Polub nas na Facebooku
Czytasz: Otyłość? To się leczy! Zobacz, zapis czatu i dowiedz się wszystkiego o leczeniu otyłości i operacjach bariatrycznych
menu
Polub nas na Facebooku

Otyłość? To się leczy! Zobacz, zapis czatu i dowiedz się wszystkiego o leczeniu otyłości i operacjach bariatrycznych

Osoba, która jest otyła

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Badania pokazują, że z otyłością zmaga się nawet połowa dorosłych Polaków. Najlepszymi metodami walki z dodatkowymi kilogramami są ruch oraz zmiana nawyków żywieniowych. Niestety, czasem to za mało. Dla części chorych szansą na odzyskanie zdrowia jest operacja bariatryczna. Jak ona wygląda? Kiedy się ją przeprowadza? Na te i inne wasze pytania - na czacie - odpowiadał lek. Rafał Mulek, chirurg i bariatra.

Szacuje się, że nadwagę i otyłość ma obecnie 40 proc. osób w wieku 25-29 lat, 55 proc. osób w wieku 35-39 lat i ponad 65 proc. dla osób powyżej 50. roku życia. W praktyce oznacza to, że co drugi Polak ma nieprawidłową masę ciała.

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?

Otyłość to choroba, która pociąga za sobą poważne problemy ze zdrowiem. Pozostawiona sama sobie może doprowadzić do poważnych problemów z sercem, cukrzycy, nadciśnienia. Zbyt duża masa ciała obciąża także stawy i znacząco utrudnia poruszanie się. Na tym jednak nie koniec. Specjaliści coraz częściej podkreślają, że nieprawidłowa masa ciała może przyczynić się do rozwoju niektórych nowotworów (np. jelita grubego). Jak skutecznie walczyć z otyłość?

W niektórych przypadkach zmiana diety i wprowadzenie aktywności fizycznej wystarczą, aby zredukować masę ciała. Jednak nie jest to reguła. Dla pacjentów z bardzo dużą otyłością czy otyłością olbrzymią, jedyną szansę na odzyskanie zdrowia jest operacja bariatryczna, czyli operacja zmniejszenia żołądka. Na czym ona polega? Jakie trzeba spełnić kryteria, aby przejść taki zabieg? Na te i inne wasze pytania dotyczące leczenia otyłości - na czacie - odpowiadał lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra. 

Lek. Rafał Mulek to specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu, który ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Już od pierwszych lat studiów pasjonował się specjalizacjami zabiegowymi. Ostatecznie uznał, że chirurgia ogólna jest drogą, którą chciałby podążać, a która z czasem stała się jego pasją. Specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej odbył na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala w Głogowie.

W latach 2011 - 2018 roku doskonalił warsztat chirurgiczny na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej, Metabolicznej i Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Ośrodka Badawczo Rozwojowego we Wrocławiu, gdzie rozwijał swoje wcześniejsze laparoskopowe zainteresowania i odbył specjalizację w zakresie chirurgii naczyniowej. W roku 2015 uzyskał tytuł specjalisty chirurgii naczyniowej.

Obecnie jego aktywność zawodowa koncentruje się na działaniach zespołu Baria3, który został stworzony na potrzeby kompleksowego leczenia pacjentów otyłych w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu. Chirurgiczna część zespołu oprócz leczenia otyłości zajmuje się również leczeniem innych chorób przewodu pokarmowego i jamy brzusznej.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Dzień dobry. Panie doktorze chciałabym zmniejszyć żołądek, ale boję się jednej rzeczy. Mam napady objadania się, jem wszystko jak leci. Boję się, że jak będę miała mały żołądek to i tak się nie powstrzymam i on pęknie. Wiem że to może głupio brzmi ale mam lęk na ten temat.

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Po operacji dużo łatwiej jest kontrolować uczucie głodu. Natomiast ważnym elementem przygotowania się do operacji, nie tylko u pacjentów wykazujących zachowania kompulsywne, jest praca z psychologiem, który pomaga nauczyć się kontrolować takie zachowania.

Dzień dobry. Myślę o zmniejszeniu żołądka, bo nie jestem w stanie wytrzymać na diecie. Mam dopiero 26 lat i jestem otyła ważę prawie 100 kilo a mam 162 cm wzrostu. Nie wiem od czego zacząć. Czy muszę mieć skierowanie od lekarza internisty czy od innego. Czy jak pójdę prywatnie to dostanę refundację?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Zdecydowanie młody wiek jest wskazaniem do wykonania zabiegu. Dlatego, że pacjent dwudziestokilkuletnim z BMI 38, jak u Pani, jeśli będzie zwlekał z przeprowadzeniem leczenia, to ryzykuje istotnym skróceniem długości życia. Zacząć należy od wyboru ośrodka, w którym chciałby Pani zacząć leczenie i w tym ośrodku uzyskać informacje, co jest wymagane, aby zacząć terapię. W Polsce operacje bariatryczne są refundowane, jedank w wśród pacjentów, którzy wybierają placówki prywatne, na refundację mogą liczyć tylko pacjenci ubezpieczeni poza Polską.

Witam, jestem pacjentem bariatrycznym. Słyszałem o czymś takim jak dumping syndrome. Co to takiego? i jak można się przed nim ustrzec?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Dumping syndrom polega na pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości najczęściej po zjedzeniu pokarmów wysokoosmotycznych, czyli takich jak cukry proste. Najprostszym sposobem na unikanie problemu jest unikanie pokarmów, które go wywołują.

Dzień dobry, czy po zmniejszeniu żołądka i schudnięciu też możliwy jest efekt jo-jo? Chciałaby schudnąć na trwałe, bo na razie efekt jojo ciągle mam po schudnięciu.

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Operacje bariatryczne mają bardzo dużą skuteczność i na chwilę obecną nie ma lepszej metody walki z otyłością. Niemniej jednak, otyłość jest chorobą przewlekłą i wieloczynnikową, u ok. kilkunastu procent operowanych pacjentów po wielu latach może dojść do stopniowego nawrotu choroby. Choć niekoniecznie musi się to wiązać z efektem jo-jo.

Witam. Po operacji bariatrycznej dokuczają mi gazy i wzdęcia. Wcześniej tj. przed operacją rzadziej dokuczały mi tego typu dolegliwości. Dlaczego tak się dzieje i czy to minie?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Operacja bariatryczna może wpływać na skład flory bakteryjnej, co m.in. może skutkować pojawieniem się takich objawów. Najczęściej są to przejściowe objawy, a praca przewodu pokarmowego normalizuje się po kilku miesiącach. Najczęściej są przejściowe dolegliwości.

Panie Doktorze, od czego zależy jaka metodą zmniejsza się żołądek, słyszałam o balonach, opaskach i jeszcze innych metodach. Jeśli chodzi o balon, to czy może dojść do jego pęknięcia w żołądku? Albo zakażenia, bo to jednak jakieś ciało obce.

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Obecnie najczęśceij wykonywaną operacją bariatryczną na świecie, a także w Polsce jest operacja rękawowej resekcji żołądka. Balon żołądkowy nie jest metodą, która jest w stanie pomóc pacjentowi trawle kontrolować otyłość. Jest natomiast niezłą metodą, która pomaga przygotować do leczenia operacyjnego pacjentów skrajnie otyłych. Np. z BMI 60 i więcej. Jak każda metoda może dawać powikłania i może dojść do jego pęknięcia.

Chciałabym wiedzieć, do jakiego rozmiaru jest zmniejszany żołądek podczas operacji. Dziękuję i pozdrawiam. Jowita

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Objętość po rękawowej resekcji żołądka wynosi ok. 100-kilkudziesięciu mililitrów.

Dobry wieczór. W czasie rekonwalescencji podobno ważne jest jedzenie białka? Dlaczego i jakie białko jest najlepsze. Czy jeść nabiał czy więcej mięsa?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Białko jest niezbędne, aby utrata masy ciała była zdrowia i nie wiązała się z utratą własnych białek z organizmu. Jeśli pacjent nie dba o prawidłowe dostarczenie białka, to zamiast tracić tkankę tłuszczową, będzie tracił masę mięśniową. Z pojawiającym się deficytem białka w organizmie jesteśmy narażeni również w znacznym stopniu na infekcję, m.in. dlatego, że organizm nie ma z czego produkować przeciwciał. W początkowym okresie po operacji dużo łatwiej jest dostarczać białko pochodzące z nabiału.

Dzień dobry, jestem 2 mies. po operacji bariatrycznej. Od czasu zabiegu bardzo często doskwierają mi nudności. Czy może to być skutek uboczny zabiegu?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Prawidłową funkcję po różnych zabiegach przewód pokarmowy może odzyskiwać w różnym czasie. Najczęściej większość dolegliwości jest przemijająca. Należy się zastanowić, czy nudności nie są związane z przyjmowaniem zbyt dużych porcji jedzenia w czasie posiłku. Nie mniej jednak, jeśli dolegliwości utrzymują się przez okres dwóch miesięcy należy je skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ważę 89 kilo przy 164 cm, jestem gruba i mam początki cukrzycy. Czy kwalifikuję się na operacje zmniejszenia żołądka na NFZ. Dziekuję, Monika

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Ponieważ Pani BMI wynosi praktycznie 35 przy co oznacza, że choruje Pani na drugi stopień otyłości przy współistniejącej cukrzycy typu 2, spełnia Pani jak najbardziej medyczne wskazania do poddania się leczeniu bariatrycznemu. Operacja taka powinna być refundowana.

Czy to prawda, że po operacji zmniejszenia żołądka jest mniejszy apetyt, bo organizm wydziela mniej greliny, hormonu głodu. To ważne dla mnie bo nie chciałabym czuć się głodna i nie móc jeść tylko dlatego ze mam mniejszy żoładek.

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Tak, po operacji istotnie spada stężenie hormonu głodu, czyli greliny. Dzięki temu dużo prościej jest pacjentom stosować się do zaleceń dietetyka i niejednokrotnie pacjenci muszą sobie ustawiać alarm, który przypomina im, że przyszedł czas posiłku. Posiłki, tak samo, jak w każdej zdrowej diecie, powinny być przyjmowane 5 razy dziennie.

Jakie badania należy wykonać przed operacją bariatryczną?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Pacjent powinien przejść cały pakiet diagnostyczny. Typowo na ten zestaw składa się ocena dietetyka, psychologa, kardiologa, endokrynologa, pulmonologa, chirurga i anestezjologa. O konieczności wykonania dodatkowych badań decyduje każdy z tych specjalistów. Nie mniej jednak najczęściej wykonywane są takie badania, jak gastroskopia, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, ECHO serca, spirometria i pełny panel biochemiczny. Gruntowna diagnostyka jest wykonywana po to, aby bezpiecznie przeprowadzić pacjenta przez operację, jak i sprawdzić gotowość pacjenta do poddania się leczeniu.

Witam, przygotowuję się do operacji bariatrycznej. Dlaczego zalecono mi redukcję masy ciała przed zabiegiem chirurgicznym?

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Badania naukowe mówią, że pacjenci, którzy zredukują przed operacją masę ciała o 10 proc., mają istotnie mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Z praktycznego punku widzenia utrata masy znacznie ułatwia chirurgowi przeprowadzenie operacji.

Jak długo trwa pobyt w szpitalu po wykonaniu zabiegu? Jak szybko można wstać z łóżka? Pozdrawiam, maja

lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra
Z łóżka pacjent może wstać już w dniu operacji. Pierwszy spacer zazwyczaj odbywa się do toalety. To, kiedy pacjent wychodzi ze szpitala, zależy od oddziału i najczęściej są to dwa dni po zabiegu. Szybki powrót jest możliwy dzięki małoinwazyjnym metodom, którymi wykonuje się operację.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?