Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oczyszczanie nerek z toksyn i kamieni, zioła na oczyszczanie nerek 
menu
Polub nas na Facebooku

Oczyszczanie nerek z toksyn i kamieni, zioła na oczyszczanie nerek 

nerki

Fot.: psdesign1 / stock.adobe.com

Oczyszczanie nerek powinno być przeprowadzane regularnie, ponieważ w tym ważnym narządzie kumuluje się dużo toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Ich nadmiar zakłóca naturalne procesy metaboliczne, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Oczyszczanie nerek, czyli parzystych narządów zlokalizowanych w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej, po obu stronach kręgosłupa, jest wskazane, ponieważ pełnią one ważną rolę w organizmie. Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi i wydalanie z moczem zbędnych produktów przemiany materii i nadmiaru płynu. Nerki filtrują 1,3 l krwi w ciągu każdej minuty, co wynika z ciągłej konieczności usuwania substancji toksycznych i produktów przemiany materii, m.in. mocznika.

Każda z nerek ma około miliona jednostek filtracyjnych – nefronów, które usuwają z krwi substancje odpadowe i zatrzymują te, które są organizmowi potrzebne. Nefron jest zbudowany z sieci splątanych włośniczek (kłębuszków nerkowych) otoczonych torebką Bowmana. Krew dociera do kłębuszka pod wysokim ciśnieniem, wymuszając na glukozie, solach i ubocznych produktach metabolizmu przejście przez ściany włośniczek. Gdy te procesy zostają zaburzone, pojawiają się liczne dolegliwości, a w konsekwencji także poważne choroby.

Zobacz film: Jakie kamienie można znaleźć w ludzkim ciele? Źródło: 36,6.

Przyczyny zanieczyszczenia nerek toksynami

Nagromadzenie substancji toksycznych w organizmie jest niebezpieczne dla zdrowia. Najbogatszym ich źródłem są produkty spożywcze, przede wszystkim tzw. żywność wysoko przetworzona, z dużą ilością soli, cukru, utwardzonych olejów roślinnych (tłuszczów trans), środków konserwujących, barwników, zagęstników czy polepszaczy smaku. Powodują ona przeciążenie i zaburzenie funkcjonowania organów odpowiedzialnych za wydalanie, w tym nerek, a także zahamowanie naturalnych procesów usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, czego konsekwencją bywa np. samozatrucie organizmu.

Dieta oczyszczająca nerki z toksyn

Oczyszczanie nerek z toksyn to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, by podczas przygotowywania posiłków unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami, co zapobiega rozwojowi niekorzystnych procesów gnilnych i fermentacyjnych. W codziennym jadłospisie powinno znajdować się 5 porcji warzyw i owoców, a także ryby i produkty z dużą zawartością błonnika, czyli m.in. kasze (jaglana, gryczana), otręby, płatki zbożowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Wskazane są jogurty naturalne, kefiry i inne sfermentowane napoje mleczne. Cenne właściwości ma również suszona żurawina (bez dodatku cukru), zapobiegająca m.in. rozwojowi kamieni nerkowych.

Nerki oczyszcza przede wszystkim odpowiednia ilość wypitych płynów, przynajmniej 2–3 l dziennie, najlepiej średnio zmineralizowanej wody, zielonej herbaty i soków owocowo-warzywnych.

Oczyszczanie nerek z kamieni

Kamienie nerkowe powstają, gdy dochodzi do wykrystalizowania związków obecnych w moczu. Ten proces przyspieszają przewlekłe infekcje układu moczowego, picie niedostatecznej ilości płynów lub dieta zbyt bogata w szczawiany, obecne m.in. w rabarbarze, szczawiu czy kawie. Kamienie nerkowe bywają też konsekwencją zaburzeń hormonalnych. Często powodują ból, promieniujący od pleców w kierunku brzucha i narządów płciowych. Ból rośnie aż do osiągnięcia największego natężania, które trwa około minuty, następnie łagodnieje, aby po kilku minutach znów powrócić. Schorzeniu towarzyszą trudności w oddawaniu moczu lub pojawiająca się w nim krew.

Oczyszczanie nerek z kamieni wymaga zmiany stylu życia i odżywiania. Należy:

  • pić 2,5–3 l płynów dziennie, zwłaszcza wody;
  • kontrolować ilość oddawanego moczu (powinna zawierać się w przedziale 2–2,5 l dziennie);
  • spożywać dużo warzyw i owoców, szczególnie cytrusowych oraz pokarmów bogatych w błonnik;
  • pilnować, by dieta zawierała odpowiednią ilość wapnia (około 1 g dziennie);
  • ograniczyć ilość spożywanej soli i białka zwierzęcego;
  • utrzymywać prawidłową wagę ciała (wskaźnik masy ciała powinien wynosić 18–25 kg/m2);
  • unikać stresu;
  • uprawiać aktywność fizyczną 2–3 razy w tygodniu.

Czasami konieczne może być leczenie farmakologiczne lub usunięcie kamieni nerkowych metodą litotrypsji zewnątrzustrojowej falą uderzeniową (ESWL), uretroskopii (URS) lub nefrolitotomii przezskórnej (PCNL).

Zobacz film: 25. Jak dawniej usuwano kamienie nerkowe? Źródło: 36,6

Zioła oczyszczające nerki

Elementem kuracji oczyszczającej nerki mogą być stosowane od wieków rośliny i zioła, które często wykazują cenne dla zdrowia działanie, oczyszczają krew oraz narządy ze szkodliwych substancji, złogów i innych nieczystości. Zioła oczyszczające nerki to m.in.: mniszek lekarski, korzeń łopianu, koniczyna czerwona, skrzyp polny, fiołek trójbarwny, pokrzywa zwyczajna, mącznica lekarska i prawoślaz lekarski.

Zalecany jest sok z brzozy. Oczyszcza organizm ze złogów w układzie moczowym i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Oczyszczanie nerek wspiera też pietruszka, a dokładniej jej korzeń i natka. Przed spożyciem należy je zmiksować z oliwą z oliwek i skórką cytryny.

Oczyszczanie nerek według Michała Tombaka

Jedną z osób promujących oczyszczanie nerek jest Michał Tombak, rosyjski biochemik i autor wielu popularnych poradników dotyczących zdrowego stylu życia. Proponuje on dietę sokową, która trwa 6 dni i polega na piciu wody z siarczanem magnezu oraz mieszanki soków z owoców cytrusowych. Po zakończeniu kuracji należy przez przynajmniej 2 miesiące zaniechać spożywania cukru, produktów wysoko przetworzonych oraz tłustych i smażonych potraw.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
249
24
Polecamy
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu”
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu” Dzień Dobry TVN
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm?
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Jakie zioła na nerki warto stosować?
Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek?
Jakie zioła na nerki warto stosować? Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek? TVN zdrowie
Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy.
Przyczyny i leczenie
Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (1)
jola
szkoda, że brak pomysłu na usuwanie mocznika i kreatyniny z organizmu, na poprawę pracy nerek
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii