Naczyniak wątroby przez większość czasu przebiega bezobjawowo. Jeśli powstaje z wrodzonych struktur sieci naczyniowej, występuje pojedynczo i ma mały rozmiar (maksymalna średnica wynosi 3 cm). Jednak mogą się pojawić także mnogie zmiany w miąższu wątroby, wówczas ich rozmiary przekraczają nawet 10 cm. Określane są one mianem naczyniaków olbrzymich, dają wiele objawów, m.in. powodują silne bóle.
Naczyniak wątroby – przyczyny
Łagodny nowotwór wątroby jest skutkiem zmian, które z wiekiem zachodzą w organizmie człowieka. Najprawdopodobniej naczyniaki wątroby mogą być dziedziczone. Natomiast dokładne przyczyny rozwoju zmiany nie zostały poznane.
Jak objawia się naczyniak wątroby?
Symptomy naczyniaka wątroby pojawiają się rzadko, co powoduje, że nowotwór może nie zostać wykryty nawet do końca życia pacjenta. Występujące oznaki wynikają zazwyczaj z rozmiaru guza – naczyniaki mające kilka centymetrów prowadzą do powiększenia objętości, a co za tym idzie – rozciągnięcia torebki wątroby. W związku z tym mogą się pojawić długotrwałe i wywołujące dyskomfort bóle. Objawiają się one tępym, uczuciem ucisku w okolicach prawego łuku żebrowego. Wskutek wolnego przepływu krwi w nowotworze w jego obrębie może wystąpić zakrzepica lub zwapnienia. Ponadto, gdy guz osiąga większe rozmiary, może naciskać na sąsiednie narządy.
Naczyniak wątroby bardzo rzadko pęka, jednak gdy już do tego dojdzie, to pojawia się krwawienie do jamy otrzewnej. Dotyczy to szczególnie osób, u których występuje olbrzymi naczyniak. To powikłanie jest związane z gorączką, bladą skórą, potliwością, zaburzeniami świadomości czy silnym, narastającym bólem. Ten przypadek jest niezwykle groźny (uraz wątroby może spowodować pęknięcie nawet małego naczyniaka) i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Zobaczcie, jak zbudowana jest wątroba:
Jak leczyć naczyniak wątroby?
Naczyniaki wątroby najczęściej wykrywane są przypadkowo w trakcie badań obrazowych podczas diagnostyki innych dolegliwości. Ultrasonografia (USG) pozwala na potwierdzenie bądź odrzucenie istnienia nowotworu. Jest on dobrze widoczny ze względu na wielkość, owalny kształt oraz wyraźne oddzielenie od miąższu narządu. Ponadto badanie dopplerowskie (USG Dopplera) nie pokazuje sygnału ze względu na słaby przepływ krwi w naczyniaku. Aby jednoznacznie potwierdzić istnienie nowotworu wątroby, niezbędne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej (TK) z kontrastem. Wskazuje ono na charakterystyczny kierunek przepływu krwi. W przypadku gdy występują wątpliwości, można wykonać dodatkowe badanie rezonansem magnetycznym (MR) albo scyntygrafię za pomocą czerwonych krwinek oznakowanych przy zastosowaniu izotopu technetu.
Naczyniaki wątroby nie muszą być leczone, jednak niekiedy lekarze decydują się na wycięcie guza. Zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony, gdy średnica nowotworu wynosi co najmniej 10 cm, zmiana ciągle rośnie, występuje koagulopatia (zaburzenie krzepnięcia krwi), obraz otrzymany w trakcie diagnostyki jest niejednoznaczny oraz pojawiają się takie symptomy, jak gorączka, ucisk czy ból. Jest to trudny sposób leczenia, gdyż może wywoływać duże komplikacje.
Inną metodą leczenia jest embolizacja. Zabieg jest stosowany w czasie kontroli rentgenowskiej, a jego celem jest wywołanie martwicy poprzez zamknięcie dopływu krwi do naczyń guza. Specjalne spirale, kleje czy balony są wprowadzone przez cewnik. Inne sposoby można zastosować, wyłącznie gdy u pacjenta występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. W niektórych przypadkach wybierana jest radioterapia. Chorzy bez względu na metodę leczenia powinni pozostać pod stałą kontrolą specjalisty. W profilaktyce zaleca się wykorzystanie ostropestu plamistego, wspomagającego pracę wątroby oraz jej regenerację.
Naczyniak wątroby – rokowania
Obecne prognozy u chorych na naczyniak wątroby opierają się na połączeniu konwencjonalnej biochemicznej oceny funkcji wątroby z racjonalną oceną wielkości i liczby występujących guzów. Najpoważniejszym powikłaniem naczyniaka wątroby jest jego pęknięcie. Gdy do tego dojdzie, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.