Pierwsze doniesienia o nowym patogenie pojawiły się jeszcze pod koniec zeszłego roku. Pierwszym ogniskiem choroby było chińskie miasto Wuhan. Mimo starań tamtejszych władz nie udało się zatrzymać rozwoju epidemii i w konsekwencji koronawirus SARS-CoV-2 rozlał się na cały świat.
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zakażonych może być już pół miliona ludzi na całym świecie. Z powodu COVID-19- tak naukowcy nazwali chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 -zmarły 22 tysiące ludzi.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Koronawirus na świecie
Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Chinach, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii oraz Niemczech. Na szczęście w Chinach od pewnego czasu nie rozpoznaje się nowych przypadków zakażenia.
Koronawirus w Polsce
W Polsce odnotowano 1289 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z czego szesnaście osób zmarło. Zakażenie podejrzewa się u 1 606 osób, one też zostały hospitalizowane. Dodatkowo 83 908 osób zostało objętych kwarantanną, a 59 081 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.
Dla kogo koronawirus jest szczególnie niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:
COVID-19 - objawy
COVID-19 atakuje przede wszystkim układ oddechowy i może doprowadzić do zapalenia płuc. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, ogólne osłabienie oraz bóle mięśni i stawów. Ale nie są to jedyne symptomy zakażenia. U pacjentów z COVID-19 obserwuje się także biegunkę, wymioty zaburzenia węchu i smaku oraz zapalenie spojówek (ten objaw pojawia się zdecydowanie najrzadziej).
Mimo że nie ma leku ani szczepionki na COVID-19, to przed zakażeniem można się skutecznie bronić. Należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny - z częstym myciem rąk na czele. Trzeba także unikać kontaktów z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Osoby, które nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.