Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spacery do lasu i parku. Prof. Krzysztof Łabuzek: Nie ma teraz bezpieczniejszego miejsca
menu
Polub nas na Facebooku

Spacery do lasu i parku. Prof. Krzysztof Łabuzek: Nie ma teraz bezpieczniejszego miejsca

Kobieta, która spaceruje po lesie z psem

Fot: Halfpoint Images / gettyimages.com

Już pół godzinny sapcer dziennie pobudzi nasz układ immunologiczny. Od dziś lasy i parki znowu są otwarte. Co możemy jeszcze zyskać na kontakcie z naturą?

Od 20 kwietnia rząd zaczyna znosić pierwsze zakazy wprowadzone wraz z wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Bez obaw będzie można wejść do lasu czy parku. Jednak powrót na łono natury daje nam znacznie więcej niż zapowiedź powrotu do normalności.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Aktywność na świeżym powietrzu – co nam daje?

Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm. W czasie ruchu krew krąży szybciej, dzięki czemu poszczególne komórki są znacznie lepiej odżywione. Z regularnych spacerów czy ćwiczeń na świeżym powietrzu skorzysta serce oraz płuca. Serce – jak wszystkie mięśnie – stanie się silniejsze. Dzięki temu tę samą pracę będzie mogło wykonać przy mniejszym wysiłku. Płuca z kolei zwiększą swoją pojemność i przy jednym wdechu mogą pobrać znacznie więcej tlenu.

Na regularnej aktywności zyska też układ pokarmowy. Ruch przyspiesza metabolizm i pozwala szybciej pozbyć się ponadprogramowych kilogramów, których części z nas mogło przybyć w czasie przymusowej izolacji. Dzięki szybszemu metabolizmowi organizm pozbywa się toksyn, a skóra staje jędrniejsza.

Ruch pozwala także uzupełnić zapasy witaminy D. Jest ona niezbędna nie tylko do prawidłowego działania układu kostnego. Potrzebuje jej także układ sercowo-naczyniowy – chroni przed zawałem serca, chorobą wieńcową, a także kontroluje poziom cholesterolu we krwi.

Aktywność fizyczna. Jak pobudza układ immunologiczny?

Umiarkowana aktywność fizyczna (ta zbyt intensywna zadziała odwrotnie), czyli minimum pół godziny dziennie pobudza układ immunologiczny. Organizm zaczyna wytwarzać więcej przeciwciał, dzięki czemu łatwiej zwalcza infekcje. To jednak nie wszystko! Podczas wysiłku podnosi się temperatura ciała. Zdaniem badaczy ten wzrost może skutecznie zneutralizować groźne dla organizmu bakterie.

Mimo że po wysiłku wszystko wraca do normy, to regularna aktywność fizyczna sprawia, że układ immunologiczny lepiej i dłużej pracuje na wyższych obrotach.

Dlaczego warto spacerować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy spacer może przedłużyć życie? Źródło: Raport Life

Jak aktywność na świeżym powietrzu wpływa na naszą psychikę?

Z regularnej aktywności na świeżym powietrzu – i nie ma znaczenia, czy będzie to spacer, bieganie, czy jazda na rowerze – skorzysta też nasza psychika. Badania pokazują, że regularne spacery zapobiegają depresji, a także pomagają osobom, które borykają się ze stanami lekowymi. Na tym jednak nie koniec. Sport pomaga rozładować stres i napięcie, których w ostatnich tygodniach raczej nam nie brakowało.

Warto zaznaczyć, że ruch poprawia też samopoczucie. Podczas aktywności fizycznej organizm wytwarza serotoninę, czyli hormon szczęście.

Czy koronawirusem można zakazić się w lesie?

Mimo że, jak pokazują badania, koronawirus może się utrzymywać w powietrzu nawet przez trzy godziny, to ryzyko zakażenia na świeżym powietrzu jest bliskie zeru.

W mojej ocenie nie ma bezpieczniejszego miejsca na spotkanie. Dzięki przepływowi powietrza i przy zachowaniu odpowiedniego dystansu transmisja wirusa jest zerowa – mówił prof. Krzysztof Łabuzek, na live czacie, który podsumowywał najnowsze doniesienia o koronawirusie.

Pełny zapis czatu znajdziecie tutaj: Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn? Prof. Krzysztof Łabuzek: „Panowie chorują ciężej”

Do lasu warto się wybrać nie tylko po to, aby rozruszać kości. Las to jedno z niewielu miejsc, w których można zdjąć maseczkę i odetchnąć pełną piersią.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
5
Polecamy
Powody, dla których warto uprawiać sport
Powody, dla których warto uprawiać sport Dzień Dobry TVN
Lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jak skutecznie bronić się przed infekcją wirusową?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak skutecznie bronić się przed infekcją wirusową? Dzień Dobry TVN
Jazda na rolkach - dlaczego warto?
Jazda na rolkach - dlaczego warto? TVN zdrowie
Już 30 minut aktywności fizycznej rekompensuje 10 godzin siedzenia
Już 30 minut aktywności fizycznej rekompensuje 10 godzin siedzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby