiki?

Badanie na owsiki należy wykonać, kiedy pojawi się świąd w okolicy odbytu – główny objaw owsicy. Skutkuje on dalszymi powikłaniami i objawami, ponieważ na skutek drapania dochodzi do uszkodzeń i wtórnych nadkażeń bakteryjnych, zapalenia skóry, problemów ze snem (co skutkuje zmęczeniem i drażliwością), a także zmniejszenia apetytu. U dzieci częstymi objawami towarzyszącymi są zgrzytanie zębami i pobudzenie ruchowe. Długotrwałe zakażenie i oddziaływanie metabolitów owsika na ośrodkowy układ nerwowy może wtórnie prowadzić nawet do zaburzeń w rozwoju umysłowym.

Lek na owsiki

Leczenie owsicy w większości przypadków jest proste i gwarantuje wysoką skuteczność. W zależności od wybranego preparatu, kurację należy powtórzyć po dwóch tygodniach lub miesiącu. Sama farmakoterapia to jednak nie wszystko, konieczne będzie również wygotowanie i wyprasowanie ręczników, ścierek i pościeli, dokładne wypranie bielizny oraz częstsze sprzątanie w mieszkaniu. Leczenie powinni przeprowadzić wszyscy domownicy. Aby ograniczyć ryzyko nawrotu, należy także zachować właściwą higienę – w tym częste mycie rąk. Jeżeli swędzenie okolic odbytu jest bardzo dolegliwe, można przemywać je płynem do higieny intymnej i smarować maścią łagodzącą, warto również korzystać z nasiadówek i zasypek pudrowych. Szybsze pozbycie się owsików umożliwia także właściwa dieta – duże ilości błonnika powodują częstsze wypróżnianie, co przekłada się na wydalanie owsików i ich larw. Na proces leczenia pozytywnie wpływa zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, ponieważ to właśnie one są podstawowym pożywieniem pasożytów.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta podczas leczenia owsików

Duży wpływ na leczenie owsików ma także dieta. Pasożyty żywią się przede wszystkim węglowodanami, więc zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy okazuje się dużym wsparciem dla leków. Warto zastąpić je suszonymi owocami, które pomagają w przywróceniu właściwej flory bakteryjnej w jelitach. Oprócz tego w jadłospisie należy uwzględnić produkty o dużej zawartości błonnika. W diecie powinno znaleźć się razowe pieczywo, kasza, warzywa i owoce. Regulują one pracę jelit i przewodu pokarmowego, przyspieszają metabolizm, stabilizują gospodarkę tłuszczową i węglowodanową, a to znacznie przyspiesza walkę z pasożytami i wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Warto sięgnąć także po sprawdzone domowe sposoby na owsiki. Świetne działanie przeciwpasożytnicze oraz antybakteryjne wykazuje czosnek, który powinien zostać uwzględniony w diecie. Odrobaczanie wspomaga spożywanie buraków, marchwi i pestek z dyni. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi profesjonalnej terapii, zaleconej przez lekarza, a zmiany w diecie mogą jedynie wspomóc proces leczenia.

Domowe sposoby na owsiki

Świetne rezultaty można osiągnąć także poprzez wykorzystanie domowych sposobów na owsiki. Znakomitym działaniem przeciwpasożytniczym wyróżnia się piołun. Aby pozbyć się owsików, należy kilka razy dziennie pić przyrządzoną z niego herbatę. Skutecznym środkiem odrobaczającym jest również marchew. Jej spożywanie może wesprzeć i przyspieszyć terapię. Warto stosować ekstrakt z pestek grejpfruta, ułatwiający utrzymanie jelit we właściwej formie. Do potraw należy dodawać czosnek. Świetne działanie wykazuje pasta z rozgniecionych ząbków czosnku, którą można smarować okolice odbytu – przyniesie ulgę i zwalczy owsiki. Przygotowuje się także lewatywę z rozgniecionym czosnkiem, którą należy powtarzać trzy razy dziennie co dwa dni. Oprócz tego w zielarstwie stosuje się również kwiat wrotyczu, ziele jaskółcze, rumianek pospolity, anyż i korzeń lukrecji. Wszystkie powinny wspomóc proces leczenia, umożliwić pozbycie się pasożytów oraz zadbać o właściwy stan jelit. W każdym przypadku terapię należy jednak konsultować z lekarzem ze względów na właściwości uczulające niektórych produktów. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, które zaobserwowały owsiki w ciąży, ponieważ nie wszystkie zioła mogą być stosowane w jej trakcie.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1146
129
Komentarze (33)
owsiara
Tak dorośli też - właśnie przechodzę :( ledwo żyję.... biegunki, wzdęcia, ból żołądka i brzucha jak jelitówka, cuchnące wypróżnianie... a do pracy trzeba jechać. Moje dzieci z mężem uczą się i pracują w domu wiec przyniosłam ja. Zrodlo: kolezanka w pracy ktora twierdzi ze tylko jej corka miala - ona nie. Przypadek ze teraz tez jej siostra tez to ma? Nie sądzę...
Czytaj całość
Dżasta
No można, można też wiele innych chorób złapać... pomyśl sama - tyle ludzi, tyle bakterii i wirusów, można grypę słapać, pasożyty, anginę... wszystko.
Czytaj całość
BABA
Jak to można w komunikacji się zarazić? SERIO??????????????? mnie zawsze brzydziły środki miejskiego transportu, bo wiem, że często żule jeżdżą, ale że możńa się zarazić? OWSIKAMI? w tych czasach?
Czytaj całość
Adela17
Moje dzieci lada moment zaczną chodzić do przedszkola. Boję się, że i one zaraz coś przyniosą. Można się jakoś przed tymi owsikami bronić?
Czytaj całość
Mala45
U dorosłych też mogą pojawić się owsiki?! Nie miała pojęcia! Byłam przekonana, że łapią je tylko dzieciaki! Aż mam ciarki na plecach….
Czytaj całość
Malian25
Wstyd się przyznać, ale długo nie wiedziałam, że mam owsiki. Byłam święcie przekonana, że mam jakaś infekcję, bo czułam tylko uporczywe pieczenie i swędzenie. Poza tym nic się działo. Stosowałam leki, trochę przechodziło, ale później znosu wracało. Lekarka w końcu wpadła, że to może jakieś pasożyty i to był strzał w dziesiątkę! Kilka tygodni wcześniej byłam u koleżanki, której dzieci przyniosły owsiki z przedszkola!
Czytaj całość
Marek
To powtórzenie terapii powinno być obowiązkowe, niezalenie od preparatu, który jest używany. Dzieciaki przyniosły owsiki pewnie z przedszkola. Stosowaliśmy lek, ale niestety za krótko. Lekarz wprawdzie powiedział, że trzeba to przeleczyć. Ale tego nie zrobiliśmy i wszystko wróciło. I cała zabawa zaczęła się od nowa!
Czytaj całość
Ula71
Kiedy byłam w ciąży okazało się, że mam owsiki. Bardzo długo nie mogłam się ich pozbyć, po połowy leków ze względu na ciążę nie mogłam stosować. Bardzo się bałam, że dziecku coś się stanie. Byłam przerażona, że praktycznie co drugi dzień była, u lekarza. To było straszne doświadczenie. Mam nadzieję, że już nigdy nie będę przechodziło przez to jeszcze raz.
Czytaj całość
Maciej666
Nie kupuję takiego leczenia domowymi sposobami. My z żoną od razu poszliśmy do lekarza. Dostaliśmy leki i po kilku dniach było już po sprawie. Gdybyśmy leczyli się czosnkiem czy rumiankiem pewnie trwałoby to kilka tygodni.
Czytaj całość
MajaM
To ciekawe co napisaliście o stawianiu diagnozy. Z tego pamiętam lekarz oparł się tylko i wyłącznie na badanie kału (potarzaliśmy je chyba trzy razy) oraz na wywiadzie z nami. Nie wiem dlaczego nie zlecił jeszcze tego drugiego badania?
Czytaj całość
Barbara
Owsiki to wbrew pozorom choroba nawracająca, serio. ciężko pozbyć się pasożytów, zwłąszcza u dzieci. ciężko im powiedzieć, że muszą myć ręce, nie wolno się drapać po pupie, itp. zwykle owsiki mają dzieci w żłobie lub przedszkolu - i to nie jedno, ale pewnie cała grupa!
Czytaj całość
MartaR.
Jaskółcze ziele pomaga na owsiki? Myślałam, że leczy tylko kurzajki. To bardzo cenna informacja, bo zaraz zacznie się sezon na osiki i inne tego typu historie. Moje dzieci nieustanie coś znoszą i przetestowaliśmy już chyba wszystko. Jaskółcze ziele rośnie wokół mojego domu i jeśli naprawdę działa nie będę musiała już chodzić do apteki :)
Czytaj całość
MilenaW.
Ja czosnek dodaje absolutnie do wszystkiego. Nauczył mnie tego mój ojciec. Dzięki temu żadne z nas, tj. ani moje dzieci, ani mąż nie mamy żadnych problemów. Nie chorujemy, nie mamy tez żadnych pasożytów i dzieciaki – odpukać – nic jeszcze z przedszkola czy szkoły nie przyniosły.
Czytaj całość
Za tydzień dzieci wrócą do przedszkola i się zacznie owsica i wszawica. Pracuję w przedszkolu i cos o tym wiem. Zazwyczaj jesienią panuje wszawica a pod koniec roku owsica i tak rok w rok. Zachęcam do badania i oglądania dzieci.
Czytaj całość
Marika
Też słyszałam o cytrynie. Jak pomyśle, że samica może mieć nawet cm długości i że znosi 12000 jaj to mam ochotę profilaktycznie wypić szklankę soku z cytryn
Czytaj całość
kamila23
Jeśli chcecie uniknąć owsików to pijcie sok z cytryny, wodę lub herbatę z cytryną. Owsiki nie lubią kwaśnego otoczenia.
Czytaj całość
Jak to?
Czy ja dobrze widzę czosnek na owsiki? Suroey czosnek jest strasznie ostry i takim się trzeba smarować w tej wrażliwej okolicy? Serio?
Czytaj całość
Ada
dobra tam, owsiki to jeszcze, ale pomyślcie o taim tasiemcu! przecież ludzie to nawet czasem specjalnie się zarażają na odchudzanie. dramat. ciemnogród.
Czytaj całość
Kinia
Że co, w komunikacji miejskiej można się zarazić??? Nie wierzę, chyba już nie usiade w busie!!!
Czytaj całość
Kaja
Pasożyty są wbrew pozorom powszechnym problemem, nawet w dzisiejszych czasach i w rozwiniętym kraju. Świadomość choroby jest jednak bardzo niska - rodzice zbyt rzadko robią badania sobie i dziecku. A kał powinno się badać, moim zdaniem, raz na pół roku bez objawów. Jak są objawy albo chociaż podejrzenia to od razu!
Czytaj całość
Misia
Dzieci mojej siostry miały owsiki. Powiem wam tyle - masakra! Siostra i szwagier tez się zaraził! Totalne czyszczenie całego mieszkania itd. A ja się bałam, żeby moje maluchy się nie zarazily i nie spotykaliśmy się chyba z miesiąc
Czytaj całość
Karo
Pomocy, u mojej córki w żłobku kilka dzieci ma owsiki! Na razie chyba się nie zaraziła, ale umieram ze strachu, bo strasznie mnie to obrzydza :/ Czy są jakieś sprawdzone sposoby na to, żeby się nie zaraziła? Poważnie zastanawiam się nad tym, żeby w najbliższym czasie nie prowadzić jej do żłobka, no ale nie mam się jak nią zająć :( co mogę zrobić?
Czytaj całość
Ojciec
W przedszkolu naszej córki tez były owsiki. Przedszkole wywiesiło informację co zrobić, na co zwrócić uwagę oraz jakie środki są najlepsze na tego rodzaju problemy. Problem musiał być świeży, bo z tego co wiem tylko kilkoro dzieci faktycznie miało pasożyty. Bardzo się baliśmy, że córka coś przyniesie i sprzeda coś zonie, która była wtedy w zaawansowanej ciąży.
Czytaj całość
Jola80
O co chodzi z tym owsikami? Jest jakaś plaga, czy co? Gdzie nie pójdę to słyszę, że jakieś dziecko, albo dorosły coś ma. Nie wiem, czy ludzie się nie myją? O co w ogóle chodzi? Moje dzieciaki chodzą do państwowego przedszkola nigdy żadne nic nie przyniosło!
Czytaj całość
anka
Małgo nie zgadzam się Tobą… nie wiem czy wiesz ale wystarczy, ze dziecko przyniesie owsiki z przedszkola, autobusu czy innego miejsca publicznego jeszcze nie wiesz ze je ma a masz w zwyczaju czytać mu bajki na dobranoc …jak myślisz… się dzieje następnego dnia? masz owsiki a jak z tobą w śpi mąż to tez je ma i możesz myć ręce tysiąc razy dziennie… machina ruszyła i po tobie. Podobnie jest ze wszami.
Czytaj całość
Kinga
Te owsiki to podobno często nawracająca choroba. znaczy, że ciężko się och pozbyć. Dziecko mojej koleżanki poza owsikami przyniosło zs szkoły wszy! to dopiero paskudztwo!
Czytaj całość
Marca
Córa miała, złapąła w przedzkolu. Paskudna sprawa, tak się drapała, że sobie pupę rozdrapała. masakra. na szczęście maści pomogły. najgorsze, że te robaki WIDAĆ!!!!!!!!!!!!
Czytaj całość
Małgo
Owsiki to wynik niewłaściwej higieny. Ja rozumiem, że dzieci się zarażają od siebie, ale dorośli? To choroba brudnych rąk, trzeba dbać bardziej ohigienę! A dzieci, jak to dzieci, jeszcze tego nie wiedzą.
Czytaj całość
zuzaW
Moja córka przyniosła owsiki z przedszkola, po trzech dniach mieliśmy je już wszyscy tj. ja, mąż i nasz malutki synek. Dostaliśmy leki i maści łagodzące. Mężowi i dzieciom to pomogło. Ja męczyłam się z nimi znacznie dłużej. Znajoma podpowiedziała mi, żeby kupiła sobie herbatkę w piołuny, o której piszecie. To faktycznie pomogło.
Czytaj całość
Jaga79
Naprawdę? Dorośli też mogą mieć owsiki?! Nie miałam pojęcia. Byłam święcie przekonana, że takie problemy mają tylko dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola. Trochę to przerażające, że ich jaja owsików mogą się znajdować na ubraniach czy różnych przedmiotach.
Czytaj całość
brak wiedzy
bleeeee chyba nie wiesz o czym piszesz! i nigdy nie miałaś dziecka w przedszkolu czy szkole...wyobraż sobie że owsiki maja też czyściochy
Czytaj całość
bleeeee
Nie wiem jak można doprowadzić do tego, ze ma się owsiki! To obrzydliwe i świadczy o braku higieny!
Czytaj całość
GosiaK
Kiedyś moje dziecko przyniosło owsiki z przedszkola. Pasożyt szybko opanował całą rodzinę. W aptece dostałam jakiś płyn - smakował okropnie, ale pomógł. Jak tylko zobaczyłam owsiki zarządziłam dokładne sprzątanie w mieszkaniu wszystkie ręczniki i pościel praliśmy w 90 stopniach, ciuchy w 60 wszystko prasowałam w wysokiej temperaturze…niby tylko owsiki a potrafią skomplikować człowiekowi życie. Słyszałam, że picie soku z cytryny zapobiega owsikom – czy słyszeliście o tym? Ktoś może potwierdzić?
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?