Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Kobieta, którą boli brzuch

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Operacja przepukliny pępkowej polega na wepchnięciu uwypuklonej zawartości do wnętrza jamy brzusznej oraz prawidłowym zasklepieniu powłok ciała. Możliwa jest bezpłatnie, ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Średni koszt zabiegu w klinikach prywatnych wynosi od 3000 do 5000 zł. Ile trwa operacja przepukliny pępkowej i jak długi jest okres rekonwalescencji?

Jak wygląda operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa jest schorzeniem polegającym na uwypukleniu się zawartości jamy brzusznej (najczęściej fragmentu jelit lub tłuszczu je pokrywającego) przez wrota – w tym przypadku niezrośnięty otwór po pępowinie. Jej pojawienie się wynika z osłabienia powłok ciała. W większości przypadków występuje od urodzenia u dziecka, u którego zwykle niekonieczna jest interwencja chirurgiczna, gdyż przepuklina znika samoistnie. Wśród dorosłych częściej pojawia się u otyłych kobiet, po licznych porodach. Zabieg w większości przypadków wykonywany jest w trybie planowym.

Operacja przepukliny pępkowej u dziecka oraz dorosłego jest bardzo prosta. Zajmuje około 20–30 minut, pacjent tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Niektóre przypadki wymagają pozostania w szpitalu dłużej. Sam zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia u podstawy pępka i wepchnięciu wystającego fragmentu jelita do brzucha. Otwór po małych przepuklinach zaopatrywany jest poprzez proste założenie szwów. W przypadku zmian większych istnieją dwie metody chirurgiczne: zabieg sposobem Mayo i założenie siatki wykonanej z tworzywa sztucznego. Obie techniki wzmacniają powłoki brzucha oraz zapobiegają nawrotom przepukliny. Rana na powierzchni brzucha zostaje zamknięta za pomocą szwów.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pępkowej

Przestrzeganie zaleceń po operacji przepukliny pępkowej jest kluczowe w rekonwalescencji i prawidłowym przebiegu gojenia. Należy codziennie zmieniać opatrunek oraz odkażać ranę, unikać kontaktu z otoczeniem w celu zapobiegania zakażeniu. W początkowym etapie w pierwszych kilkunastu dniach po zabiegu może występować niewielki obrzęk okolicy poddanej zabiegowi. Ból po operacji przepukliny jest niewielki i można go opanować lekami przeciwbólowymi. Nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów nawet do 6 miesięcy po operacji, gdyż może to przyczynić się do nawrotu przepukliny. W zależności od metody zabiegu konieczne jest założenie pasa po operacji przepukliny pępkowej na 2–3 miesiące. Początkowo powinien on być noszony przez całą dobę, następnie czas ten ogranicza się do aktywności w ciągu dnia.

Dieta po operacji przepukliny pępkowej

Zalecenia żywieniowe po operacji przepukliny pępkowej zawierają ograniczenie produktów wzdymających, powodujących wzdęcia brzucha. Posiłki powinny być lekkostrawne, należy unikać smażonych potraw. Wskazane jest spożywanie dużej ilości świeżych owoców oraz warzyw.

W przypadku osób otyłych konieczna jest redukcja masy ciała poprzez ograniczenie kaloryczności posiłków, najlepiej pod okiem dietetyka, oraz regularny wysiłek fizyczny. Takie postępowanie zapobiega nawrotom schorzenia, zmniejsza ryzyko konieczności wykonania ponownej operacji przepukliny pępkowej w przyszłości.

Powikłania po operacji przepukliny pępkowej

Zabieg naprawczy przepukliny pępkowej uznawany jest za bezpieczny, jednak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, mogą pojawić się komplikacje. Do najważniejszych powikłań należy infekcja, która może wymagać reoperacji wraz z usunięciem siatki oraz zastosowania antybiotykoterapii. Wzdęty brzuch po operacji przepukliny pępkowej wraz z wysoką gorączką, dreszczami, pojawieniem się ropnej wydzieliny z rany, nudnościami i wymiotami wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Częściej występują lekkie powikłania w postaci krwiaka, który po czasie się wchłania. U niektórych pacjentów dochodzi do nawrotu przepukliny mimo prawidłowego wykonania operacji. Do poważnych w skutkach komplikacji, występujących niezmiernie rzadko, należy choroba zakrzepowo-zatorowa, na którą narażone są osoby obciążone chorobami ogólnymi. Objawia się zatorem w płucach oraz dusznością.

Pępek po operacji przepukliny pępkowej wygląda naturalnie, ma zagłębienie w środku. Osoby szczupłe mogą wyczuwać pod powierzchnią skóry siatkę, jeżeli została ona wszczepiona, czym nie należy się przejmować. Blizna po operacji przepukliny pępkowej po kilku tygodniach blednie i w większości przypadków nie jest widoczna.

Zobacz wideo: Jak powstaje przepuklina?

36,6

Bibliografia:

1. Noszczyk W. Chirurgia. Repetytorium. PZWL. 2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?