W czasach rozprzestrzeniania się koronowirusa sen odgrywa ogromne znaczenie. Warto bowiem wiedzieć, że wypoczęty organizm jest nie tylko bardziej odporny, ale w razie konieczności lepiej poradzi sobie z walką z chorobami. Czy istnieją więc zasady, które mogą polepszyć jego jakość i ułatwić zasypianie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Ważne jednak, by do wymienionych przez nas zasad stosować się regularnie.
A zatem…? Jeśli masz problemy ze snem, dobrze przed sięgnięciem odpowiednich tabletek, przeanalizować swój tryb życia. Dieta i codzienne nawyki odgrywają w tym przypadku kluczową rolę.
Masz na sumieniu spożywanie ciężkostrawnych posiłków przed snem? A może w ogóle twoja dieta opiera się na tłustych produktach? Jeśli właśnie przytaknąłeś, wiedź, że właśnie znalazłeś winowajcę swojego zmęczenia i problemów ze snem. Warto więc pamiętać, by ostatni posiłek stworzyć z lekkich produktów. A co z alkoholem? Procentowe trunki co prawda ułatwią zaśnięcie, ale z pewnością jednocześnie pogorszą jego jakość.
Co jeszcze negatywnie zadziała na sen? Światło z ekranów telewizora, komputera czy telefonu. Korzystanie z tego typu sprzętów tuż przed zaśnięciem, znacznie obniży ilość hormonu snu.
A jak możemy sobie pomóc poza dietą? Na ratunek może przyjść regularny wysiłek fizyczny – postaw na ruch 4 razy w tygodniu i trenuj około 40 minut. Do łóżka z kolei kładź się najlepiej o 22 i wstawaj około 6. Zgodnie z zegarem biologicznym wydzielanie wówczas hormonu snu jest najbardziej optymalne dla naszego organizmu.
A co z drzemkami? Czy krótkie przerwy na sen w ciągu dnia pomagają w regeneracji? Posłuchaj całej wypowiedzi lekarza rodzinnego – Michała Domaszewskiego.
Kim jest nasz ekspert - Michał Domaszewski?
Michała Domaszewski to lekarz rodzinny, który na co dzień zajmuje się zdrowiem zarówno małych, jak i dużych pacjentów. Jest on absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie, a w 2019 roku uzyskał dyplom specjalisty w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. Aktualnie pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej oraz jako lekarz „investigator” w badaniach klinicznych nad lekami. W 2019 roku uczestniczył też w projekcie P&M Partners wdrożenia działań projakościowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Obecnie prowadzi również coaching zdrowotny w postaci szkoleń - „Zdrowie w pracy”, w których zwraca uwagę na to, jak być maksymalnie wydajnym pracownikiem, jednocześnie zdrowo żyjąc. Internautom przybliża również wiedzę medyczną na swoim blogu oraz Instagramie.