Nie wszystkie domowe sposoby na oparzenia są skuteczne i bezpieczne. Warto wiedzieć, działanie których zostało potwierdzone, aby potrafić sobie szybko pomóc, jeśli nadmierna ekspozycja na promieniowanie wywołała nieprzyjemne dolegliwości.
Czy na oparzenia słoneczne można stosować domowe sposoby?
Istnieje wiele domowych i naturalnych sposobów, które przynoszą ulgę w słonecznych poparzeniach skóry i przyspieszają proces regeneracji. Warto jednak wiedzieć, że są one skuteczne w przypadku, gdy dochodzi do powierzchownych oparzeń I stopnia, które charakteryzują się zaczerwienieniem, obrzękiem i rozgrzaniem skóry, bez naruszenia jej struktury. Oparzenia słoneczne II stopnia objawiają się dużą bolesnością i obecnością pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Mogą być groźne dla człowieka, jeśli są rozległe. W takim wypadku, jeżeli zauważy się niepokojące objawy towarzyszące oparzeniom, warto zwrócić się po pomoc lekarską. Takimi symptomami mogą być:
- gorączka,
- mdłości,
- zawroty głowy,
- spadek ciśnienia tętniczego.
Oparzeniom słonecznym może towarzyszyć udar mózgu, dlatego konsultacja z lekarzem jest wysoce wskazana.
Jak uniknąć poparzenia słonecznego? Dowiesz się tego z naszego filmu
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne można stosować w przypadku powierzchownych zmian skórnych. Osoby mające skłonności do reakcji alergicznych powinny jednak dobierać je ostrożnie.
Zaletą domowych sposobów na oparzenia skóry jest ich duża dostępność. Często zdarza się, że dochodzi do nich podczas wyjazdów, kiedy trudno o znalezienie apteki czy drogerii. Wówczas dobrze mieć wiedzę na temat tego, jakie środki mogą przynieść ulgę spieczonemu ciału.
- Zielona herbata
Zielona herbata zawiera spore ilości polifenoli i przeciwutleniaczy, które przyspieszają gojenie się skóry, działają przeciwzapalnie i antynowotworowo. Jej regularne picie zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych, ale jeśli już do nich doszło, także może przyjść z pomocą. Najlepszym sposobem wykorzystania jej właściwości jest nakładanie kompresów zamoczonych w przestudzonym, mocnym naparze z tej rośliny. Osoby, które nie mają zielonej herbaty, mogą w ostateczności wykorzystać czarną.
- Warzywa
Do oparzonej słońcem skóry można przyłożyć plastry schłodzonego w lodówce pomidora, który zawiera sporo przeciwutleniaczy. Innym sposobem jest wykorzystanie zimnych, surowych ziemniaków – znajdujące się w nich substancje nawilżają i przyspieszają gojenie się skóry.
- Nabiał
Przykładnie zsiadłego mleka bądź kefiru jest tradycyjnym sposobem na oparzenia słoneczne. Ma on swoje uzasadnienie nie tylko dlatego, że wyjęty z lodówki płyn dobrze chłodzi skórę, ale również ponieważ fermentowane produkty mleczne bardzo dobrze ją nawilżają i zapobiegają rozwojowi bakterii. Można zastosować również maślankę lub jogurt.
- Płatki owsiane
Płatki owsiane są znane ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę oraz działania przeciwzapalnego – często wykorzystuje się je w leczeniu atopowego zapalenia skóry lub problemów skórnych u noworodków. W przypadku oparzenia słonecznego również mogą przyjść z pomocą. Po namoczeniu płatków owsianych okłada się nimi podrażnioną skórę, co powinno złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i przyspieszać gojenie.
Jak łagodzić poparzenia słoneczne? Dowiesz się tego z naszego filmu:
Zobacz także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych
Co z domowej apteczki pomoże na oparzenia słoneczne?
Istnieją specjalne środki chłodzące i lecznicze maści dedykowane osobom z oparzeniami słonecznymi. Najbardziej popularne są preparaty z B-panthenolem. Jednak nawet jeśli się ich nie posiada, warto dokładnie przejrzeć apteczkę, gdyż część specyfików zakupionych z myślą o innych dolegliwościach również może pomóc. Co jeszcze pomoże na oparzenia słoneczne?
- witaminy A i E – można je wycisnąć z kapsułki i dodać do kremu nawilżającego; przyspieszają gojenie się skóry;
- maść z witaminą A, E i F lub maść tranowa – nie tylko zawierają witaminy, ale również bardzo dobrze nawilżają;
- aloes – sok lub żel z aloesu doskonale chłodzą poparzoną skórę, przyspieszają jej gojenie, dezynfekują i działają przeciwzapalnie;
- alantoina – łagodzi stany zapalne skóry; znajduje się w maści Alantan oraz maści z żywokostu;
- arnika – leczy oparzenia; często obecna jest w maściach na żylaki lub stłuczenia;
- maść propolisowa – choć najczęściej stosuje się ją antybakteryjnie, to jest skuteczna w leczeniu oparzeń I i II stopnia.
Domowe sposoby na uniknięcie oparzeń słonecznych
Oparzenia słoneczne są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą też doprowadzić do nieestetycznych zmian na skórze, a nawet skutkować rozwojem raka skóry – czerniaka. Dlatego lepiej im zapobiegać, niż je leczyć. Jeżeli nie ma się pod ręką kremu z filtrem, należy w miarę możliwości ograniczać przebywanie na słońcu do godziny 16. Można również wykorzystać domowe sposoby na ochronę przeciwsłoneczną:
- nawilżanie skóry grubą warstwą kremu,
- nawilżanie skóry masłem kokosowym,
- nawilżanie skóry masłem shea,
- przyjęcie witamin A i E,
- spożywanie pokarmów zawierających dużo przeciwutleniaczy,
- smarowanie ciała kremami dla niemowląt.
Zobacz także: Oparzenia termiczne i chemiczne – stopnie, pierwsza pomoc i leczenie
Metody te raczej nie zapobiegną powstawaniu oparzeń słonecznych przy kilkugodzinnej ekspozycji na słońce, ale mogą je trochę złagodzić.