W świetle polskiego prawa napoje energetyczne są bardzo łatwo dostępne i może je kupić każdy, nawet dziecko. Ale w wielu krajach na świecie nie jest to już takie proste. Od pewnego czasu w Wielkiej Brytanii energetyki może kupić osoba, która ma co najmniej 16 lat. Na Litwie dostępne są dopiero od 18 roku życia. Zaś we Włoszech i we Francji, aby napój w ogóle mógł trafić na rynek musi otrzymać zgodę Ministerstwa Zdrowia.
O zmianę przepisów zabiegano także w Polsce. Co z tego wyszło? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Co się dzieje, kiedy dziecko pije energetyki?
Tego rodzaju napoje zawierają przede wszystkim bardzo dużo cukru i kofeiny. Za ich sprawą dzieci są nadpobudliwe i mają duże problemy ze skupieniem i skoncentrowaniem się na wykonywanym zadaniu. Ale to nie koniec skutków ubocznych. Dzieci, które po nie sięgają bardzo często zmagają się z bezsennością i częściej są otyłe. Ze względu na wysoką kaloryczność napoju podnosi się prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2.
Specjaliści alarmują, że takich dzieci jest coraz więcej. Co jeszcze może się stać, gdy dziecko pije napoje energetyczne? Dowiesz się tego z filmu
Energetyki nie są obojętne dla zdrowia
Każdy rodzić, który godzi się na to, że jego dziecko pije napoje energetyczne musi sobie zdawać sprawę, że skazuje swoje dziecko na problemy ze zdrowiem w dorosłym życiu. Zawarte w tego rodzaju napojach substancje odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Prowadzą do uszkodzenia wątroby oraz tworzenia się nadżerek na ścianach przełyku czy żołądka, które nieleczone mogą z czasem zmienić się w nowotwór.
Jakie jeszcze mogą być konsekwencje picia napojów energetycznych? Odpowiedź znajdziesz w filmie