Zacznijmy od oleju z opuncji figowej, który uznawany jest za prawdziwy luksus. Dosłownie - na 1 litr oleju z pestek opuncji należy zużyć ok. 1 miliona pestek opuncji. Przekłada się to także na cenę oleju, za 10 ml zapłacimy około 40 złotych. Czy warto? Olej z opuncji figowej nawilża, pielęgnuje skórę i spowalnia procesy starzenia. Niweluje działanie wolnych rodników, zawiera bardzo duże stężenie kwasów omega-3, witaminy E i w efekcie działa regenerująco. Olej z opuncji figowej łagodzi także rumień posłoneczny.
Olej z opuncji figowej możemy używać do każdego typu cery, jednak jest on szczególnie polecany osobom z cerą dojrzałą. Działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, przy czym podkreśla się jego działanie anty-aging. Olej z opuncji podnosi odporność skóry i zwiększa jej nawodnienie, zapobiega fotostarzeniu się skóry i zawiera kwas linolowy stanowiący główny składnik płaszcza lipidowego skóry.
Olej z opuncji figowej służy bardzo często jako aktywny składnik w pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami, dzięki czemu poprawia mikrocyrkulację krwi. Jednak oleje służą nie tylko do pielęgnacji twarzy.
Oleje kosmetyczne mogą być stosowane w pielęgnacji całego ciała. Olej można nakładać bezpośrednio na skórę, można też zmieszać w dłoni dwa rodzaje oleju, łączyć w dłoni z innymi dowolnymi składnikami, np. żelem z aloesu, kwasem hialuronowym, czy wzbogać skład kremu. Dzięki olejom można tworzyć własne naturalne i spersonalizowane kosmetyki DIY: serum, oliwki do masażu, płyny do demakijażu, kremy, balsamy. Należy pamiętać, by wybierać oleje tylko ze sprawdzonego źródła, najlepiej tłoczone na zimno, nierafinowane, z certyfikatem ekologicznego pochodzenia surowca - komentuje Artur Chaber, właściciel sklepu ECOSPA.pl.
Do pielęgnacji cery dojrzałej świetnie sprawdzi się także olej z dzikiej róży. Zawiera on naturalny kwas trans-retinowy (kwas witaminy A), który regeneruje tkanki na poziomie komórkowym. Jest bogaty w karotenoidy (beta-karoten, likopen, zeaksantynę i in.) o właściwościach antyoksydacyjnych. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu linolowego (44%), kwasu a-linolenowego (23,5%) i kwasu oleinowego (22,35%).
Co więcej olejek z dzikiej róży działa regenerująco, wzmacniająco, przeciwzapalnie i uelastyczniająco. Znajdziemy w nim wysoką zawartość karotenoidów - substancji o działaniu naprawczym, antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Właściwości regeneracyjne zawdzięcza zawartości kwasu trans-retinowego, wykazuje także działanie łagodzące, zmiękczające górne warstwy skóry, wygładzające, zapobiega przesuszeniu skóry.
Olej z dzikiej róży może być stosowany w celu rozjaśnienia przebarwień, odbudowy cementu międzykomórkowego oraz do redukcji blizn i rozstępów.
Olej z nasion rokitnika jest przeznaczony do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej, tłustej, naczyniowej, skłonnej do powstawania blizn, a także skóry z rozstępami. Olej pozyskiwany z owoców rokitnika zawiera bardzo wysokie stężenie karotenoidów, wykazując tym samym właściwości łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące. Regularne stosowanie oleju z nasion rokitnika wpływa pozytywnie na koloryt skóry, łagodzi także podrażnienia spowodowane słońcem.
Olej z nasion rokitnika wspomaga także leczenie egzemy, a dzięki właściwościom zmiękczającym może być stosowany do pielęgnacji blizn i rozstępów.
Zobaczcie na filmie, jak jeszcze pielęgnować skórę dojrzałą:
Olej z orzechów brazylijskich również znajduje swoje zastosowanie przy pielęgnacji cery dojrzałej, zniszczonej, potrzebującej odnowy. Jest szczególnie skuteczny, jeśli chodzi o zwalczanie wolnych rodników. Można go także stosować do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Co ciekawe olej z orzechów brazylijskich zawiera cenne fitosterole (sistosterol) oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E. Jest także bogaty w pierwiastki: magnez, który korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i ukrwienie skóry (niedobór powoduje szybsze starzenie się skóry) oraz selen - pierwiastek posiadający silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Olej z orzechów brazylijskich można wykorzystać do pielęgnacji paznokci oraz końcówek włosów. Za 30 ml oleju z orzechów brazylijskich zapłacimy około 8 złotych.
Innym olejem do pielęgnacji cery dojrzałej jest olej z kiełków pszenicy, zawierający bardzo wysokie stężenie witaminy E. Polecany jest do stosowania do cery suchej, dojrzałej i mieszanej, bardzo gęsty w konsystencji o charakterystycznym, zbożowym zapachu.
W swoim składzie olej z kiełków pszenicy zawiera kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas olejowy, kwas palmitynowy, stearynowy, lecytynę, tiaminę, niacynę, karoten, a także witaminy: A, D i E. Znajdziemy w nim także sód, wapń, potas, magnez, fosfor, siarkę i żelazo.
Olej z kiełków pszenicy pomoże w pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej, odwodnionej. Lecytyna, którą zawiera, powstrzymuje utratę wody przez skórę, doskonale nawilża, zmiękcza i natłuszcza skórę. Substancje proestrogenne przyspieszają odbudowę zniszczonego naskórka, a przeciwutleniacze zapobiegają procesowi oksydacji, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje. Dodatkowo olej posiada właściwości silnie gojące (goi egzemy i zmiany łuszczycowe), a także działa ochronnie przed promieniowaniem UV.