Orzechy pekan składają się w ponad 70 procentach z tłuszczy. Jednak aż 90 procent z nich to korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki ich zawartości oraz obecności licznych witamin i minerałów orzechy te mogą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym oraz pomagać w leczeniu wielu schorzeń. Włączenie ich do diety nie jest trudne, ponieważ mają delikatny smak, który pasuje do wielu potraw.
Pekan – orzesznik jadalny
Pekan, zwany także orzesznikiem jadanym, orzesznikiem pekanowym oraz orzesznikiem owocowym, jest gatunkiem drzewa, które naturalnie występuje w Ameryce Północnej (głównie w Stanach Zjednoczonych) oraz w Meksyku. Uprawiany jest także między innymi w Europie południowej, Afryce czy Azji.
Pekan, który rośnie w najcieplejszych rejonach Stanów Zjednoczonych (takich jak stan Georgia), daje największe owoce, kształtem zbliżone do kuli. Odmiany tego typu są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego praktycznie nie występują w klimacie umiarkowanym i chłodnym. Z kolei odmiany, które rosną w północnej części Stanów Zjednoczonych i w Quebec w Kanadzie, gdzie zimą temperatury spadają nawet do minus 30 stopni Celsjusza, mogą być uprawiane także w Polsce.
Pekany osiągają wysokość 30-50 metrów, a w ciepłych regionach mogą być nawet wyższe. Są nisko rozgałęzione i mają proste pnie. Owocują średnio 40-100 lat (choć może to trwać nawet 300 lat) i w tym czasie uzyskuje się z nich średnio 100-250 kilogramów orzechów o licznych właściwościach zdrowotnych i wyjątkowych walorach smakowych.
Orzech pekan – walory smakowe i zastosowanie w kuchni
Orzechy pekan wizualnie przypominają orzechy włoskie, są od nich jednak nieco większe – ich średnica ma zwykle 4-6 centymetrów. Skorupki mają podłużny lub okrągły kształt i są w kolorze brązowym. Łupiny orzechów pekan nie są tak twarde, jak łupiny orzechów włoskich.
Pod skorupkami kryje się zwarty, chrupiący, pofałdowany miąższ, bardziej miękki niż w przypadku orzechów włoskich. Smak orzechów pekan jest delikatny, lekko słodki. Również może budzić skojarzenia ze smakiem orzechów włoskich, jest jednak mniej gorzki i bardziej maślany.
Które orzechy są zdrowsze - pekan czy włoskie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Dzięki delikatnemu smakowi orzechy pekan mają szerokie zastosowanie:
-
Orzechy pekan w deserach – mogą stanowić dodatek do ciastek, musów, lodów czy sałatek owocowych. Deser oprószony całymi, pokrojonymi lub zmiksowanymi orzechami, nabierze wyjątkowego smaku i konsystencji. Orzechy pekan nadają się doskonale jako jeden z głównych składników różnego rodzaju wypieków, np. ciasta marchewkowego, brownie (lub innego ciasta czekoladowego), tarty czy ciasta dyniowego.
-
Orzechy pekan na śniadanie – dodawane do jaglanek, płatków owsianych czy zapiekanek owocowych, będą nie tylko podnosić walory smakowe, ale też dostarczać organizmowi cennych witamin i składników odżywczych, tak istotnych o poranku.
-
Orzechy pekan do sałatek – ich smak doskonale połączy się ze smakiem kapusty pekińskiej, jarmużu i gruszki, buraków, ricotty, rukoli i granatu, łososia, grejpfruta i sałaty, białej kapusty i ananasa czy rukoli, granatu i pomarańczy.
-
Orzechy pekan na obiad – można posypywać nimi pyszne i sycące zupy-kremy, takie jak krem z kopru włoskiego, lub dodawać do dań głównych, np. do pieczonego łososia czy komosy ryżowej z batatami i pieczarkami.
Orzechy pekan smakują wyśmienicie zarówno w postaci surowej, jak i prażonej, kandyzowanej czy solonej.
Orzechy pekan – kalorie i wartości odżywcze
Orzechy pekan zawierają wiele cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Mimo iż nie należą do produktów spożywczych niskokalorycznych, ich spożywanie jest polecane, aby zapobiegać wielu chorobom, a nawet pomagać w leczeniu.
Zawartość 100 gramów orzechów pekan:
- kalorie – 691,
- białko – około 9 g,
- tłuszcz – około 72 g (około 90% wszystkich kwasów tłuszczowych to kwasy tłuszczowe jednonienasycone, wielonienasycone, omega 3 i omega 6, niezwykle cenne dla zdrowia),
- węglowodany – około 14 g,
-
błonnik pokarmowy – 10 g.
Ponadto orzechy pekan zawierają następujące składniki:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,, w tym B1, B2, B3, B5, B6, B9,
-
witaminę E,
- witaminę C,
-
witaminę K,
- pierwiastki, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, miedź, mangan,
- fitosterole.
Orzechy pekan – właściwości
Dzięki zawartości witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych orzechy pekan wykazują następujące właściwości:
-
zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego – takie działanie zawdzięczają minerałom, kwasom omega 3 i omega 6, a także licznym przeciwutleniaczom oraz obecności kwasu foliowego;
-
regulują procesy trawienne – dzięki zawartości błonnika pokarmowego i kwasu foliowego;
-
regulują poziom cholesterolu we krwi (zwiększają zawartość cholesterolu HDL i zmniejszają poziom cholesterolu LDL),
-
korzystnie wpływają na układ nerwowy – poprawiają zdolność zapamiętywania i koncentracji, przede wszystkim dzięki zawartości witamin z grupy B oraz żelaza; mogą przyczyniać się do zapobiegania chorobie Alzheimera;
-
poprawiają zdolność widzenia – między innymi za sprawą witaminy A;
-
wzmacniają odporność – dzięki obecności witamin (np. witaminy A, C i E);
- wzmacniają włosy i paznokcie oraz poprawiają wygląd skóry – zawierają wiele antyoksydantów, które regulują działanie wolnych rodników, a także witaminy i minerały stymulujące odnowę komórkową.