Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nasieniak – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania
menu
Polub nas na Facebooku

Nasieniak – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Korrawin/Getty Images

Nasieniak to złośliwy nowotwór jądra, do rozwoju którego predysponują m.in. niezstąpienie jądra, nowotwór jądra w wywiadzie rodzinnym, dysgenezja gonad. Zaliczany do grupy tzw. nowotworów zarodkowych jądra. Pierwsze objawy prócz wyczuwalnego guza to chudnięcie i męczliwość.

Nasieniak to złośliwy nowotwór jądra, który wykazuje sporą promienioczułość i chemiowrażliwość. Pierwszym etapem leczenia jest amputacja zajętego jądra, tj. orchidektomia. Badacze zwracają uwagę na dość dobre rokowania u chorych z nasieniakiem, zwłaszcza w przypadku wczesnego wykrycia zmiany. Chorzy z nowotworem pierwszego stopnia mają niemal 100-procentową szansę na wyleczenie.

Nasieniak – co to jest?

Nasieniak (z łac. seminoma) to złośliwy nowotwór jądra, który stanowi około 25% wszystkich przypadków raków tego narządu. Najczęściej rozpoznaje się go w populacji mężczyzn w wieku 40–50 lat. W zależności od zaawansowania wyodrębniono trzy jego postacie:

  • drugi stopień – obecność guza pierwotnego w jądrze i przerzutów do węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej, tj. w obrębie miednicy lub jamy brzusznej,
  • trzeci stopień – oprócz guza pierwotnego występują przerzuty do węzłów chłonnych i odległe.

Biorąc pod uwagę typ budowy histopatologicznej, wyodrębniono dwie postacie nasieniaka:

  • typ klasyczny – stanowi do 93% wszystkich nasieniaków, zbudowany z okrągłych, niewielkich rozmiarów komórek, o dużym i centralnie położonym jądrze, dość często stwierdza się nacieki z limfocytów;
  • typ spermatocytowy – występuje najczęściej w populacji starszych mężczyzn, stanowi zdecydowaną mniejszość nasieniaków, zbudowany z okrągłych, różnej wielkości komórek.

    Nasieniak – przyczyny powstania

    Jak dotąd przyczyny powstania nasieniaka nie zostały dokładnie poznane. Badacze podkreślają, że nowotwór ten wywodzi się z komórek zarodkowych jąder. Istotną rolę w jego rozwoju odgrywają: infekcja HIV, niepłodność, wnętrostwo (jądro niezstąpione), obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka jądra, zespoły obojnactwa, jak np. obojnactwo prawdziwe, rzekome, dysgenezja gonad, zespół feminizujących jąder. Większość specjalistów podkreśla brak wpływu na powstanie nasieniaka przebytego wcześniej urazu lub stanu zapalnego jąder o podłożu infekcji wirusem nagminnego zapalenia przyusznic.

    Czytaj takżeNowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko

    Objawy jakie daje nasieniak?

    Nasieniak objawia się guzem lub zgrubieniem zlokalizowanym w obrębie jądra. U chorych zauważa się nierzadko powiększenie całej gonady i dolegliwości bólowe, które promieniują do odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa oraz brzucha. Nasieniak jądra dość szybko daje przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych, po czym do wątroby, płuc, kości, mózgu. U chorych pojawić się mogą kaszel, często z towarzyszącym krwiopluciem, i duszność. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do wydzielania dużych ilości hCG (gonadotropina kosmówkowa), co prowadzić może do rozwoju ginekomastii, tj. rozrostu tkanki tłuszczowej i włóknistej w okolicy sutków.

    Czytaj także: Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny

    Nasieniak – diagnostyka i leczenie

    Diagnostyka nasieniaków opiera się na badaniu przedmiotowym i podmiotowym. Szczególną rolę odgrywa badanie USG jąder, które z niemal 100-procentową czułością pozwala na wykrycie zmian. Pomocniczą rolę odgrywa tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej, miednicy i RTG klatki piersiowej. W przypadku niejednoznacznego wyniku badania TK wykonywana jest pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET). W surowicy krwi oznacza się stężenie markerów nowotworowych.

    Nasieniak jako jeden z niewielu litych guzów może zostać całkowicie wyleczony nawet w zaawansowanej postaci. Pierwszym krokiem w leczeniu jest zabieg orchidektomii, tj. amputacji jądra, który przeprowadza się z dostępu przez pachwinę. Dalsze postępowanie determinowane jest stopniem zaawansowania choroby i opiera się na różnym stopniu nasilenia chemio- i/lub radioterapii. Radioterapią w dawce 20–40 Gy obejmuje się położone po stronie guza węzły chłonne do poziomu przepony (pachwinowo-biodrowe i przyaortalne). W przypadku przerzutów do węzłów chłonnych zlokalizowanych poniżej przepony zachodzi konieczność napromieniania całej jamy brzusznej, nadobojczykowych i śródpiersiowych węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach prowadzi się napromienianie połączone z chemioterapią, opartą na schematach: PEB (cisplatyna, etopozyd, bleomycyna), EP (etopozyd, cisplatyna).

    Czytaj takżeUSG jąder – przygotowanie, zastosowanie, przebieg

    Rokowania przy rozpoznaniu nasieniaka

    Na rokowania w nasieniaku jądra w dużym stopniu wpływa wczesne rozpoznanie choroby. Niestety, w wielu przypadkach początkowe objawy nasieniaka bywają mylnie interpretowane. Chorzy uważają za ich źródło krwiaka pourazowego lub stan zapalny. Wówczas postawienie właściwego rozpoznania jest opóźnione, a to zmniejsza szanse wyleczenia.

    Nasieniak – rokowania w zależności stopnia zaawansowania choroby:

    1. Szansa na wyleczenie wynosi niemal 100% w przypadku nowotworu ograniczonego do jądra.
    2. Przeżywalność 5 lat po leczeniu w przypadku nowotworu jądra z przerzutami do zaotrzewnowych węzłów chłonnych nieprzekraczających 5 cm średnicy szacowana jest na 86%.
    3. Przeżywalność 5 lat po leczeniu w przypadku nowotworu jądra z przerzutami do innych narządów wynosi około 72%.


    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    1
    1
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
    Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
    O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?