Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej sojowy – na zdrowie! Jakie są jego zdrowotne właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Olej sojowy – na zdrowie! Jakie są jego zdrowotne właściwości?

Olej sojowy na tle nasion soi.

Fot. inewsistock / Getty Images

Soja jest rośliną łatwą w uprawie i trwałą. To doskonałe źródło białka i mikroelementów – wykorzystują ją wegetarianie i weganie. Używa się jej jako paszy dla zwierząt. Olej sojowy również ma mnóstwo wartości odżywczych. Służy zarówno do celów spożywczych, jak i kosmetycznych.

Cena oleju sojowego jest zazwyczaj wyższa od tradycyjnego oleju roślinnego z supermarketu. Fakt ten rekompensuje jednak mnóstwo prozdrowotnych właściwości tego rodzaju oleju i mnogość jego zastosowań. Olej sojowy ma bladożółty kolor i delikatny smak, dzięki czemu nadaje się jako dodatek do wielu potraw. Zawarte w nim minerały i inne składniki odżywcze sprawiają, że działa odżywiająco na wiele narządów i układów w ludzkim ciele.

Soja i olej sojowy – wege złoto

Soja jest rośliną strączkową, która słynie z bardzo dużej zawartości białka. Wytwarza się z niej olej, ale również wiele innych pokarmów. Szczególnie ceniona jest przez wegetarian – zastępuje im w codziennej diecie mięso. Nawet w słabiej zaopatrzonych supermarketach można znaleźć produkt sojowy w postaci kotletów. Poza tym niemal masowo produkuje się pasztety sojowe o różnych smakach, parówki i wędliny oraz tofu – sojowy ser o bardzo ciekawym, delikatnym smaku i zapachu. Możliwości soi doceniają także weganie, którzy nie tylko nie jedzą mięsa, ale również żadnych produktów odzwierzęcych. Dzięki niej mogą cieszyć się bardzo smacznym, sojowym mlekiem i oczywiście olejem.

Soja jest uważana za jedną z najważniejszych roślin oleistych na świecie. Olej z niej wykorzystuje się nie tylko w produkcji spożywczej, ale również jako składnik kosmetyków do pielęgnacji i higieny, mydła, smarów, farb. Wokół soi narastają jednak kontrowersje, ponieważ szacuje się, że nawet 70% światowych zasobów jest pochodzenia GMO. Gdzie kupić olej sojowy? Znajdziemy go w lepiej wyposażonych supermarketach, sklepach z ekologiczną i wegańską żywnością, a nawet w niektórych aptekach.

Jak wybrać produkty sojowe? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać produkty sojowe? Źródło: Wiem, co jem 

Olej sojowy – właściwości

Olej sojowy zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Jest bogaty w witaminy K i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-3. Zawiera również lecytynę i flawonoidy. W prozdrowotnym składzie oleju sojowego znajdziemy ponadto fitohormony, białko, kwas palmitynowy, oleinowy i linolowy, a także cynk. Składniki te są cennym wsparciem dla codziennego funkcjonowania wielu narządów i układów oraz w różnych stanach chorobowych i wynikających z naturalnej fizjologii. Przykładem jest tutaj menopauza – zawarte w oleju fitohormony łagodzą jej objawy poprzez naturalną zdolność do regulowania rozchwianych hormonów.

Olej sojowy wspiera układ nerwowy – witamina K i kwasy tłuszczowe chronią mózg przed chorobami, takimi jak alzheimer, poprawiają koncentrację oraz działają dobrze na wzrok. Lecytyna zawarta w oleju sojowym zmniejsza nerwowość i poprawia pamięć. Inne składniki odżywcze wzmagają pracę układu trawiennego. Witamina K jest ważnym składnikiem flory bakteryjnej jelit, a jej bieżące uzupełnianie pozwala na uniknięcie zaparć i biegunek. Nierafinowany olej sojowy i zawarte w nim fitosterole pomagają usuwać z organizmu „zły” cholesterol (LDL), a lecytyna rozrzedza krew. Dzięki temu olej sojowy wzmacnia układ krwionośny – pozwala uniknąć zatorów i zakrzepów.

Czy stosujesz olej sojowy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Olej sojowy – zastosowanie w kuchni i pielęgnacji

Olej sojowy jest chętnie stosowany w kuchni – szczególnie azjatyckiej. Nierafinowany, tłoczony na zimno, nie może być wykorzystywany do przyrządzania gorących dań. Nadaje się doskonale do świeżych sałatek warzywnych, sosów, surówek i marynat. Olej sojowy do smażenia nie jest dobrym pomysłem – szybko zaczyna się dymić i pod wpływem ciepła traci wszystkie składniki odżywcze. Smażone na nim potrawy są po prostu niezdrowe.

Kolejne zastosowanie oleju sojowego znajdziemy w kosmetyce – jest naturalnym emolientem. Oznacza to, że można używać go do nawilżania skóry bardzo suchej i problematycznej. Cechuje go szybkie wchłanianie się i pozostawianie warstwy okluzyjnej, a więc takiej, która zatrzymuje wodę w skórze. Zawarte w oleju sojowym przeciwutleniacze opóźniają starzenie się skóry. Nadaje się on doskonale do skóry atopowej, normalnej, mieszanej, tłustej i problematycznej. Na jego bazie wytwarzane są olejki do masażu, jest również ważnym składnikiem popularnej na całym świecie koreańskiej pielęgnacji – doskonale oczyszcza cerę z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków do makijażu. Jest to również dobry składnik do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Olej sojowy na włosy może być użyty w formie maski, a zmieszany z innymi olejami – np. kokosowym i migdałowym – doskonale odżywi włosy i nada im blasku. Olej sojowy jest również bazą dla kosmetyków naturalnych – kremów, balsamów i maseczek. Ma właściwości ściągające, dzięki czemu absorbuje zanieczyszczenia i pomaga zwężać pory. Dodatkową zaletą jest jednoczesne odżywianie skóry. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?