Ocet jabłkowy ma charakterystyczny smak i zapach. Mimo że można go znaleźć praktycznie w każdym sklepie spożywczym, to, aby mieć pewność, że został wykonany z naturalnych produktów i producent nie dodał do niego konserwantów można przygotować samemu w domu. Zrobienie domowego octu jabłkowego jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.
Ocet jabłkowy – dlaczego warto po niego sięgać?
Ocet jabłkowy powstaje z jabłek. Za ich fermentację odpowiadają bakterie z rodzaju Acetobacter. Mimo że wokół jego prozdrowotnych właściwości krąży wiele mitów, to badania jednoznacznie potwierdzają, że może być pomocny w leczeniu infekcji. Zarówno tych o podłożu bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Ocet jabłkowy polecany jest także osobom, które chorują na cukrzycę. Badania dowodzą bowiem, że ma on korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową.
Każdy kto z pomocą octu jabłkowego będzie chciał obniżyć poziom cholesterolu, schudnąć, nabrać apetytu czy też poprawić działanie układu krążenia może się mocno zawieść, bo żadne badania tego nie potwierdziły. Za to doskonale poradzi sobie z niedoskonałościami na skórze, bólami głowy, obrzękami, oparzeniami słonecznymi. Polecany jest także przy problemach z żylakami oraz wypadaniu włosów.
Ocet jabłkowy – jak go przygotować?
Aby samu przygotować ocet jabłkowy potrzebne są jabłka. Nie mogą być one jednak pryskane, odpadają także te, które zaczynają się psuć lub są robaczywe. Bakterie i drożdże już znajdują się na skórce owocu dlatego lepiej ich nie myć obieraniem i włożeniem do naczynia, w którym będziemy robić ocet jabłkowy. Dotyczy to jednak tylko tych jabłek, które zostały zerwane bezpośrednio z sadu. Pozostałe, tj. spady trzeba umyć i dokładnie sprawdzić, czy nie zaczynają się psuć.
Przygotowując ocet jabłkowy trzeba zacząć od podzielnia jabłek na cztery części, usunięciu z nich gniazd nasiennych. Następnie owoce trzeba pokroić na cieniutkie plasterki i zmielić (można do tego użyć malaksera lub maszynki do mielenia mięsa). Ocet jabłkowy można przygotować także z samych skórek lub ogryzków, ale bez ogonków.
Pokrojone jabłka zalewa się przegotowaną i ostudzoną wodą. Następnie dodaje się do nich cukier. Jego ilość zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo kwaśne są jabłka. Do tych słodkich dodaje się 1 łyżkę cukru, do tych kwaśnych 3-4 łyżki na 1 litr wody (jeśli dodamy go więcej nic się nie stanie – będzie on świetną pożywką dla drożdży).
Następnie słoik z jabłkami należy przykryć gazą lub bawełnianą ściereczką, aby się nie zsunęła dobrze jest założyć na nią gumkę recepturkę. Tak zabezpieczone naczynie stawiany w ciemnym, ciepłym miejscu (np. na parapecie).
Kiedy jabłka zaczną fermentować będą wypływać na powierzchnię, dlatego trzeba je mieszać, by nie utworzyła się pleśń. Pojawienie się piany to znak, że fermentacja przebiega prawidłowo. Faza fermentacji trwa 2−3 tygodnie.
Kiedy piana zniknie, a owoce zrobią się delikatnie brązowe i przestaną wypływać na wierzch, należy je przecedzić. Owoce trzeba wyrzucić, a płyn przelewamy do umytego wcześniej słoika i ponownie przykrywamy szmatką, zakładamy recepturkę i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce.
Jak stosować ocet jabłkowy? Dowiesz się tego z filmu:
Teraz zaczyna się tzw. fermentacja octowa. Zazwyczaj trwa ona 2−4 tygodnie, jednak jej długość zależy w dużej mierze od rodzaju bakterii octowych i ilości wytworzonego alkoholu. W tym czasie płyn zaczyna pachnieć octem, a na jego powierzchni może pojawić się kożuszek fermentacyjny. Wtedy warto zamieszać ocet.
Po 4 tygodniach na occie powinna pojawić się zawiesina (to tzw. matka octowa), ale nie trzeba się nią przejmować. To znak, że proces przebiega prawidłowo. Jeśli płyn zacznie pachnieć octem, to znak, że proces się zakończył. Wyjmuje się wtedy matkę octową, a pozostałą część przelewa do czystych butelek, najlepiej brązowych. Ocet powinien być przejrzysty, klarowny, bez mętnych resztek. Matkę octową przechowuje się w osobnym słoiku, zalaną wodą lub octem.
Przelany ocet trzeba wstawić do piwnicy, spiżarki lub szafki. W butelce też może się tworzyć matka octowa, a to dobry znak. Butelki nie można jednak zbyt mocno zatykać korkiem, jeśli ocet jeszcze pracuje korek może wystrzelić. Do octu jabłkowego można dorzucić kilka śliwek, wtedy będzie miał lekko czerwony kolor.
Ocet jabłkowy – jak stosować?
Jedną lub dwie łyżki octu trzeba wymieszać z 200 ml przegotowanej wody. Napój można pić zamiast herbaty, aby złagodzić jego smak można dodać odrobinę miodu. Wodę z octem najlepiej pić rano na pół godziny przed śniadaniem.