Oparzenia 2 stopnia mogą mieć charakter powierzchowny i głęboki, co decyduje o czasie regeneracji skóry i naskórka. Zazwyczaj goją się do około trzech tygodni i niestety zdarza się, że pozostają po nich blizny.
W jaki sposób dochodzi do oparzeń 2 stopnia?
Oparzenie oznacza uszkodzenie skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Szkodliwe działanie dla człowieka ma już temperatura 42°C, ale aby pojawiło się oparzenie, konieczny jest długi czas ekspozycji. W temperaturze 55°C może do niego dojść po 3 minutach, a w 70°C już po sekundzie. Oparzenia 2 stopnia powstają najczęściej po oblaniu się wrzątkiem (np. gorącą herbatą) czy olejem (np. w trakcie smażenia). Mogą je spowodować para wodna (np. z czajnika) lub chemikalia.
Zobacz także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych
Wśród oparzeń drugiego stopnia wyróżnia się powierzchowne (kategoria II A), które obejmują naskórek i część skóry właściwej. W ich wyniku powstaje obrzęk i widoczne jest zaczerwienienie. Zdarza się, że wysoka temperatura powoduje powstanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Zmianom na skórze towarzyszy silny ból, a czas gojenia to około 10 do 14 dni.
Oparzenia głębokie (kategoria II B) dotykają naskórka i całej skóry właściwej. Mogą prowadzić do powierzchownej martwicy – skóra jest biała z czerwonymi punktami. W przypadku tego rodzaju urazu nie jest odczuwany aż tak silny ból, ponieważ zostają uszkodzone zakończenia nerwowe. Czas regeneracji skóry trwa nawet do 3 tygodni.
Oparzenia 2 stopnia – leczenie
Leczenie oparzeń uzależnione jest od rodzaju otrzymanej pierwszej pomocy. To, czy pomoc może zostać udzielona w domu, zależy od wielkości uszkodzeń, ale zaleca się aby zawsze obejrzał je lekarz – czasem groźne głębokie rany nie są aż tak bolesne, przez co usypiają czujność poszkodowanego. Przyjmuje się, że oparzenia 2 stopnia, które obejmują mniej niż 10% powierzchni ciała, mogą być opatrzone w domu, zanim poszkodowany uda się do szpitala. Jeżeli są w miejscu przykrytym ubraniem lub jego resztkami, należy je bardzo delikatnie odsłonić, aby nie doprowadzić do rozleglejszych uszkodzeń. Jeżeli materiał mocno przylega do skóry, nigdy nie wolno go zrywać, a jedynie obciąć na około rany i skorzystać z pomocy medycznej. Ważne jest, aby zdjąć wszelką biżuterię, jeżeli np. wrzątek wylał się na dłonie – obrzęk wokół pierścionka może doprowadzić do martwicy.
Oparzenie należy schłodzić, aby zmniejszyć ból i zminimalizować opuchnięcie. Polewa się je w tym celu wodą o temperaturze między 10 a 20°C. Ranę można przykryć jałowym opatrunkiem, przemywając wcześniej skórę w jej okolicy 70% spirytusem, a następnie zastosować leczenie miejscowe w postaci płynów, maści czy sprayów łagodzących objawy i przyspieszających regenerację. Każda niepokojąca zmiana w wyglądzie rany wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.
Terapia w warunkach ambulatoryjnych polega na zastosowaniu profilaktyki przeciwtężcowej, zwalczaniu zakażenia i ewentualnych przeszczepach skóry, ponieważ nawet oparzenia 2 stopnia powodują blizny.
Oparzenia 2 stopnia – jak usunąć blizny?
Proces leczenia blizn jest długotrwały i nigdy nie daje gwarancji, że całkowicie znikną. Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć jak najszybciej, aby ślad po oparzeniu był mniejszy i jaśniejszy, a przez to nie rzucał się tak bardzo w oczy. Celem pielęgnacji nie jest całkowite usunięcie blizny, bo często jest to niemożliwe, a jej zmniejszenie i spłycenie.
Ślady po oparzeniach drugiego stopnia, jeżeli są nie są głębokie i nie zajmują dużej powierzchni, wymagają jedynie stosowania kremów i maści. Zawarte w nich składniki powodują zmiękczenie zmiany i rozluźnienie tkanek bliznowatych. Najlepiej jest, jeżeli preparaty zawierają: alantoinę, heparynę i witaminy A, E i D.
Rozległe, ale również płytkie blizny można poddać zabiegom kosmetycznym, np. peelingowi chemicznemu czy dermabrazji (mechaniczne ścieranie naskórka). Dobre efekty w spłycaniu zmian ma również mikrodermabrazja, która jest mniej inwazyjna niż pozostałe dwa zabiegi.
Większe blizny można usuwać za pomocą lasera. Chociaż jest to zabieg zdecydowanie bardziej bolesny, to efekty są widoczne już po 4 tygodniach.
Oparzenie 2 stopnia – odszkodowanie
Zwrot kosztów leczenia lub odszkodowanie za oparzenie 2 stopnia przysługuje tylko wówczas, jeśli poszkodowana osoba posiada ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w formie osobnej polisy lub aneksu do polisy na życie. Zazwyczaj nie obejmuje ono łagodnych uszkodzeń, ale te bardziej rozległe. Stawki zależne są od stopnia oraz powierzchni obrażenia wyrażonej w %, np. w przypadku uszkodzenia ręki na skutek oparzenia 2 stopnia można otrzymać 7% sumy ubezpieczenia określonego w umowie. Często jednak o wysokości odszkodowania decyduje komisja lekarska.