Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej parafinowy – działanie i zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu
menu
Polub nas na Facebooku

Olej parafinowy – działanie i zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu

Kobieta podczas zabiegu z użyciem parafiny

Fot: Voyagerix / gettyimages.com

Olej parafinowy, zwany ciekłą parafiną, wykorzystywany jest zwłaszcza do celów kosmetycznych i farmaceutycznych. Używa się go w zabiegach pielęgnacyjnych na dłonie czy jako środek przeczyszczający. Wykazuje wysoką stabilność chemiczną i biologiczną.

Olej parafinowy jest chemicznie obojętny i nie wywołuje żadnych podrażnień czy alergii. Doskonale natłuszcza i działa ochronnie, a utworzona przez niego na skórze bariera zapobiega wyparowywaniu wody. Ze względu na cenne właściwości olej parafinowy znalazł zastosowanie w licznych zabiegach kosmetycznych i jako składnik kosmetyków. Na etykietach występować może pod nazwami: paraffin oil, mineral oil, paraffinum liquidum, white mineral oil, white oil.

Co to jest olej parafinowy?

Olej parafinowy to ciekła mieszanina alkanów, czyli łańcuchowych węglowodorów nasyconych, tj. organicznych związków chemicznych zbudowanych z atomów wodoru i węgla. Otrzymywany jest przez destylację ropy naftowej, czyli proces rozdzielania wieloskładnikowej ciekłej mieszaniny przez odparowanie, a później skroplenie jej składników. Parafina ciekła jest bezbarwna, bezwonna, ma oleisty charakter, nie ma smaku, nie miesza się z wodą i alkoholem etylowym.

Gdzie można kupić olej parafinowy? Produkt jest ogólnodostępny w aptekach oraz możliwy do nabycia dzięki sprzedaży internetowej. Za litrowe opakowanie zapłaci się około 20 zł.

Olej parafinowy – zastosowanie

Olej parafinowy w kosmetyce jest używany zarówno na skórę, jak i na włosy. Stanowi składnik preparatów, takich jak kremy, balsamy i mleczka do ciała, maski do włosów, a także kolorowe kosmetyki, np. szminki. Olej parafinowy znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, gdzie wykorzystywany jest do wyboru maści i emulsji ochronnych. Użyty w fizjoterapeutycznych zabiegach parafinowych pomaga w gojeniu blizn i zrostów pooperacyjnych, przewlekłych stanów zapalnych stawów, urazów więzadeł i torebek stawowych, przykurczów.

Olej parafinowy w sadownictwie stosuje się do zwalczania jaj miodówki na gruszach i przędziorków na jabłoniach, natomiast w ogrodnictwie – misecznika śliwowego na śliwach. W przemyśle spożywczym i włókienniczym używa się go do smarowania elementów maszyn, jak krajalnice i maszyny do szycia. Nadaje się też do konserwacji drewna – zabezpiecza je przed wysychaniem.

Olej parafinowy na zaparcia

Parafina ciekła stosowana jest w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Olej parafinowy sprawdza się na zaparcia. Skutecznie blokuje wchłanianie wody, powoduje rozmiękanie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Dodatkowo powleka błonę śluzową jelit. Nie powinien być stosowany często, gdyż może upośledzić wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dodatkowo wśród działań niepożądanych wymienia się: świąd odbytu, wyciek parafiny z odbytu, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, wtórne zaparcia.

Dawkowanie oleju parafinowego przedstawia się następująco: 15–30 ml (1–2 łyżki stołowe) na dobę przyjmowane przed snem. Działanie przeczyszczające powinno wystąpić po 6–10 godzinach od zastosowania. Olej parafinowy na zaparcia nie jest wskazany w przypadku bólów brzucha o nieustalonej przyczynie, ostrych stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego, bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej u dzieci, osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży.

Czy warto pielęgnować skórę olejkami? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olej parafinowy do ucha

Olej parafinowy do ucha zwalcza problem zatkania przewodu słuchowego nagromadzoną woskowiną. To proste, tanie, skuteczne, bezpieczne rozwiązanie. W jaki sposób użyć parafiny do czyszczenia ucha? W pierwszej kolejności należy ją podgrzać do temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Zabieg przeprowadza się w pozycji leżenia na boku. Do ucha wkrapla się kilka kropli parafiny, a po kilku minutach przechyla głowę w drugą stronę, żeby doszło do swobodnego wypłynięcia parafiny i woskowiny z ucha. Osoby ze skłonnością do gromadzenia się woskowiny powinny przeprowadzać ten zabieg regularnie, najlepiej 1–2 razy w tygodniu.

Olej parafinowy na skórę

Olej parafinowy ma właściwości wygładzające, regenerujące i zmiękczające skórę. Zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu i utracie wilgoci. Przyspiesza wchłaniania składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Dodatkowo tworzy na powierzchni skóry swoistą warstwę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Popularnością cieszy się kąpiel parafinowa dłoni. Cena zabiegu wynosi około 40 zł. Przeprowadza się go w każdym gabinecie kosmetycznym czy ośrodku SPA. Po uprzednio wykonanym peelingu, który oczyszcza ze zrogowaciałego naskórka, dłonie zanurza się co najmniej dwukrotnie w rozgrzanej parafinie, po czym nakłada foliowe rękawiczki, a na nie rękawice frotte. Taki okład trzyma się do 20 minut. Polecany jest osobom o przesuszonej, popękanej, zniszczonej skórze dłoni. Usprawnienia krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych, dzięki czemu wzmacnia odżywienie i dotlenienie komórek oraz oczyszczanie ich z toksyn. Wzmacnia też rozdwajające się paznokcie, rozjaśnia przebarwienia, opóźnia procesy starzenia, redukuje drobne zmarszczki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
1
Polecamy
Olej monoi – naturalny kosmetyk.
Jak stosować?
Olej monoi – naturalny kosmetyk. Jak stosować? Dzień Dobry TVN
Jak działa olej z bawełny?
Zastosowanie na skórę i włosy
Jak działa olej z bawełny? Zastosowanie na skórę i włosy Dzień Dobry TVN
Olej z baobabu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce na włosy, skórę i paznokcie
Olej z baobabu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce na włosy, skórę i paznokcie TVN zdrowie
Olej babassu – wartości odżywcze, wpływ na włosy i skórę.
Jak stosować olej babassu?
Olej babassu – wartości odżywcze, wpływ na włosy i skórę. Jak stosować olej babassu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie