Polub nas na Facebooku
Czytasz: Omdlenia wazowagalne – czy można im zapobiegać?
menu
Polub nas na Facebooku

Omdlenia wazowagalne – czy można im zapobiegać?

Omdlenie

Fot: Pixel_away / gettyimages.com

Omdlenia wazowagalne najczęściej pojawiają się po długotrwałym utrzymywaniu pozycji stojącej, w dusznym pomieszczeniu. Czynnikami wpływającymi dodatkowo na wystąpienie omdlenia wazowagalnego są stres, silne emocje czy zmęczenie.

Omdlenia wazowagalne wynikają z nieprawidłowego rozkurczu mięśniówki naczyń krwionośnych lub zwolnienia akcji serca (bradykardii), a co za tym idzie – nagłego spadku ciśnienia tętniczego. Bezpośrednio przed omdleniem człowiek zazwyczaj zaczyna się pocić, ma zaburzenia widzenia i czuje zawroty głowy o różnym nasileniu.

Co to jest omdlenie wazowagalne?

Omdlenie jest stanem przejściowej utraty przytomności, wynikającej ze zmniejszenia przepływ krwi przez naczynia mózgowe na przeszło 6 sekund bądź spadku podaży tlenu do mózgu o około 20%. Omdlenie jest stanem nagłym, jeśli nawet poprzedzają je różnego rodzaju objawy, to trwają bardzo krótko. Omdlenie również powinno ustąpić samoistnie i w czasie krótszym niż 20 sekund. Stan, kiedy człowiek rozpozna u siebie objawy zwiastujące omdlenie wazowagalne, określa się stanem przedomdleniowym. W tym czasie może zapobiec utracie przytomności. Przyczyn utraty przytomności jest wiele. Jedną z nich jest zwolnienie akcji serca z towarzyszącym rozszerzeniem się naczyń krwionośnych. Tym samym następuje nieefektywne wypełnienie łożyska naczyniowego i spadek ciśnienia krwi. Określa się to mianem reakcji wazowagalnej (odruchu wazowagalnego). Odruch wazowagalny może wystąpić w wielu sytuacjach:

  • stanie przez dłuższy czas w zatłoczonym, dusznym miejscu,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • duża wilgotność powietrza,
  • pobudzenie nerwu błędnego podczas napadu kaszlu czy defekacji.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy omdleniu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Powtarzające się incydenty omdleń wazowagalnych określa się mianem zespołu wazowagalnego. Jest to dość częste rozpoznanie u osób, u których diagnozuje się omdlenia. Mimo iż są to niewinne incydenty u ludzi młodych, to jednak mogą stać się poważnym zagrożeniem, np. dla kierowców. Omdlenie wazowagalne może zdarzyć się również u kobiet w ciąży, choć stan przedomdleniowy mylą one często z innymi dolegliwościami ciążowymi, takimi jak nudności i zawroty głowy.

Przyczyny omdleń wazowagalnych

Omdlenia wazowagalne to przypadłość szczególnie młodych dorosłych i nastolatków. Najczęściej pojawiają się, kiedy młoda osoba musi długo stać, np. podczas mszy w kościele czy apelu w szkole. Przyczynami wystąpienia omdlenia wazowagalnego są:

  • emocje,
  • nagłe przerażenie,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • duszący kaszel,
  • szybki spadek masy ciała w niedalekiej przeszłości,
  • osłabienie organizmu.

Czynnikami ryzyka sprzyjającymi wystąpieniu omdlenia wazowagalnego są wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza oraz niedobór tlenu w pomieszczeniu.

Mechanizm omdleń wazowagalnych

Wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy omdlenia wazowagalnego. Pierwszy mechanizm obejmuje spadek częstotliwości rytmu serca, następujący po spadku ciśnienia tętniczego krwi. Drugi mechanizm wynika ściśle z mechanizmów sercowych. Akcja serca spada poniżej 40 uderzeń na minutę lub całkowicie ustaje na około 3 sekundy. Ostatnim mechanizmem jest spadek ciśnienia, jednak bez zwolnienia akcji serca.

Zanim dojdzie do omdlenia wazowagalnego, mogą pojawić się objawy w postaci: zaburzeń słuchu, mroczków przed oczami, nudności, zaburzeń widzenia, zawrotów głowy, uczucia gorąca, zimnych potów, zblednięcia powłok skóry, uczucia kołatania serca, duszności, osłabienia.

Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn.

Omdlenia wazowagalne – postępowanie i leczenie

Najważniejsze w przypadku omdleń wazowagalnych jest zapobieganie ich wystąpieniu. Ponadto ważne jest, by osoba świadoma tego, że takie omdlenia jej się zdarzają, w momencie pojawienia się objawów zwiastujących postarała się przyjąć pozycję, w której zmniejszone jest ryzyko zrobienia sobie krzywdy przy omdleniu. Warto również w miarę możliwości przyjąć pozycję kuczną z głową między nogami pochyloną ku dołowi bądź pozycję leżącą z uniesionymi nogami. Ważne jest oczywiście unikanie sytuacji, w których omdlenia mogą wystąpić. Obejmuje to np. duszne pomieszczenia. Odpowiednie nawodnienie organizmu może zapobiec nagłemu spadkowi ciśnienia krwi.

Kiedy osoba z tendencją do omdleń wazowagalnych jest zmuszona do dłuższego stania, powinna ruszać jak najczęściej nogami, przestępować z nogi na nogę, świadomie napinać mięśnie kończyn dolnych. Poprawia w ten sposób działanie pompy mięśniowej w kończynach dolnych i zmniejsza zastój krwi żylnej w nogach. Ważny jest też trening pionizacyjny, czyli stopniowe przyzwyczajanie osoby do przebywania w pozycji stojącej, a nie nagłe zmuszenie np. do godzinnego stania. Ze względu na to, iż omdlenia mogą mieć różne przyczyny, zawsze należy poszerzyć ich diagnostykę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
0
Polecamy
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zaburzenia świadomości ilościowe i jakościowe.
Przyczyny i leczenie
Zaburzenia świadomości ilościowe i jakościowe. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Omdlenia wazowagalne, ortostatyczne i inne.
Przyczyny i postępowanie
Omdlenia wazowagalne, ortostatyczne i inne. Przyczyny i postępowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?