Polub nas na Facebooku
Czytasz: 9 produktów, które na długo wyeliminują głód
menu
Polub nas na Facebooku

9 produktów, które na długo wyeliminują głód

Getty Images

Gdy nagle złapie nas głód nierzadko likwidujemy go produktami, które szybko trafią w nasze ręce. Niestety jednak często są to rozwiązania tylko chwilowe. Po co więc warto sięgać, by na długo rozprawić się z burczącym brzuchem? Oto lista 9 najlepszych propozycji.

Jakie produkty spożywcze pomogą na długo pozbyć się uczucia głodu?

1. Warzywa i owoce

Połowę twojego dziennego jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce. Pamiętaj jednak o właściwych proporcjach, czyli 3/4 warzyw i 1/4 - owoców. Dlaczego warto po nie sięgać? A dlatego, że są one źródłem wielu witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, zapewniającego uczucie sytości na dłużej. Dobrym źródłem błonnika są również owoce suszone oraz nasiona roślin strączkowych. Weź pod uwagę, by spożywać różnokolorowe warzywa i owoce. Możesz jeść je na surowo, ugotować lub upiec z dodatkiem oliwy i świeżych ziół. Nie masz dostępu do świeżych produktów? Możesz korzystać z mrożonek, ponieważ mogą być one dłużej przechowywane bez utraty wartości odżywczej. Pamiętaj też, że lepiej zjeść surowy owoc, niż wypić sok owocowy, który ma znacznie mniej błonnika. Jedz zatem codziennie spore ilości warzyw, dołączając je do każdego posiłku, a owoce w mniejszej ilości.

Przeczytaj też: Jakie są ulubione warzywa i owoce Polaków?

2. Napoje i koktajle

Są idealne na drugie śniadanie i szybkie w przygotowaniu. Koktajle na bazie świeżych lub mrożonych owoców oraz zielonych warzyw to prawdziwa bomba witaminowa, którą możemy wzbogacić dodając fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir, maślankę, jogurt czy mleko roślinne. Dobrym dodatkiem okażą się też naturalne płatki zbożowe, otręby, orzechy oraz przyprawy – na przykład cynamon, kurkuma, imbir.

Z czego można przygotować przykładowy koktajl? Uszykuj jednego banana, garść malin, szklankę mleka, pół szklanki jogurtu naturalnego, 3 łyżki płatków owsianych, łyżeczkę miodu oraz odrobinę soku z cytryny. Wymieszaj wszystko i ciesz się pysznym napojem!

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe

Pieczywo razowe, kasze gruboziarniste, płatki naturalne, brązowy ryz czy razowy makaron na długo zapełnią twój żołądek. Dzięki wysokiej zawartości błonnika tego typu produkty dają uczucie sytości na dłużej i stanowią główne źródło witamin z grupy B, PP, cynku, magnezu i potasu.

4. Rośliny strączkowe

Groszek, soczewica, ciecierzyca, soja, fasola to produkty spożywcze, które w przeciwieństwie do białka zwierzęcego, są bogate w błonnik. W związku z tym ich spożywanie nawet w małych ilościach, daje uczucie sytości. Nasza rada - aby uniknąć niestrawności gotuj je z dodatkiem kminku, curry lub kopru włoskiego.

5. Jajka

Gotowane na miękko lub twardo, sadzone, podane na sałacie lub jako omlet… opcji masz naprawdę wiele. Dlaczego dobrze jest jeść jajka? Bo dają nam uczucie sytości, ale posiadają również bardzo wysoką wartość odżywczą. Warto bowiem wiedzieć, że są źródłem witamin: A, D, E, K, B 12, kwasu foliowego i minerałów: żelaza, potasu, siarki, fosforu cynku. Dodatkowo zawierają pełnowartościowe białka i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Przeczytaj też: Jajka – wartości odżywcze, właściwości, klasy, przygotowanie

6. Orzechy

Orzechy to jedna z najzdrowszych przekąsek, więc gdy poczujesz głód sięgaj od razu po migdały, orzechy włoskie czy laskowe. Produkty te są źródłem białka, błonnika, zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydacyjnej witaminy E, cynku, wapnia, magnezu oraz potasu. Z wielu badań wynika, ze migdały zwiększają poczucie sytości i pomagają w kontrolowaniu masy ciała. Pamiętaj, że orzechy są one jednak bardzo kaloryczne i w ich spożywaniu należy zachować umiar.

7. Siemię lniane

Siemię lniane, czyli nasiona lnu, możesz kupić w tradycyjnej formie lub już sproszkowanej. Dlaczego warto po nie sięgać? Są bogatym źródłem błonnika, który działa zbawiennie na florę bakteryjną jelit, a do tego obniża cholesterol. Częściej wybieraj siemię w ziarnach, gdyż jest mniej oczyszczone z błonnika pokarmowego. Siemię możesz dodawać do sałatki, jogurtu naturalnego, a nawet do ciast – nie daje ono bowiem żadnego smaku.

Przeczytaj też: Jak siemię lniane wpływa na urodę i zdrowie?

8. Kiszonki

Kiszona kapusta, ogórki, buraki lub domowe kimchi - fermentowaną żywność należy na stałe wpisać do swojej diety, ponieważ pełni ona rolę naturalnych probiotyków, które korzystnie wpływają na nasze jelita.

9. Woda

Zaskoczył cię ten punkt? Wiedz, że wypicie dwóch szklanek wody pomoże w zaspokojeniu głodu. Nierzadko bowiem bywa tak, że głód mylimy z pragnieniem. Jeśli nie lubisz pić samej, czystej wody, dodaj do niej limonkę, cytrynę, świeżą miętę lub imbir.

Zobacz film: Jak oszukać głód?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
8
Komentarze (1)
Maśka1212
U mnie na koktajle sezon nie długo ruszy, czekam tylko na pierwsze zbiory z mojego ogrodu.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?