Ocet spirytusowy – co to jest?
Ocet spirytusowy to wodny roztwór kwasu octowego. Powstaje on na skutek fermentacji spirytusu rozcieńczonego. Nierzadko jest składnikiem produktów spożywczych – na etykiecie znajdziesz go pod symbolem E230. Ocet spirytusowy o niskim stężeniu kupisz w zwykłym markecie, natomiast ten o większym – w specjalistycznym sklepie.
Przeczytaj też: Ocet kokosowy - właściwości i zastosowanie. Jakie są korzyści dla zdrowia?
Ocet spirytusowy – właściwości i zastosowanie
Ocet spirytusowy to bezbarwna ciecz, która rozpuszcza się w wodzie. Potrafi także chłonąc wilgoć z powietrza. Ma nieprzyjemny zapach i kwaśny smak, a gdy będziemy wdychać go za dużo, możemy podrażnić błony śluzowe. Warto również wiedzieć, że kwas octowy w wysokim stężeniu zalicza się do substancji żrących.
A jakie jest zastosowanie octu spirytusowego? Na to pytanie jest kilka właściwych odpowiedzi. Warto bowiem wiedzieć, że substancję tę, tak jak i klasyczny ocet, można wykorzystać do sprzątania. Poza tym jest on często jednym ze składników detergentów. Dodatkowo dzięki niemu można uzyskać inne produkty chemiczne. Mało? Ocet spirytusowy bierze też udział w procesie farbowania tkanin oraz produkcji sztucznego jedwabiu. Substancja ta również znajduje dla siebie miejsce w kosmetyce, ponieważ bardzo często wykorzystuje się ją jako regulator pH. Co ciekawe, kwas octowy znajdziesz też wymieniony na etykiecie marynat, sosów czy serów topionych. Rewelacyjnie sprawdzi się także, jako płyn po ukąszeniu komara lub poparzeniu słonecznym.
Przeczytaj też: Ocet jabłkowy – jak przygotować domowy ocet jabłkowy?
A czy ocet spirytusowy jest zdrowy? W małych ilościach owszem. Na co działa? Różnego rodzaju badania pokazują, że może on obniżyć ciśnienie krwi i poziom cukru. Poza tym dzięki nim masz szansę zgubić kilka kilogramów, ponieważ potrafi on hamować wilczy apetyt i przyspiesza spalanie tłuszczu. Pamiętaj jednak, aby nie zażywać go w zbyt dużych dawkach, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów, takich jak na przykład podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego czy uszkodzenia przełyku.
Ocet spirytusowy – do czego można użyć?
Jak już wspomnieliśmy, ocet spirytusowy możesz użyć między innymi do czyszczenia – rewelacyjnie sprawdzi się jako środek do mycia wanny, umywalki czy zlewu. Poza tym polecamy również sprawdzić go… na własnej skórze, przecierając ugryzione przez komara miejsce czy na poparzeniu słonecznym. Ocet spirytusowy dodaj także koniecznie do sałatek.
Przeczytaj też: #ObiadNaZdrowie: Sycąca sałatka z bakłażana i pomidorów
Zobacz też film: jakie korzyści daje ocet?