Teoretycznie drganie może się pojawić, chociaż nie powinno do tego dojść. Mezoterapia jest zabiegiem, który dotyczy skóry, a tam nie ma większych naczyń krwionośnych. Drganie powieki jest spowodowane niewłaściwą pracą mięśnia. Skóra porusza się, ponieważ pod nią drga mięsień. Jeśli zabieg jest prawidłowo wykonywany, to nie ma w teorii takiej możliwości, żeby pojawiło się drganie.
Problem może się pojawić jeśli zabieg został wykonany nieprawidłowo. Człowiek jest anatomicznie tak zbudowany, że pod skórą mamy warstwę tłuszczu, a pod nim dopiero jest mięsień. Ta odległość jest dość duża, ale skóra pod powieką jest najcieńsza w organizmie. Tkanka tłuszczowa tu też jest bardzo cienka i jeśli ten zabieg został wykonany nieostrożnie, to można wkłuwając się dotrzeć bezpośrednio do mięśnia i utrudnić jego pracę.
Drugim mechanizmem powodującym drganie może być pęcherzyk wypełniony preparatem, który tworząc się uciska mięsień.
Zarówno podczas ukłucia jak i ucisku mięśnia istnieje ryzyko lekkiego uszkodzenia nerwu, co powoduje w konsekwencji drganie. Spotkałem się z kilkoma pacjentami, którzy tego doświadczyli. Drganie trwa przez około 2-3 tygodnie, następnie tkanka się regeneruje. To są jednak sporadyczne przypadki, w teorii takie zjawisko nie powinno w ogóle mieć miejsca.
Na pytanie odpowiedział: dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako jedyny Polak ukończył i to w dodatku z wyróżnieniem, studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.
Kolejne pytania: