Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu
menu
Polub nas na Facebooku

Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu

papierosy

Fot.: Uzfoto / stock.adobe.com

Zatrucie nikotyną może wystąpić nie tylko u palaczy, ale również u osób, które próbując zrezygnować z nałogu, stosują nikotynową terapię zastępczą, np. w formie tabletek, gum czy plastrów. Kolejną grupą ryzyka są ci, którzy zajmują się zawodowo obrabianiem tytoniu. Dlatego warto znać objawy i sposób udzielania pierwszej pomocy.

Zatrucie nikotyną to stan chorobowy, który wymaga specjalistycznej pomocy. Objawy pojawiają się, jeśli dawka nikotyny nagromadzona w organizmie zacznie negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że może do tego dojść zarówno przez wdychanie szkodliwej substancji, ale też noszenie plastrów czy połykanie np. drażetek.

Zatrucie nikotyną – jak się objawia?

Zatrucie nikotyną w pierwszej fazie objawia się nudnościami, wymiotami oraz bólem i zawrotami głowy. Nie w każdym przypadku wszystkie z wymienionych występują razem – ich nasilenie zależy od przyjętej dawki i reakcji organizmu na szkodliwą substancję. Trzeba pamiętać, że na tym etapie bardzo łatwo pomylić je z zatruciem pokarmowym. Przedawkowanie nikotyny charakteryzuje się też przyspieszeniem akcji serca (tachykardią) i niedociśnieniem. Cierpiąca na nie osoba staje się blada, skarży się na zawroty głowy, a w kolejnej fazie pojawiają się dreszcze i kłopoty z koordynacją. W skrajnych sytuacjach może dojść do zaburzeń świadomości. Jeśli zatrucie nie zostanie właściwie rozpoznane, stan chorobowy przerodzi się w bardziej zaawansowane stadium. Pojawią się biegunki oraz dokuczliwe duszności i bezdech. Cierpiąca osoba będzie coraz bardziej senna, a letarg może przejść w fazę utraty świadomości na skutek spowolnienia krążenia. Jest to bardzo niebezpieczny moment, w którym bez udzielenia specjalistycznej pomocy może dojść do zatrzymania akcji serca lub wstrząsu. Pomimo że zatrucia nikotyną nie uważa się za chorobę śmiertelną, jeśli ktoś jest palaczem lub pracuje przy wyrobach tytoniowych, powinien mieć świadomość ryzyka jego wystąpienia, aby nie dopuścić do groźnego stadium.

Jak sobie poradzić z nikotynowym głodem? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak radzić sobie z głodem nikotynowym? Źródło: 36,6.

Przedawkowanie nikotyny – kiedy może do niego dojść?

Przedawkowanie nikotyny to stan, który może wystąpić po wypaleniu dużej liczby papierosów w bardzo krótkim czasie, np. w sytuacji dużego stresu. Wówczas organizm nie jest w stanie wydalić szkodliwej substancji, która zaczyna się kumulować. O ile ten fakt wydaje się logiczny, o tyle palacze zapominają, że ta sama sytuacja występuje w przypadku połknięcia zbyt wielu drażetek antynikotynowych, gum czy używek z nikotyną. Badania wykazały, że niebezpieczne są także popularne papierosy elektroniczne, które można palić w zasadzie non stop, a dawka nikotyny ustalana jest indywidualnie.

Moment, w którym następuje przedawkowanie nikotyny jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od organizmu. Przyjmuje się, że jednorazowa dawka, która nie powinna wywołać zatrucia, to około 4–8 mg dziennie, ale w rzeczywistości u długoletniego palacza ta tolerancja jest znacznie wyższa. Śmiertelna dawka nikotyny to od 40 do 60 mg, a jeden papieros zawiera od 4 do aż 30 mg.

Jeśli do zatrucia dochodzi u osoby niepalącej, pierwsze objawy można zaobserwować już po wypaleniu dwóch papierosów. Co więcej, do zatrucia może dojść też u dzieci, które niepilnowane przez rodziców, mogą pomylić tabletkę nikotynową z cukierkiem lub w zabawie przykleić na skórę plaster nikotynowy. W ten sposób szkodliwa substancja zacznie wnikać do organizmu, a biorąc pod uwagę, że dziecko nie ma absolutnie żadnej tolerancji na truciznę, łatwo sobie wyobrazić skutek. Dodatkowo u najmłodszych jednym z objawów jest wysypka.

Jak przetrwać detoks nikotynowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie 

Zobacz film: Jak radzić sobie z detoksem nikotynowym? Źródło: 36,6.

Jeśli dziecko często przebywa w towarzystwie palących lub jeśli matka pali w trakcie ciąży, można doprowadzić do zahamowania rozwoju dziecka. Badania wskazują, że nikotyna zmniejsza masę urodzeniową, prowadzi do upośledzenia rozwoju tkanki płucnej i wad rozwoju tkanki kostnej. Niestety, mimo ostrzeżeń, wiele przyszłych mam nie rezygnuje z nałogu.

Jak oczyścić organizm z nikotyny? Pierwsza pomoc

Jeśli pojawią się niepokojące objawy, warto wiedzieć, jak oczyścić organizm z nikotyny. Przede wszystkim trzeba usunąć źródło zatrucia – papierosa, e-papierosa czy plaster. W następnej kolejności konieczna jest wizyta u lekarza. Zrywając plaster, trzeba przemyć to miejsce bieżącą wodą (bez mydła).

Warto też wiedzieć, jak długo nikotyna utrzymuje się w organizmie. W trakcie palenia substancje smoliste gromadzą się przede wszystkim w płucach, a proces ich oczyszczania jest długotrwały. Detoksykacja obejmuje nie tylko odstawienie używki, ale wymaga dbałości o cały organizm. Ważna jest dieta, która regeneruje rzęski w płucach, wspomaga wątrobę i pracę jelit oraz oczyszcza. Dobrze jest też przyjmować probiotyk. Mimo że poziom tlenu we krwi wraca do normy po 8 godzinach, to dopiero po 3 miesiącach układ krążenia zaczyna poprawiać funkcjonowanie płuc, których rzęski regenerują się aż po 9 miesiącach.

Zobacz film i przekonaj się jak wyglądają płuca palacza

Zobacz film: Zobacz jak wyglądają płuca palacza. Źródło: 36,6.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
3
Polecamy
Jak zacząć detoks papierosowy?
Jak zacząć detoks papierosowy? TVN zdrowie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Jak rzucić palenie?
Oto sprawdzone metody na walkę z tym nałogiem
Jak rzucić palenie? Oto sprawdzone metody na walkę z tym nałogiem TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?