Polub nas na Facebooku
Czytasz: Otępienie naczyniopochodne – jak można mu zapobiec? Rokowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Otępienie naczyniopochodne – jak można mu zapobiec? Rokowanie

mózg

Fot. Andrew Brookes / Getty Images

Otępienie naczyniopochodne ma liczne czynniki ryzyka. Objawy i rokowanie zależą od rozległości zmian, stanu chorego i wielu innych czynników ryzyka przyczyniających się do pojawiania się ognisk niedokrwiennych w tkance mózgowej.

Otępienie naczyniopochodne polega na zaburzeniu pracy mózgu i jego uszkodzeniu z powodu zaburzeń naczyniowych. Otępienie jest określane w medycynie również jako demencja. Do otępienia prowadzi wiele mechanizmów, co przekłada się na różne objawy kliniczne i innego stopnia nasilenie tych objawów u różnych osób. Jednak bez względu na to, jak wygląda obraz kliniczny danego przypadku, to otępienie polega na upośledzeniu wyższych czynności mózgu, co z kolei przekłada się na niesprawność w zakresie codziennej aktywności.

Przyczyny otępienia naczyniopochodnego

Otępienie naczyniopochodne powstaje na skutek upośledzenia dopływu krwi przez naczynia krwionośne do mózgu i udaru niedokrwiennego. Przyczyniają się do tego zmiany w naczyniach upośledzających właściwe ukrwienie mózgu, blaszki miażdżycowe czy materiały zatorowe pochodzące np. z migotania przedsionków. Na czynniki ryzyka powstania otępienia naczyniopochodnego nakładają się:

  • choroby przewlekłe, jak cukrzyca czy nadciśnienie,
  • udar mózgu w przeszłości,
  • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego na skutek przebytego incydentu udarowego,
  • migotanie przedsionków,
  • starszy wiek,
  • niski status socjoekonomiczny i niskie wykształcenie.

Otępienie naczyniopochodne – objawy

Objawy otępienia naczyniopochodnego są zmienne. Zależą bowiem od rozległości zmian w mózgu oraz obszaru objętego niedokrwieniem. Czasami objawy narastają stopniowo, powoli, wraz ze zwężaniem się naczynia krwionośnego i postępującym upośledzeniem przepływu krwi. Jeśli dochodzi do nagłego niedokrwienia, objawy pojawią się nagle i gwałtowniej narastają.

Chcesz wiedzieć jak działa mózg? Obejrzyj film

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Schorzenie może być mylnie rozpoznane jako inne schorzenia neurologiczne, np. choroba Alzheimera. Chory bowiem może mieć narastające zaburzenia m.in. pamięci. Pogłębiające się niedokrwienie i uszkodzenie struktury mózgu przekładają się na utrudnienie codziennego funkcjonowania. Chory z czasem nie jest w stanie wykonać podstawowych czynności pozwalających mu na samodzielną egzystencję. Już nie mówiąc o tym, że tacy chorzy są niezdolni do pracy zawodowej czy złożonych aktywności. Niejednokrotnie otępieniu naczyniopochodnemu towarzyszą zmiany zachowania i osobowości. Człowiek z natury spokojny może nagle stać się drażliwy i agresywny, osoba aktywna może wycofać się z życia i stać się apatyczna.

Postępowanie w otępieniu naczyniopochodnym

Otępienie naczyniopochodne rozpoznaje neurolog poprzez wykazanie zależności pomiędzy zmianami naczyniowymi mózgu a stanem chorego. W diagnostyce wykorzystuje się badania obrazowe w postaci tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Zawsze konieczne jest wykluczenie odwracalnych patologii mogących powodować podobny obraz kliniczny, jak np. zmiany pourazowe czy nowotwory mózgu.

Otępienie naczyniopochodne – leczenie

Pierwszym krokiem leczenia otępienia naczyniopochodnego jest profilaktyka. Ma ona na celu zmniejszenie ryzyka powstawania zmian w mózgu czy ich dalszego pogłębiania się. Na niektóre czynniki ryzyka wystąpienia otępienia naczyniopochodnego ma wpływ człowiek. Leczenie nadciśnienia, profilaktyka cukrzycy, leczenie migotania przedsionków czy też obniżanie poziomu cholesterolu we krwi przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju otępienia. Choroby przewlekłe pogłębiają bowiem uszkodzenie mózgu i przyspieszają proces rozwoju otępienia.

Otępienie powstałe w mechanizmie naczyniopochodnego uszkodzenia mózgu jest nieuleczalne i nieodwracalne. Można zapobiec jedynie jego zbyt szybkiemu postępowi. Leczenie objawowe może stanowić łagodzenie objawów poznawczych z zastosowaniem leków, takich jak memantyna, rywastygmina czy galantamina, jednak nie ma wystarczających danych co do rzeczywistej skuteczności tego leczenia. Przekłada się to na brak rejestracji w Polsce danych środków jako leków do stosowania w leczeniu otępienia naczyniopochodnego.

Rokowanie w otępieniu naczyniopochodnym

Trudno mówić o rokowaniu w otępieniu naczyniopochodnym. Bez względu na to, w jakim mechanizmie do niego doszło, to jednak powodem jest obecność ognisk udarowych, czyli niedokrwiennych mózgu. W zależności od ich rozległości, postępowania uszkodzenia mózgu, a także struktur, jakie to niedokrwienie obejmuje, lekarz może mniej więcej określić szanse danego pacjenta. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zmiany zaistniałe są nieodwracalne. Można jedynie mówić o dalszym postępowaniu choroby. Leczenie chorób, które stały się przyczyną udaru, rodzaj diety, rehabilitacja mają wpływ na dalsze rokowanie chorego.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?