Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega objaw Lusta? W przebiegu jakiej choroby występuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega objaw Lusta? W przebiegu jakiej choroby występuje?

Kobieta, która bolą mięśnie

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Objaw Lusta razem z objawem Chvostka i objawem Trousseau należy do grupy objawów charakterystycznych dla tężyczki utajonej. Świadczy o nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Jego wystąpienie sugeruje niedobór wapnia, magnezu i potasu.

Objaw Lusta można znaleźć na liście eponimicznych nazw objawów chorobowych pochodzących od nazwiska ich odkrywcy. Stwierdza się go, gdy dochodzi do skurczu mięśni strzałkowych i odwiedzenia stopy podczas uderzania młotkiem neurologicznym poniżej głowy kości strzałkowej. Objaw ten jest testem klinicznym pozwalającym na wychwycenie tężyczki utajonej. Świadczy o nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej wynikającej z zaburzeń elektrolitowych.

Rozróżnienie tężyczki dzięki objawowi Lusta

Tężyczka (łac. tetania) to stan patofizjologiczny, który jest konsekwencją zaburzeń elektrolitowych, w tym hipokalcemii (obniżenie stężenia wapnia), hipomagnezemii (obniżenie poziomu magnezu), hipokaliemii (spadek poziomu potasu), zasadowicy (obniżenie poziomu jonów wapnia i magnezu) i zaburzeń gospodarki elektrolitowej powstałych w wyniku hiperwentylacji. Ma bardzo różnorodny obraz chorobowy. Rozróżnia się tężyczkę jawną i utajoną. Objawy pojawiające się w przebiegu tężyczki jawnej są dość łatwe do zauważenia. U chorego występują przede wszystkim:

  • parestezje (tzw. czucie opaczne) – przykre wrażenie mające najczęściej postać mrowienia, drętwienia, zmiany temperatury skóry lub przebiegnięcia prądu;
  • skurcze mięśni szkieletowych z przewagą zginaczy kończyn górnych i prostowników kończyn dolnych;
  • równoważniki tężyczki:
  • skurcz naczyń wieńcowych powodujący objawy dusznicy bolesnej,
  • skurcz naczyń brzusznych wywołujący anginę brzuszną,
  • skurcz naczyń mózgowych odpowiadający za migreny, zaburzenia świadomości, TIA (przemijający atak niedokrwienny – krótkotrwałe, bo trwające do 24 godzin, i przemijające wystąpienie objawów uszkodzenia mózgu na skutek zaburzeń krążenia mózgowego),
  • skurcz naczyń obwodowych wywołujący rzekomy zespół Raynauda – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp,
  • skurcz głośni, oskrzeli, powiek, podwójne widzenie i światłowstręt.

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Jednak stwierdzenie tężyczki utajonej (spazmofilia lub tężyczka normokalcemiczna) nierzadko nastręcza specjalistom wiele trudności. Powszechnie przyjęto, że do rozpoznania utajonej postaci choroby analizuje się wystąpienie 3 objawów neurologicznych. Wśród nich wymienia się objaw Chvostka, objaw Trousseau i objaw Lusta. Świadczą one o nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej i powinny ukierunkować personel medyczny na podejrzenie łagodnej postaci tężyczki oraz wdrożenie adekwatnego postępowania.

Czym jest objaw Lusta?

W przypadku utajonej postaci tężyczki nie obserwuje się samoistnych skurczów mięśni. Jednakże znaczna nadpobudliwość sprawia, że nawet niewielki bodziec wywołuje odruchowe skurcze, w tym objaw Lusta. W środowisku medycznym bywa on alternatywnie określany jako objaw Ibrahima-Lusta. Uważa się go za dodatni, gdy w odpowiedzi na uderzenie młotkiem neurologicznym w nerw strzałkowy wspólny, tuż poniżej głowy kości strzałkowej dojdzie do skurczu mięśni strzałkowych i odwiedzenia stopy.

W przypadku stwierdzenia objawu Lusta, objawu Chvostka i objawu Trousseau pacjent powinien zostać skierowany na próbę tężyczkową EMG oraz poddany diagnostyce laboratoryjnej w celu stwierdzenia przyczyny pojawienia się powyższych objawów. Lekarz może zlecić także wykonanie elektrokardiogramu (EKG) i elektroencefalogramu (EEG). Niezbędnym elementem diagnostyki jest badanie psychologiczne.

Na czym polega leczenie objawu Lusta?

Leczenie wymaga konsultacji neurologicznej Prawidłowo prowadzona terapia trwa zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy, ale już po miesiącu chory odczuwa poprawę jakości życia. Do kontrolowania skurczów mięśni ludzki organizm potrzebuje wapnia. Stąd też przypadłość leczy się przez przyjmowanie bogatych w wapń suplementów oraz dostarczenie go wraz z pożywieniem. Dieta powinna uwzględniać duże ilości mleka i jego przetworów, produkty zbożowe (pieczywo, mąki i kasze gruboziarniste), warzywa strączkowe, niektóre owoce, orzechy i kakao. Należy też ograniczyć produkty bogate w kwas szczawianowy lub kwas fitynowy, które utrudniają wchłanianie wapnia w jelitach. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na poziom witaminy D, której niedobory także zaburzają prawidłowe wchłanianie wapnia. Jej głównym źródłem w żywności są nieodtłuszczone produkty mleczne (pełnotłuste i półtłuste), jajka, tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki, śledź, tuńczyk) i oleje otrzymywane z wątroby ryb dorszowatych. Witamina ta w mniejszych ilościach występuje w mięsie wołowym, wieprzowym i drobiowym.

Konieczne jest także suplementowanie magnezu w duecie z witaminą B6, która wspomaga jego wchłanianie, i potasu. Dobrym źródłem magnezu są warzywa liściaste, kiełki zbóż, otręby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych i kukurydza. Duże ilości magnezu są obecne w orzechach, migdałach, kakao, czekoladzie i bananach. W mniejszych ilościach magnez występuje w mięsie, podrobach oraz mleku i jego przetworach. Dieta chorego powinna wykluczać używki takie jak czarna kawa i alkohol, które wypłukują magnez, i cukier utrudniający przyswajanie pierwiastka. Z kolei źródłem potasu są suszone morele, figi, jabłka, rodzynki, a także awokado, banany, ziemniaki, owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.

Objaw Lusta nierzadko jest konsekwencją hiperwentylacji podczas epizodu napadowego lęku. W tym przypadku pomocna będzie psychoterapia i nauka radzenia sobie ze stresem, a niekiedy zastosowanie leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Bibliografia:

1. Kubicka K., Kawalec W., Bernatowska E., Pediatria, Warszawa, PZWL, 2004.

2. Gryhlas A., Dudkowiak R., Śmigiel R., Tężyczka jako częsta przyczyna konsultacji na ostrym dyżurze – etiologia, objawy chorobowe i leczenie, „Przegląd Lekarski”, 2015, 72(1), s. 20-24.

3. Zawadzki D., Kołacińska A., Tężyczka jako stan zagrożenia życia w zespole ratownictwa medycznego, „Na Ratunek”, 2017, 5, s. 20-22.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Objaw Chvostka i objaw Trousseau – kiedy występują i o czym świadczą?
Objaw Chvostka i objaw Trousseau – kiedy występują i o czym świadczą? TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy.
Czy da się zapobiec atakom?
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?