Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

Kobieta w ciąży

Fot: Paul Viant / gettyimages.com

Olejki do ciała różnego rodzaju należą do najbardziej popularnych specyfików stosowanych na rozstępy w ciąży. Dbanie o skórę w tym czasie jest szczególnie ważne, gdyż rozciągająca się skóra brzucha i ud jest wtedy najbardziej podatna na pojawianie się rozstępów. Prawidłowo stosowany olejek na rozstępy, poprzez zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i uelastycznienia skóry, może znacznie ograniczyć ich powstawanie. 

Olejowanie jest metodą pielęgnacyjną znaną od setek lat. Polega ona na regularnym smarowaniu skóry, a także włosów i skóry głowy olejami roślinnymi. Oleje tłoczone na zimno zawierają bogactwo witamin i minerałów. Oleje roślinne są często określane “esencją” pielęgnacji ze względu na wysokie stężenie dobroczynnych substancji, takich jak witamina E, C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe i minerały – potas, fosfor, miedź, wapń. Struktura olejów roślinnych jest niezwykle podobna do wytwarzanego przez skórę łoju. Dzięki temu bardzo łatwo się wchłaniają, a ich cenne składniki szybciej przenikają do skóry. Olejki na rozstępy w ciąży nie tylko pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, ale ujędrniają ją, wzmacniają i pomagają w odnawianiu procesów metabolicznych komórek skóry.

Olejek na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

Nie wszystkie olejki, pomimo swoich dobroczynnych właściwości, nadają się do używania w ciąży. Istnieje za to grupa olejów, które świetnie sprawdzą się u przyszłych mam. Jaki olejek na rozstępy w ciąży najlepiej zastosować? Najlepiej taki, który zawiera kilka z poniżej wymienionych:

  • Olejek migdałowy – dzięki zawartym w nim proteinom ujędrnia skórę. Dostarcza jej również soli mineralnych oraz cennych witamin takich jak E, D i B. Słynie z dużej zawartości kwasu linolowego i oleinowego.
  • Olejek arganowy – dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych działa stymulująco na metabolizm komórek oraz włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu skóra staje się odżywiona, jędrna i sprężysta.
  • Olejek z kiełków pszenicy – jest bogaty w lecytynę i witaminę E. Substancje te likwidują wolne rodniki, zapobiegając niszczeniu włókien kolagenowych i elastyny. Sprawia, że skóra staje się elastyczna i dobrze nawilżona.
  • Olej kokosowy – łatwo dostępny olejek o wielu cennych właściwościach. Zawiera witaminy C, E i B, a także dużą ilość potasu, wapnia, magnezu i kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Dobrze sprawdza się w przypadku suchej, swędzącej skóry na brzuchu. Doskonale ujędrnia i nadaje elastyczność.
  • Olejek z orzechów macadamia – w większości składa się z kwasów tłuszczowych. Zawiera m.in. palimitynę, która świetnie ochrania błonę komórek skóry i wykazuje właściwości antyutleniające. Potwierdzono jego działanie antycellulitowe, więc dobrze jest smarować nim nie tylko brzuch, ale również piersi, ramiona i uda.

Jak dbać o skórę brzucha? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o skórę brzucha podczas ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejek na rozstępy – kiedy i jak stosować?

Stosowanie olejków na rozstępy w ciąży można rozpocząć w każdym momencie, najlepiej jest jednak robić to od samego początku (w przypadku gotowych olejków z drogerii warto jednak dokładnie przeczytać ulotkę, gdyż niektóre preparaty zaleca się stosować dopiero od trzeciego miesiąca ciąży). Regularne olejowanie partii narażonych na rozstępy uelastyczni skórę, zanim zacznie się ona rozciągać pod wpływem rosnącego dziecka i powiększających się piersi. Olejek na rozstępy w ciąży można zrobić samodzielnie, poprzez połączenie wyżej wymienionych olejów naturalnych w równych proporcjach. Jaki olej na rozstępy będzie najbezpieczniejszy, jeśli nie ten, który zostanie przygotowany samodzielnie z naturalnych składników? 

Naturalne olejki roślinne można kupić w niskiej cenie w sklepach online lub niektórych drogeriach kosmetycznych. Wystarczy zmieszać ze sobą przykładowo: 2 łyżki oleju arganowego, 2 łyżki oleju kokosowego i 2 łyżki oleju z orzechów macadamia. Całość przelewa się do małej buteleczki i gotowe! Co wieczór, po kąpieli należy smarować nim brzuch i piersi. Ich dokładne i regularne wmasowywanie pozwoli na uniknięcie rozstępów, ponieważ skóra zostanie odpowiednio przygotowana do zwiększania swojej powierzchni.

Dla osób bardziej niecierpliwych, które nie lubią długiego wmasowywania tłustych substancji, istnieją szybsze sposoby na odżywienie skóry olejkiem na rozstępy. Można zrobić to pod prysznicem ‒ po umyciu ciała wmasowuje się olejek w mokrą skórę, a następnie pobieżnie spłukuje się ciało ciepłą wodą. Dzięki wodzie olejek szybciej wchłonie, a skóra nie będzie tak tłusta jak przy smarowaniu jej na sucho. Mniej skutecznym sposobem, ale również oszczędzającym czas, jest wlanie 2 łyżek olejku do kąpieli. Wychodząc z wody, “zabierzemy” jego warstwę na mokrej skórze, a po wytarciu pozostanie ona nawilżona, ale niezbyt tłusta. 

Czy rozstępy mogą zrobić się tylko na brzuchu i piersiach?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
326
29
Polecamy
Olejek migdałowy – właściwości i zastosowanie do twarzy i włosów
Olejek migdałowy – właściwości i zastosowanie do twarzy i włosów Dzień Dobry TVN
Jakie zastosowanie i dobroczynne właściwości skrywa olej ze słodkich migdałów?
Jakie zastosowanie i dobroczynne właściwości skrywa olej ze słodkich migdałów? Dzień Dobry TVN
Olej kameliowy – właściwości oraz zastosowanie na skórę i włosy.
Zalety „oliwy z oliwek Dalekiego Wschodu”
Olej kameliowy – właściwości oraz zastosowanie na skórę i włosy. Zalety „oliwy z oliwek Dalekiego Wschodu” TVN zdrowie
Olej marchewkowy – właściwości i zastosowanie na skórę oraz włosy
Olej marchewkowy – właściwości i zastosowanie na skórę oraz włosy TVN zdrowie
Komentarze (8)
dalila
skad? ano stad, że jak czytasz sklad, i analizujesz kazdy skladnik, to wiesz za co jest odpowiedzialny, i czy jest w ogole istotny, czy to tylko jakis zbedny silikon np, co czesto sie zdaza w produktach na rozstepy. Polecic od siebie moge ew str ialys bo to sprawdzony przeze mnie dobry krem, jako jeden z niewielu faktycznie dzialajcy
Czytaj całość
nika
no dobra, a to mozesz powiedziec skad mam wiedziec jaki bedzie działał? albo mi coś polecic?
Czytaj całość
dalila
no to polecam jednak się zainterestować tematem bo wybierając odpowiednie kre my jesteś w stanie pozbyć się czerwonych rozstępów :) trzeba się trochę interestować tematem a nie słuchać co inni mówią
Czytaj całość
nika
nie wiem, po prostu wszedzie trabia ze to nie działa, wiec tez sie tym sugerowalam. sama przez to nigdy tez kr emu nie uzywalam.
Czytaj całość
dalila
a czemu mają nic nie dawać?? bo nie rozumiem. wiele osób używa kremów na rozstępy i wiele osob jest zadowolonych. tak jak adella pisała wcześniej, póki skład nie jest w połowie nic nie dającą chemią, to jak najbardziej może pomóc. sama stosowałam krem na moje rozstępy :)
Czytaj całość
nika
a te kremy na rozstepy o ktorych piszesz to w ogole cos daja? bo zdaje mi sie ze to niewiele moze pomoc
Czytaj całość
adella
zależy od tego jakiego olejku używałaś, jak często itp. Jeśli chodzi o olejki to tak samo trzeba sprawdzać składy, bo często nie mają czystego składu, są z domieszką jakiś zbędnych substancji i działanie może być osłabione. Poza tym i tak oprócz olejków najlepiej smarować się jeszcze kremem na rozstępy. Tutaj też najważniejsza rzecz to skład. Im więcej składników naturalnych tym lepiej.
Czytaj całość
Kasia
u mnie olejki tak średnio się sprawdzały. smarowałam się regularnie a rozstępy i tak się pojawiły. Nie wiem czy to tak z zasady nie działa, czy tylko u mnie? ;/
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?