Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta ziemniaczana – etiologia, zasady, jadłospis, efekty
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta ziemniaczana – etiologia, zasady, jadłospis, efekty

ziemniaki

Fot. Diana Miller / Getty Images

Dieta ziemniaczana to rodzaj diety węglowodanowej, który wywodzi się z leczniczego sposobu żywienia stosowanego u osób cierpiących na niewydolność nerek. Dzięki jadłospisowi opartemu głównie na ziemniakach, warzywach i chudym nabiale pozwala na utratę 3–4 kg w ciągu 2 tygodni.

Dieta ziemniaczana to skuteczny sposób na odchudzanie, który zadaje kłam mitowi, że ziemniaki są tuczące. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i właściwie dobranym dodatkom warzywa te nie tylko ułatwiają stosunkowo szybką utratę wagi, ale też mają korzystny wpływ na kondycję całego organizmu.

Dieta ziemniaczana a niewydolność nerek

Przez długie lata dieta ziemniaczana stosowana była głównie w szpitalach jako metoda żywienia pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek, u których wykluczona została możliwość dializowania. Celem jest ograniczenie do minimum podaży białka, którego metabolity szczególnie obciążają chory organ – jadłospis opiera się głównie na węglowodanach i tłuszczach. Dieta ziemniaczana w chorobie nerek nie wiąże się z ograniczeniem liczby kalorii, a jedynie ze zmianą proporcji źródeł energii.

Ziemniaki w ilości około 1 kg na dobę są jedynym źródłem białka (zaspokajają zaledwie 1/3 dziennego zapotrzebowania zdrowej osoby). Podawać je można na rozmaite sposoby, z zastosowaniem różnych technik kulinarnych. Menu diety ziemniaczanej przy niewydolności nerek obejmuje kluski, pyzy, kopytka, knedle, zapiekanki, ziemniaki faszerowane, frytki, placki ziemniaczane. Wszystkie potrawy należy przygotowywać bez dodatku soli kuchennej (również obciąża nerki). Dodatkowo chory może spożywać około 300 g warzyw i owoców, 120 g masła i olejów roślinnych, 50 g cukru (np. jako dodatek do konfitur, kisieli) oraz pieczywo skrobiowe. Posiłki muszą być podawane 5–6 razy dziennie, w niewielkich porcjach.

Obecnie lecznicza dieta ziemniaczana stosowana jest rzadko, ponieważ opracowano lepsze metody profilaktyki żywieniowej przy niewydolności nerek. Ziemniaczane menu w różnych wariantach staje się jednak coraz modniejsze jako rodzaj kuracji odchudzającej i oczyszczającej.

Ziemniaki a dieta odchudzająca

Ziemniaki nie cieszą się sławą produktu niskokalorycznego, który nadaje się na podstawę diety odchudzającej. Tymczasem tuczące są nie same warzywa, lecz zwyczajowo stosowane do nich dodatki – masło, śmietana, tłuste sosy, mięso. Ważąca 100 g porcja gotowanych ziemniaków składa się głównie z wody i dostarcza zaledwie 75 kcal. Zawiera około 15 g metabolizowanych powoli, bez skoków glikemii węglowodanów złożonych oraz niemal 2 g błonnika (sprzyjającego procesowi trawienia i odchudzania). Ponadto w składzie ziemniaków znajdują się niewielkie ilości białka (ok. 2 g na 100 g), śladowe – tłuszczu oraz bardzo dużo cennych dla zdrowia minerałów i witamin. Porcja 100 g tych warzyw dostarcza aż 421 mg potasu oraz sporo fosforu i magnezu. Ziemniaki to także bardzo dobre źródło witaminy C, beta-karotenu (prowitaminy A) oraz znacznych ilości witamin z grupy B.

W związku z dużą wartością odżywczą ziemniaki w odpowiednio skomponowanej diecie mogą posłużyć nie tylko uzyskaniu zgrabnej sylwetki, ale też wpłynąć korzystnie na cały organizm. Warzywa te wspomagają prawidłową regulację układu pokarmowego – usprawniają perystaltykę jelit, likwidują zaparcia. Dieta ziemniaczana przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, co jest istotne w profilaktyce chorób układu krążenia. Ziemniaki wzmacniają też odporność, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego oraz kondycję skóry włosów i paznokci.

Z filmu dowiecie się, z czym obiad będzie najzdrowszy:

Zobacz film: Test: Z czym obiad będzie najzdrowszy - z ryżem, kaszą, ziemniakami czy makaronem? Źródło: 36,6

Dieta ziemniaczana – jadłospis i zasady

Oczyszczająca i odchudzająca dieta ziemniaczana trwa 14 dni, podczas których spożywa się codziennie 3 zasadnicze posiłki – z czego co najmniej 2 na bazie ziemniaków – i 2 niskokaloryczne przekąski. Jej wartość energetyczna to około 1200 kcal.

Ziemniaki w diecie ziemniaczanej należy przygotowywać tak, by nie podnosić ich wartości kalorycznej i zachować jak najwięcej witamin. W tym celu najlepiej nie pozbawiać ich skórki (jedynie starannie wyszorować) lub obierać je bardzo cienko. Ziemniaki można gotować (najkorzystniej – na parze) lub piec w folii. Niedozwolone jest smażenie lub pieczenie w tłuszczu oraz zapiekanie z dużą porcją produktów wysokotłuszczowych (sery żółte i pleśniowe, śmietana, olej). Niewielką ilość tłuszczu (np. oliwy z oliwek) można dodać już po obróbce termicznej. Poza tym ziemniaki serwuje się z warzywami niskoskrobiowymi (np. kapusta, ogórek, czosnek, pomidor, papryka), chudym nabiałem (np. kefirem, maślanką, twarogiem), ziołami i niewielką ilością soli. Niektóre wersje diety dopuszczają także spożywanie chudego mięsa (drobiu, ryb), choć w bardziej restrykcyjnych jest ono wykluczone.

Ziemniaki przyrządzać można na rozmaite sposoby – nie tylko w całości, ale też w postaci beztłuszczowych frytek czy placków ziemniaczanych, kremów, zapiekanek, sałatek. Należy jedynie przestrzegać przedstawionych wyżej zasad.

Pomiędzy zasadniczymi posiłkami można spożywać odtłuszczone produkty mleczne bez dodatku cukru (np. jogurt naturalny), świeże warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru (np. cytrusy, maliny, arbuz). Dopuszczalne jest także spożywanie niewielkiej ilości orzechów. Bardzo istotna jest odpowiednia podaż płynów – należy ich wypijać około 2 l dziennie, w postacie wody, herbat ziołowych, świeżych soków. Podczas diety ziemniaczanej zaleca się też codzienną, trwającą minimum 30 minut aktywność fizyczną.

Dieta ziemniaczana daje efekty w postaci utraty kilku kilogramów wagi (3–4 kg), oczyszczenia organizmu z toksyn, regulacji trawienia, poprawy kondycji skóry. Można powtarzać ją co 3–4 tygodnie – do czasu uzyskania pożądanej masy ciała. Diety ziemniaczanej nie powinny stosować kobiety w ciąży i w okresie laktacji, dzieci, młodzież i osoby w starszym wieku (ze względu na niską podaż energii, białka i wapnia) oraz diabetycy (po obróbce termicznej ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny).


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?