Dermapen służy do wykonywania mezoterapii mikroigłowej. To urządzenie o kształcie nieco większego długopisu, z wysuwanymi z głowicy igiełkami, które nakłuwają skórę z dużą częstotliwością. Jego działanie jest wspomagane akumulatorem elektrycznym. Mikroigły zawarte w sterylnej i jednorazowej końcówce głowicy wnikają do skóry na głębokość od 0,2 do 2 mm. Głębokość działania dermapenu) specjalista reguluje w zależności od obszaru oraz wskazań do zabiegu.
Mechanizm działania zabiegu polega na wywoływaniu delikatnych urazów w tkance, poprzez mechaniczne uszkadzanie skóry. To wymusza na skórze procesy gojenia, a przez to odnowę tkanki. Mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje naturalne zdolności skóry do regeneracji, czyli fakt, że komórki po urazie pracują bardziej intensywnie i efektywniej, niż gdyby bodziec uszkadzający nie wystąpił. Mikrourazy powodują obrzęk tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także nieznaczne przedostawanie się płytek krwi z krwioobiegu do tkanki. Płytki krwi ulegając aktywacji rozpoczynają proces gojenia i odnowy w skórze. Przede wszystkim stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto tworzą się nowe naczynia włosowate.
Zabiegi mezoterapii mikroigłowej dermapenem przede wszystkim zapobiegają starzeniu się skóry, powodują jej ujędrnienie pogrubienie. Wspomagają też jej odnowę oraz przebudowę np. gdy pacjent ma drobne zmarszczki, rozszerzone pory, blizny lub rozstępy.
Poza samym dobroczynnym mikronakłuwaniem, podczas zabiegu dermapenem dodatkowo mogą być wprowadzane w głąb skóry odpowiednie preparaty. Po nakłuciu skóry możemy położyć na nią wybraną substancję, która dzięki wytworzonym mikrorankom lepiej przedostaje się w głąb tkanki. Rodzaj preparatu dobierany jest do rodzaju cery i potrzeb pacjenta.
Na pytanie odpowiedziała: Mgr Magdalena Najbar jest kosmetologiem i dietetykiem Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Stale się dokształca i zwiększa swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w konferencjach oraz blisko współpracując z dr. Markiem Wasilukiem, który mówi o niej „bez inteligencji, pracowitości, zaangażowania i pedantyzmu Magdy, Triclinium nie byłoby najbardziej przyjaznym miejscem dla pacjentów”. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.
Kolejne pytania:
Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane dla cery tłustej w wieku 30 plus?
Czy po mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym może pojawić się drganie górnych powiek?