Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu

Kobieta u kosmetyczki poddaje się zabiegowi laserowego usuwania blizn. Zbliżenie na twarz

Fot. dimid_86 / Getty Images

Laser do usuwania blizn często zawiera dodatkową głowicę chłodzącą, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Usuwanie blizn laserowo ma liczne wskazania, jednak nie wolno wykonywać go u kobiet w ciąży czy z aktywnym procesem zapalnym na skórze.

Blizny potrądzikowe to inaczej blizny zanikowe. Obecne są nie tylko u nastolatków, ale również u osób dorosłych. Najczęściej blizny są efektem uszkodzeń w obszarze zmian trądzikowych. Niejednokrotnie osoby z trądzikiem próbują wyciskać wypryski i zaskórniki czy je rozdrapywać. Skłonność do gojenia się zmian i bliznowacenia jest bardzo indywidualną kwestią. U niektórych rany goją się szybko bez pozostawienia śladu, u innych nawet drobne uszkodzenia predysponują do bliznowaceń czy przebarwień. Laserowe usuwanie blizn pozwala na redukcję zagłębień i wyrównanie kolorytu skóry. Może być stosowane nawet do leczenia zaawansowanych zmian potrądzikowych. Efekty widoczne są już często po pierwszym zabiegu, który jest całkowicie bezbolesny. Czasami konieczne jest wykonanie 5–6 zabiegów. Laserowe usuwanie blizn dotyczy również innych zmian, np. po operacji czy po zmianach przerostowych (keloidów).

Zobaczcie na filmie jak przebiega laserowe usuwanie blizn:

Zobacz film: Usuwanie blizn po trądziku. Źródło: Klinika marzeń

Laserowe usuwanie blizn – kiedy jest konieczne?

Blizny to następstwa uszkodzenia skóry właściwej, której ubytek zostaje uzupełniony tkanką łączną włóknistą. Pojawiają zawsze po wszelkiego rodzaju zabiegach czy operacjach z przerwaniem ciągłości skóry. Jednak nie zawsze są na tyle rozległe, że są powodem kompleksów. W zależności od zastosowanej techniki szycia, różne są blizny. Stopień bliznowacenia określonej rany jest również zmienny w zależności od indywidualnych predyspozycji do gojenia ran. Niektórzy mają również specyficzne typy blizn, wynikające z przerostu tkanki łącznej, czyli tzw. keloidy. Problemem są również blizny potrądzikowe, powstające po rozdrapywaniu zmian skórnych. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna daje szereg możliwości redukcji zmian skórnych. Potrądzikowe płytkie blizny można redukować poprzez mezoterapię igłową czy peelingi chemiczne. Natomiast głębsze zmiany, jak i blizny pooperacyjne, koryguje się laserem.

Wskazania do zabiegu usuwania laserowego blizn to obecność blizn pozabiegowych i pooperacyjnych, potrądzikowych (czyli tzw. blizn atroficznych), blizn przerostowych, bliznowców (keloidów). Szczególnym wskazaniem do zabiegu jest odczuwanie przez daną osobę dyskomfortu z powodu blizny, co wpływa na jej samoocenę i samopoczucie.

Jakie korzyści niesie laserowe usuwanie blizn?

Korzyścią laserowego usuwania blizn jest zredukowanie, a czasem nawet całkowite usunięcie blizny. Efekt laserowego usuwania blizn jest zależny od rodzaju blizny, stopnia zbliznowacenia tkanki, a także wielkości blizny. Zabieg laserowego usuwania blizny nie wymaga pozostawania w szpitalu, ponieważ procedurę wykonuje się w ramach jednego dnia. Jest to zabieg o niewielkim stopniu inwazyjności, jednak czasami wykorzystywane jest znieczulenie, by uniknąć jakiegokolwiek dyskomfortu.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn?

W zależności od stosowanej aparatury, laserowe usuwanie blizn może wymagać znieczulenia lub nie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej aparatów do wykonywania zabiegów laserowego usuwania blizn. Najpopularniejsze są lasery frakcyjne. Urządzenia różnią się między sobą efektami, jakie dają. Część urządzeń charakteryzuje się większą skutecznością w szybszym czasie. Aparaty różnią się również ceną, co przekłada się na koszt zabiegu. Niektóre lasery działają od zewnątrz, powodując usunięcie nadmiaru zbliznowaciałej tkanki przez jej „wypalenie”. Innym mechanizmem działania laserów jest pobudzenie głębiej leżących warstw skóry, które są zdrowe, do regeneracji. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście minut.

Przeciwwskazania do wykonywania laserowego usuwania blizn

Jak w przypadku każdego, nawet nieinwazyjnego, zabiegu medycyny estetycznej, konieczna jest odpowiednia kwalifikacja. Z laserowego usuwania blizn nie mogą korzystać osoby:

  • mające aktywne zmiany zapalne na skórze, szczególnie w obszarze blizny, którą chcą usunąć,
  • z osobniczą znaczną tendencją do tworzenia się przebarwień na skórze,
  • cierpiące na niektóre choroby przewlekłe, jak cukrzyca, łuszczyca, choroby nowotworowe, padaczka, zmiany hormonalne,
  • z rozrusznikiem serca,
  • z nadmiernie suchą skórą,
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • stosujące leki powodujące nadwrażliwość na promieniowanie (przede wszystkim witaminę A i tetracykliny),
  • w ciąży,
  • przyjmujące steroidy.

Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania blizn

Pierwszym etapem jest konsultacja lekarska i ocena, czy dane blizny nadają się do zabiegu laserowego. Nie każda blizna rokuje bowiem dobrym efektem zabiegu. Lekarz ma za zadanie również zweryfikować ewentualne przeciwwskazania. W dzień wykonywania zabiegu nie powinno się nakładać na daną okolicę żadnych kosmetyków. Nie wolno, nawet na miesiąc przed wykonywaniem zabiegu, opalać danych okolic ani stosować w miejscach blizn peelingów bądź innych procedur kosmetycznych.

Czy laserowe usuwanie blizn jest bolesne?

Część urządzeń stosowanych obecnie ma działanie nie tylko pozwalające zredukować bliznę, ale również uniknąć bólu podczas zabiegu. Dlatego też nie zawsze konieczne jest podanie znieczulenia. Najczęściej odbywa się to przez stosowanie specjalnej aparatury chłodzącej, która niweluje nieprzyjemne uczucie związane z wysoką temperaturą wiązki laserowej. Jeśli jednak konieczne jest znieczulenie, z reguły podaje się znieczulenie miejscowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg? Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach?
Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych?
Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach? Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych? TVN zdrowie
Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać?
Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?
Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie