Polub nas na Facebooku
Czytasz: Napady głodu - skąd się biorą i jak je zwalczyć? Zapytaliśmy eksperta
menu
Polub nas na Facebooku

Napady głodu - skąd się biorą i jak je zwalczyć? Zapytaliśmy eksperta

Getty Images

Powodem wilczego apetytu może być nie tylko zła dieta, lecz także złe nawodnienie organizmu czy zbyt krótki sen. Niezależnie od przyczyny, warto wiedzieć, jak się chronić przed zgubnymi skutkami "ataków" na lodówkę. Zapytaliśmy o to dr Annę Telengę, specjalistkę chorób wewnętrznych.

Nie raz bywa tak, że sięgamy po coś do jedzenia nawet wtedy, gdy nasz brzuch jest pełen. I mimo że głód to nic innego jak sygnał, który organizm wysyła do mózgu, gdy potrzebuje energii, to czasami udaje się mu oszukać „układ dowodzenia” i zgłosić zapotrzebowanie na jedzenie również z innych powodów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele.

Przeczytaj też: 9 produktów, które na długo wyeliminują głód

Wilczy głód – przyczyny

Za jednego z pierwszych winowajców wilczego głodu możemy uznać grelinę, czyli hormon głodu. Wydziela się on wtedy, gdy żołądek staje się pusty i oczekuje kolejnej porcji jedzenia. Jeśli jednak hormon ten zostanie wyrzucony w momencie, gdy w żołądku będzie jeszcze trawił się pokarm, wówczas soki żołądkowe podrażnią błonę śluzową, a my poczujemy chęć sięgnięcia po kolejny posiłek.

Co jeszcze może wywołać głód? Niepełnowartościowe posiłki. Dzieje się tak dlatego, że gdy spożywamy słodycze czy fast foody, następuje nagły wzrost wydzielania insuliny i szybki jej spadek. W konsekwencji dochodzi do produkowania greliny. Ponadto silny apetyt odczujemy też, gdy jemy zbyt nisko kaloryczne potrawy. Dlaczego? Będzie to odpowiedź układu nerwowego na szybką utratę masy ciała (już wiesz, dlaczego tak trudno trzymać się diety…).

Kolejnym powodem napadów głodu jest po prostu pragnienie. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie potrafi odróżnić tych dwóch kwestii. Spragniony organizm daje bowiem podobne objawy, jak głodny. Czy można to jakoś rozróżnić? Gdy chodzi niewystarczające nawodnienie, może również wystąpić drżenie rak czy problem z koncentracją.

Prostą drogą do powstawania napadów głodu jest także mała dawka snu. Gdy jesteśmy zmęczeni chętniej również sięgamy po słodycze, które mylnie i tylko na chwilę mają dodawać nam energii.

Istotną kwestią przy omawianiu tematu wilczego apetytu jest także stres. Mowa jednak wówczas o głodzie emocjonalnym. Od „zwykłego” różni się tym, że brzuch nie będzie wydawał przy nim żadnych dźwięków.

Warto też zdawać sobie sprawę, że napady na spiżarnię mogą być powodowane przyjmowaniem niektórych leków. Istnieją bowiem środki zaburzające wydzielanie greliny – na przykład niektóre antydepresanty.

Napady głodu  - czy są niebezpieczne?

Napady głodu same w sobie nie są niebezpieczne. Niebezpieczne jednak jest zjadanie dużych ilości pokarmu – szczególnie gdy mowa o słodkich i tłustych produktach. Takie działanie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak zgaga, refluks czy bóle brzucha. Zagrożona jest wtedy również oczywiście nasza sylwetka.

Badania wskazują, że napadowy głód, objadanie się występuję u ok 1% populacji ogólnej, ale już do 30% w grupie osób z nadwaga i otyłością. Zatem jeśli weźmiemy pod uwagę, że objadanie się prowadzi często do otyłości, a otyłość jest chorobą skracającą życie to poniekąd objadanie się można uznać za niebezpieczne. Poza tym osoby otyłe, u których występują okresy objadania się mają większe predyspozycje do ujawnienia się zaburzeń nastroju (w tym depresji) niż populacja ogólna – dodaje dr Anna Telenga, specjalista chorób wewnętrznych.

Jak zwalczyć napady głodu

Przede wszystkim ważne jest uświadomienie sobie problemu oraz znalezienie motywacji, by stawić mu czoła. Bardzo ważne jest także pilnowanie regularności spożywania posiłków, a także dbanie o jakoś tego, co nakładamy na talerz. Jeśli to nie zahamuje wilczego apetytu, postaraj się zaobserwować, w jakich okolicznościach pojawiają się napady niekontrolowanego głodu (czas, miejsce, produkty spożywane) oraz jakie myśli i emocje im towarzyszą. Jeśli samodzielnie nie uda ci się zapanować nad tym problemem, koniecznie udaj się do specjalisty, ponieważ może to być również oznaka choroby.

Jeśli chodzi o porady to przede wszystkim – jem, by zaspokoić głód, dostarczyć ciału energii, a nie ukoić skołatane nerwy. Dla rozładowania napięcia, stresu lepiej wybrać ruch. A do ukojenia emocji telefon do przyjaciela lub terapeuty. Unikanie podjadania, dojadania słodyczy i słonych, tłustych przekąsek. To takie ABC – wyjaśnia nasz ekspert.

Przeczytaj też: Głód na diecie. Czy musisz czuć głód, aby schudnąć?

Zobacz również między innymi, jak można oszukać głód.

Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
7
Polecamy
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu?
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu? Dzień Dobry TVN
Podjadanie w nocy – jak się pozbyć tego nawyku?
Jakie są jego przyczyny?
Podjadanie w nocy – jak się pozbyć tego nawyku? Jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Dlaczego jedzenie przed snem jest niezdrowe? 
Dlaczego jedzenie przed snem jest niezdrowe?  TVN zdrowie
Zajadanie stresu.
Ekspertka:
„Wydaje nam się, że przekąska, odwróci uwagę od napięcia.
Często dzieje się odwrotnie”
Zajadanie stresu. Ekspertka: „Wydaje nam się, że przekąska, odwróci uwagę od napięcia. Często dzieje się odwrotnie” TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?