Nikotyna traktowana jest jako neurotoksyna, która ma działanie silnie uzależniające, podobnie jak heroina czy kokaina. Do naszego organizmu dostaje się wraz z dymem tytoniowym, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju nowotworów oraz chorób układu krążenia.
Palacze mają poczucie, że nikotyna usprawnia procesy myślowe, łagodzi stres czy pomaga w pobudzeniu organizmu (także perystaltyki jelit). Nic bardziej mylnego - jak każda neurotoksyna w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego i może prowadzić nawet do śmierci.
UWAGA! Płyn do papierosów elektronicznych jest bardzo niebezpieczny - po dostaniu się nawet niewielkiej ilości do organizmu może być śmiertelny. Polecamy: Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu
Co ciekawe nikotyna często stanowi składnik toksycznych środków owadobójczych używanych w rolnictwie. W papierosie zawartość nikotyny wynosi około 2 proc., przy czym najwyższe jej stężenie wynosi 20-30 ng/ml (po zakończeniu palenia). Po 10 minutach poziom ten zaczyna opadać, zaś po 2 godzinach nikotyna jest usuwana z organizmu.
Zobaczcie, co się dzieje w naszym organizmie, kiedy palimy:
Co powoduje nikotyna? Przede wszystkim przyspiesza tętno, zwiększa ciśnienie krwi, rozszerza źrenice, pobudza układ trawienny, aktywizuje mózg do pracy, a także redukuje stres.
Palenie papierosów wpływa na zwiększone wydzielanie się dopaminy, czyli hormonu szczęścia, który powoduje poprawę samopoczucia oraz podnosi poziom energii. Niestety stężenie nikotyny szybko spada, co zmusza palaczy do sięgnięcia po kolejnego papierosa. Tak właśnie działa mechanizm uzależnienia.
Polecamy: Sposoby na rzucenie palenia
Szkodliwość nikotyny
Nikotyna jest szkodliwa, bowiem dostaje się do organizmu wraz z dymem tytoniowym, który pełen jest substancji rakotwórczych, np. tlenku węgla, substancji smoliste, fenoli i cyjanowodoru. Palenie papierosów wpływa na stan skóry i uzębienia, upośledza układ oddechowy, wpływa na rozwój chorób układu krwionośnego i trawiennego.
Polecamy: Rzuć palenie razem z nami!