Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z nasion marchwi – właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z nasion marchwi – właściwości i zastosowanie

nasiona marchwi leża na ludzkiej dłoni

Fot. DiyanaDimitrova / Getty Images

Olej z nasion marchwi znany jest z pozytywnego działania na skórę i włosy. Doskonale je nawilża, pielęgnuje, regeneruje i odżywia. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Wspomaga rozczesywanie włosów i zapobiega ich rozdwajaniu się.

Olej z nasion marchwi zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na korzystny wpływ na włosy i skórę. Działanie to zawdzięcza zawartości cennych składników odżywczych i witamin – to źródło beta-karotenu, witamin A, C, E, F i tych z grupy B, a także stearynowego, linolowego i palmitynowego kwasu tłuszczowego.

Olej z nasion marchwi – wiadomości ogólne

Olej z nasion marchwi (łac. Daucus carota oil) wytwarzany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion marchwi zwyczajnej (tzw. dzikiej; łac. Daucus carota). Warzywo występuje pospolicie na terenach Północnej Afryki, Europy i Azji. Olej posiada intensywnie pomarańczowy kolor i charakterystyczny drzewno-ziemisty słodki zapach. Opakowanie 30 ml kosztuje ok. 25 zł. Produkt należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej nie wyższej niż 25°C i chronić przed słońcem. Wykazuje dużą wrażliwość na utlenianie, przez co dość szybko traci cenne właściwości.

Czy używałaś kiedyś oleju z marchwi?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Olej z nasion marchwi – działanie na skórę

Olej z nasion marchwi używany może być przez osoby o każdym typie skóry, lecz szczególnie polecany jest ludziom o skórze wrażliwej, suchej, dojrzałej, starzejącej się, skłonnej do podrażnień i z nadmierną produkcją sebum. Preparat wykazuje działanie odżywcze, nawilżające, wygładzające, ujędrniające, przeciwzmarszczkowe i odmładzające skórę. Dodatkowo wyrównuje jej koloryt (niweluje przebarwienia i plamy słoneczne) i rewitalizuje, przywraca także prawidłowe działanie gospodarki wodno-lipidowej.

Olej z nasion marchwi wspomaga leczenie łuszczycy, oparzeń, pęcherzy i łagodzi blizny. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr, mróz, promienie UV. To cenne źródło witamina A i E, będących antyoksydantami. Dzięki temu olej z nasion marchwi posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami intensyfikującymi procesy starzenia się. Związki te dodatkowo zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wody i pobudzają produkcję kolagenu.

Gdzie znajdziemy między innymi witaminę A? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Produkty bogate w witaminę D, A i B12. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Jak stosować olej z nasion marchwi na skórę?

Olej z nasion marchwi może pełnić rolę balsamu do ciała. Aplikuje się go bezpośrednio po kąpieli na wilgotną skórę. Można także przygotować kąpiel z jego dodatkiem – do wanny napełnionej do połowy wodą wlewa się 2 łyżki oleju. Olej z nasion marchwi może zastąpić kremy do twarzy – łatwo rozprowadza się, szybko wchłania, nie pozostawiając uczucia tłustości. Używany jest jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych domowej roboty lub kupnych. Kilkoma kroplami oleju wzbogaca się masło shea, krem, balsam do ciała. Można przeciwzmarszczkowe serum do twarzy z dodatkiem oleju z nasion marchwi – wystarczy połączyć:

  • 2 łyżki oleju z orzechów makadamia lub jojoba,
  • 6 kropli oleju z nasion marchwi,
  • 4 krople olejku z szałwii.

Specyfik stosuje się przed snem. Olej wykorzystywany jest także podczas masaży.

Olej z nasion marchwi na opalanie

Olej z nasion marchwi używany przez osoby o jasnej skórze nadaje efektu naturalnej opalenizny, dzięki zawartości beta-karotenu. Przed nałożeniem na skórę najlepiej wymieszać go z innym olejem, zwłaszcza z migdałowym, z pestek winogron lub ryżowym. Dzięki swoim właściwościom ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do kosmetyków brązujących i utrwalających opaleniznę. Doskonale nadaje się też do pielęgnacji skóry podrażnionej działaniem promieniowania słonecznego.

Polecamy: Marchew – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne

Jak rozsądnie jeść superfood? Zobaczcie:

Zobacz film: Superfoods - jak jeść rozsądnie? Produkty: Pietruszka, buraki, olej rzepakowy, rokitnik, czosnek, marchew, siemię lniane, kasza gryczana. Źródło: Dzień Dobry TVN

Olej z nasion marchwi – działanie na włosy

Wskazane jest stosowanie tego oleju na włosy cienkie, słabe, suche, łamliwe. Preparat sprawia, że stają się one bardziej miękkie, wygładzone, nawilżone, puszyste i odżywione, łatwiej się je rozczesuje. Zwalcza problem rozdwajających się końcówek. Dogłębnie regeneruje i działa naprawczo na włosy zniszczone w wyniku stylizacji i zabiegów chemicznych. Olej z nasion marchwi nawilża skórę głowy i łagodzi problem nadmiernego przetłuszczania się jej, wspomaga usuwanie łupieżu, pobudza porost włosów. Dodaje blasku i delikatnie ożywia kolor rudych włosów.

Olej z nasion marchwi stosować można jako odżywkę zarówno na całe włosy, jak i same końcówki. W pierwszym przypadku olej nakłada się na nieumyte, suche włosy i pozostawia na głowie na kilkadziesiąt minut, po czym myje głowę szamponem. Stosowany na mokre lub suche końcówki nie wymaga spłukiwania. Innym rozwiązaniem jest wzbogacenie kosmetyków do włosów kilkoma jego kroplami. Olej z nasion marchwi wykorzystać też można jako maskę na skórę głowy. W tym celu trzeba 2 łyżki preparatu wmasować w skórę głowy co najmniej na godzinę przed myciem.

Olej z nasion marchwi – pozostałe właściwości

Olej z nasion marchwi wspaniale sprawdzi się na paznokcie – odżywi i wzmocni płytkę paznokcia oraz nawilży okoliczne skórki, zmniejszy problem rozdwajania i łamania paznokci. Olej z nasion marchwi, oprócz stosowania zewnętrznego, nadaje się też do spożywania. Ma zdolność do detoksykacji organizmu, wspomaga proces oczyszczania go z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Skuteczny jest w leczeniu problemów żołądkowych oraz trudno gojących się ran.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
4
Komentarze (1)
Nigdzie nie mogę znałeś proporcji do stosowania olejku z marchwi do picia .Byłabym wdzięczna za pomoc w tej kwestii.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni