Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie zwyrodnienia. Co jeść, by złagodzić nasilenie zmian zwyrodnieniowych?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie zwyrodnienia. Co jeść, by złagodzić nasilenie zmian zwyrodnieniowych?

Kobieta podczas wizyty u ortopedy

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Zwyrodnienie to termin odnoszący się do zaburzeń struktury i funkcjonowania konkretnego narządu wewnętrznego lub partii ciała. Zmiany zwyrodnieniowe często dotykają stawów (np. kolanowego) i siatkówki oka (tzw. zwyrodnienie siatkówki).

Dawniej zwyrodnienie diagnozowano głównie u osób starszych, ale obecnie problem ten dotyka ludzi młodszych. Jednym ze sposobów zmniejszenia progresji choroby jest odpowiednia dieta i higieniczny tryb życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny

Zwyrodnienie stawów jest określane również mianem choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to rozwija się najczęściej w dłoniach, stopach, kręgosłupie oraz dużych stawach poddanych silnemu naciskowi, takich jak kolanowe i biodrowe.

Główną przyczyną zwyrodnienia jest podeszły wiek oraz towarzyszące mu zużycie stawów, które jest naturalnym i nieodłącznym elementem procesów starzenia zachodzących w organizmie człowieka. Stopień zaawansowania zmian nie jest taki sam u wszystkich osób – niektóre czynniki mogą przyspieszyć lub nasilić ich powstawanie. Najważniejsze z nich to:

  • praca fizyczna wymagająca podnoszenia dużych ciężarów lub wykonywania forsownych ruchów,
  • wrodzone predyspozycje do rozwoju zmian zwyrodnieniowych,
  • płeć żeńska – kobiety są bardziej podatne na zwyrodnienie stawów niż mężczyźni,
  • przebyte urazy i kontuzje w obrębie stawów,
  • nadwaga i otyłość – obecność dodatkowych zbędnych kilogramów stanowi obciążenie dla układu kostno-stawowego,
  • siedzący tryb życia,
  • dieta uboga w składniki odżywcze.

Zwyrodnienie stawów – objawy

Przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów różni się u poszczególnych osób – czasem objawy są niespecyficzne, ponadto zdarza się, że w początkowym stadium rozwoju schorzenie nie wywołuje żadnych niepokojących dolegliwości.

Najczęstszymi symptomami zwyrodnienia są ból i tkliwość w obrębie stawu dotkniętego chorobą. Dolegliwości nasilają się podczas aktywności fizycznej i ustępują w trakcie odpoczynku. Przy długotrwałym braku ruchu pojawia się sztywność stawu, a u niektórych osób występuje dyskomfort przy zmianach pogody.

Podczas poruszania partią ciała, w której znajduje się staw dotknięty zmianami zwyrodnieniowymi, można czasem usłyszeć trzeszczenie. Gdy schorzenie wejdzie w bardziej zaawansowane stadium rozwoju, obecność stanu zapalnego i bólu może utrudniać poruszanie się, a nawet uniemożliwić wykonywanie ruchu.

Zwyrodnienie stawów – dieta

Objawy zwyrodnienia stawów rąk lub nóg mogą dać się mocno we znaki, zwłaszcza gdy zmiany są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli osoba dotknięta problemem zapalenia kości i stawów odżywia się niezdrowo, stan zapalny w obrębie stawu pojawi się wcześniej, a ilość enzymów niszczących kolagen i inne białka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej będzie większa. Tempo rozwoju schorzenia można zmniejszyć dzięki modyfikacji diety.

W codziennym jadłospisie muszą pojawić się wartościowe, bogate w składniki odżywcze produkty: świeże warzywa i owoce (bogate źródło przeciwutleniaczy), zioła, zielona herbata, naturalne probiotyki (kefir, jogurt), ryby morskie (dostarczają kwasów omega-3), pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek oraz rośliny strączkowe. Zawarte w nich składniki odżywcze, mineralne i witaminy wzmacniają układ odpornościowy i pomagają zmniejszyć stan zapalny tkanek.

Dodatkową zaletą zdrowej diety jest fakt, iż sprzyja ona zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Zwyrodnienie stawów – leczenie

Lek, który zatrzymałby postęp choroby i cofnął zmiany, które zaszły w stawie do momentu rozpoznania zapalenia kości i stawów, jeszcze nie powstał. Jak zatem leczyć zwyrodnienie stawów? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową masę ciała, aby uchronić stawy przed nadmiernym obciążeniem. Następnie warto rozsądnie zaplanować aktywność fizyczną – osoby dotknięte zwyrodnieniem stawu potrzebują wprawdzie ruchu (tu pomocne będą specjalne ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę), ale nie powinny zaniedbywać także odpoczynku. Gdy pojawia się ból, można skorzystać z naprzemiennych gorących i zimnych okładów lub sięgnąć po leki przeciwbólowe. Wśród leków na zwyrodnienie stawów znajdują się steroidy, ale stosuje się je pod nadzorem i w ściśle określonych dawkach, ze względu na ryzyko powikłań. W ciężkich przypadkach zmiany zwyrodnieniowe są leczone operacyjnie.

Zwyrodnienie siatkówki – objawy

Zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka to powszechne zjawisko u osób po 60 roku życia. Jego pierwszymi objawami są zwykle pogorszenie jakości widzenia i obecność ciemnego, niewyraźnego kształtu w samym jego centrum. Z czasem ten punkt powiększa się i ciemnieje. Osoby dotknięte problemem zwyrodnienia siatkówki doświadczają również osłabienia lub zmian w percepcji kolorów.

Zwyrodnienie siatkówki – leczenie

Zwyrodnienie w oku to schorzenie, na które obecnie nie ma skutecznego lekarstwa, ale postęp choroby można zwolnić i tym samym zapobiec rozwojowi poważnych ubytków w polu widzenia. W leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oka stosuje się leki blokujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych w oczach i wyciek z nieprawidłowych naczyń, których obecność powoduje zmiany zwyrodnieniowe: witaminę A, luteinę oraz terapię laserową.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.




Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
108
18
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?