Orzechy pini nazywane są również piniolami lub, ze względu na niewielkie rozmiary, orzeszkami piniowymi. Są one jadalnymi nasionami iglastej sosny pinia, która naturalnie występuje na południu Europy – we Włoszech, Hiszpanii, Grecji oraz na Cyprze. Nieco inną odmianę orzechów pini uprawia się w Azji. Tamtejsze orzeszki są owocami sosny koreańskiej, występującej na terenach Rosji, Chin, Japonii oraz Korei. Azjatyckie orzechy uznawane są za mniej aromatyczne i mniej wartościowe od odmiany europejskiej – dlatego też są one zwykle znacznie tańsze.
Orzechy pini – charakterystyka
Orzeszki piniowe wydobywa się z kulistych szyszek sosny pinia. Mają one kremowo-białą barwę i podłużny kształt. Orzeszki są niewielkie, przypominają raczej ziarna słonecznika niż orzechy laskowe czy ziemne. Tym, co wyróżnia piniole na tle innych orzechów, jest bez wątpienia bardzo charakterystyczny, intensywny, żywiczny, sosnowy zapach i smak. W surowej formie orzechy są miękkie i kremowe, dzięki czemu z łatwością można je przetwarzać (mielić, blendować). Po podpieczeniu lub uprażeniu stają się chrupiące i słodkie. Orzechy piniowe wykorzystuje się przede wszystkim w potrawach wywodzących się z kuchni śródziemnomorskich – stanowią one jeden z podstawowych składników włoskiego pesto (sosu do makaronu na bazie bazylii). Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, z orzeszków tłoczy się olej piniowy.
Orzechy piniowe – zastosowanie
Orzechy pini wykorzystuje się zarówno do przygotowywania wytrawnych potraw, jak i deserów i słodkich wypieków. Najczęściej stosuje się je jako dodatek do sosów podawanych z makaronami, zapiekanek, sałatek, grillowanych warzyw czy mięs. Na słodko sprawdzają się jako dodatek do keksów lub bezy.
Orzeszki piniowe – wartości odżywcze
Podobnie jak inne orzechy, piniole są wysokokaloryczne i bogate w tłuszcze. Porcja 100 gramów orzechów piniowych dostarcza:
- wartość energetyczna – 673 kcal,
- białko – 13,69 g,
- tłuszcz – 63,39 g (z czego: tłuszcze jednonienasycone 18,76 g, tłuszcze wielonienasycone 34,07 g),
- węglowodany – 13,08 g (z czego cukry proste 3,59 g),
-
błonnik pokarmowy – 3,7 g.
Orzechy piniowe – właściwości
Orzechy piniowe są bogate w cenne dla zdrowia witaminy i mikroelementy, takie jak:
-
Witaminy z grupy B – w orzeszkach piniowych znajduje się niemalże pełen komplet witamin z grupy B (poza witaminą B12). Tiamina, czyli witamina B1, to substancja niezbędna dla prawidłowego metabolizmu węglowodanów. Witamina B2 (ryboflawina) reguluje pracę układu oddechowego. Niacyna (witamina B3) odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Ponadto, istotnie wpływa na kondycję i wygląd skóry, włosów oraz paznokci. W orzeszkach piniowych odnaleźć można również wysoką dawkę kwasu foliowego (witaminy B9), czyli substancji niezbędnej w diecie kobiet ciężarnych lub starających się o dziecko. Niedobór witaminy B9 w diecie kobiety w ciąży może skutkować poważnymi wadami płodu.
-
Witamina E – orzechy pini bogate są w witaminę E, stanowiącą jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Ze względu na działanie przeciwutleniające substancja ta nazywana jest „witaminą młodości” – chroni przed działaniem wolnych rodników, pozwala opóźnić procesy starzenia się komórek.
-
Witamina K – piniole to jedne z niewielu orzechów, zawierających witaminę K (wyjątkiem są również nerkowce, które zawierają podobną ilość tej substancji, co orzechy piniowe). Odpowiada ona przede wszystkim za prawidłową krzepliwość krwi, hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe. Witamina K wpływa również na uwapnianie kości, dlatego jest jednym z najważniejszych elementów w profilaktyce osteoporozy.
-
Cynk – orzechy piniowe są dobrym źródłem cynku. Pierwiastek ten jest wyjątkowo ważny w produkcji testosteronu, tworzeniu nasienia i utrzymywaniu plemników w dobrej kondycji. Już krótkotrwały niedobór cynku naraża mężczyzn na obniżenie poziomu testosteronu w organizmie i znaczne zmniejszenie ilości nasienia. Ze względu na pozytywny wpływ na męską płodność, orzeszki piniowe uznawane są często za afrodyzjak.
-
Luteina – orzechy pini bogate są również w luteinę, czyli związek, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Orzeszki pini są bogate również w wiele innych minerałów, między innymi fosfor, miedź, potas mangan czy magnez. Ze względu na to, że 100 gramów pinioli zaspokaja aż 480% dziennego zapotrzebowania na mangan, zaleca się, aby spożywać je z umiarem. Jednorazowe przedawkowanie manganu może wywołać dolegliwości żołądkowe, ból i zawroty głowy. Przyjmowanie zbyt dużych dawek przez dłuższy czas może prowadzić zaś nawet do poważnych chorób neurologicznych.