Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opieka nad seniorem w domu i profesjonalnym ośrodku dla osób starszych - co wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Opieka nad seniorem w domu i profesjonalnym ośrodku dla osób starszych - co wybrać?

Thomas Barwick/Getty Images

Ćwiczenia dla seniorów to sposób na poprawienie koordynacji ruchowej, relaks oraz ochronę przed urazami. Opiekę nad osobami starszymi można sprawować w domu, jednak trzeba mieć do tego odpowiednie warunki. W przypadku, gdy troska o seniora w warunkach domowych jest niemożliwa, można poszukać pomocy w hospicjach, domach opieki czy oddziałach medycyny paliatywnej.

Starzenie się to nieunikniony proces, z którym przyjdzie się każdemu zmierzyć. Kiedy starzeje się bliska osoba, jej rodzina często czuje się bezradna wobec jej nasilającej się nieporadności, problemów z pamięcią czy mniejszej sprawności fizycznej. Opieka nad seniorem to przede wszystkim zrozumienie jego potrzeb oraz bycie cierpliwym i wyrozumiałym w obliczu np. demencji starczej.

Opieka nad seniorem w domu

Opiekę nad chorym seniorem można sprawować w domu. Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pozwala skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na rzecz opieki nad bliską osobą. Świadczenie można wykorzystać pod warunkiem, że opiekun i senior prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i nie ma innych osób, które mogłyby pomóc w opiece. Kiedy zwolnienie lekarskie skończy się, warto skorzystać z fachowych usług pielęgniarki bądź firmy zajmującej się opieką nad osobami starszymi.

Profesjonalny opiekun będzie towarzyszył seniorowi na spacerach, pomagał w zakupach, a jeśli chory tylko leży to fachowiec zajmie się również jego codzienną pielęgnacją. W rehabilitacji dla seniorów pomoże pielęgniarka, która poda odpowiednie leki dla seniora czy zajmie się pielęgnacją odleżyn.

Opieka seniora w profesjonalnym ośrodku

Pobyt w sanatorium dla seniora to doskonała okazja, aby polepszyć jego stan zdrowia. Uzdrowiska zapewniają swoim gościom pełną opiekę medyczną, wyżywienie oraz gwarancję przeróżnych zabiegów leczniczych, które są dobierane indywidualnie do potrzeb osób starszych.

  • Pomoc dla seniora – hospicjum

W przypadku, kiedy bliska osoba cierpi na nieuleczalną chorobę, a kuracja lecznicza sprowadza się do łagodzenia bólów i przeciwdziałaniu odleżynom, wato pomyśleć o skorzystaniu z opieki w hospicjum. W takich placówkach leczenie polega na łagodzeniu uciążliwych objawów chorób i schorzeń, zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Największą część pacjentów hospicjum stanowią osoby z nowotworem oraz chorzy mający problem z oddychaniem bądź samodzielnym przyjmowaniem pokarmów.

  • Domy opieki dla seniorów

Osoby przewlekle chore i niesamodzielne mogą starać się o pobyt w państwowym zakładzie opiekuńczo-leczniczym bądź domu pomocy społecznej, prowadzonym przez organizacje pozarządowe, gminy, powiaty lub urzędy marszałkowskie. Aby dostać się do nieprywatnego domu opieki, należy złożyć komplet dokumentów, czyli: zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia i dochodach rodziny, orzeczenie o niepełnosprawności oraz decyzję ZUS o przyznaniu emerytury lub renty.

  • Opieka nad seniorem w prywatnym domu opieki

Dla przewlekle chorej bliskiej osoby można szukać w prywatnych domach spokojnej starości. Placówki oferują pacjentom odpowiednie warunki, tj.: opiekę medyczną i pielęgniarską, wyżywienie, komfortowe warunki oraz możliwość odwiedzania seniora przez bliskich.

Ćwiczenia dla seniorów

Aktywność fizyczna także w wieku starszym silnie wpływa na stan zdrowia, opóźnia występowanie wielu schorzeń, dotlenia organizm, zmniejsza ryzyko kontuzji a także poprawia koordynację ruchową. Gimnastyka dla seniorów powinna być jednak odpowiednio dobrana, aby nie przeciążyć ciała i mięśni. Bezpieczne aktywności fizyczne, jakie mogą wykonywać osoby starsze, to np.: pływanie, nordic walking czy specjalnie przygotowany program ćwiczeń dla seniorów, z zakresu pilatesu, jogi czy fitnessu. W starszym wieku bardzo istotne jest również odpowiednie zadbanie o kręgosłup. Seniorzy mogą zapisać się na specjalne zajęcia gimnastyczne wzmacniające plecy w odcinku szyjnym, lędźwiowym i piersiowym. Codzienna aktywność fizyczna osób starszych nie zaszkodzi zdrowiu, pod warunkiem, że będzie dobrana odpowiednio do stanu zdrowia i możliwości organizmu seniora. W starszym wieku większy nacisk kładzie się na częstotliwość ćwiczeń niż ich intensywność. Istotne, aby nie przeciążyć organizmu. Optymalna ilość aktywności u osoby starszej to przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.

Witaminy dla seniora

W utrzymaniu dobrego zdrowia seniorów istotną rolę odgrywają witaminy. Suplementy dla seniora dostępne w aptece bez recepty wzbogacone są o naturalne składniki roślinnego pochodzenia, np.: miłorzębu dwuklapowego czy żeń-szenia. Codzienną dietę osób starszych można również wspomagać preparatami z luteiną, która poprawi wzrok czy dużą ilością wapna, wypływającego na mocne i zdrowe kości.

Jak sprawdzić czy ktoś cierpi na chorobę Alzheimera? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak sprawdzić czy ktoś cierpi na chorobę Alzheimera? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?