Prawidłowe nawodnienie organizmu
Organizm człowieka składa się w 50–70% z wody – wartość uzależniona jest od wieku oraz płci. Każdego dnia powinno się wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów. Nawadniać organizm można również od zewnątrz, stosując różnego rodzaju kosmetyki oraz jedząc odpowiednie pokarmy.
Człowiek bez wody nie jest w stanie przeżyć dłużej niż 2–3 dni, natomiast bez jedzenia może przeżyć nawet kilka tygodni. Niedobór wody, czyli odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Zobacz także: Pijesz wodę, ale czy wiesz co z tego masz? Poznaj 10 powodów, dla których warto pić wodę
Warzywa, które najlepiej nawadniają organizm
Jeżeli nie jesteś entuzjastą picia 2 litrów wody dziennie, włącz do codziennej diety warzywa, których zawartość wody w składzie jest najwyższa.
W rankingu
warzyw o największej zawartości wody w składzie przodują popularne odmiany.
Lista warzyw o najwyższej zawartości wody:
- Ogórek – 97 %;
- Cukinia – 96 %;
- Seler naciowy – 96 %;
- Rzodkiewka – 95 %;
- Pomidor – 95 %;
- Papryka – 92 %;
- Kalafior – 92 %;
- Brokuł – 92 %;
- Szpinak – 91 %;
- Marchew – 87 %.
Zobacz video: Najlepiej nawadniające warzywa
Jak nawodnić organizm warzywami?
Warzywa wymienione w rankingu stanowią najczęściej dodatki do naszych codziennych posiłków. Spożywane są jako surówki do obiadu, plasterki warzyw na kanapkach lub składniki sałatek.
By w pełni wykorzystać ich nawadniającą funkcję, należy zwiększyć ich rolę w naszej diecie. Zamiast dodatków, powinny stać się podstawą budowania codziennych posiłków. Dla przykładu, zamiast makaronu z sosem pomidorowym, postaw na gęsty krem z pomidorów, a kanapki na kolację zastąp wielowarzywną sałatką na bazie szpinaku z serem kozim, plastrami buraka, pestkami słonecznika i skrop ją oliwą.
Przeczytaj także: 5 najzdrowszych warzyw korzeniowych
Więcej przepisów na pyszne sycące dania w zdrowym wydaniu znajdziesz w naszym video z Anną Starmach: