Malwa jest popularną rośliną ogrodową, która występuje w wielu odmianach, różniących się zwłaszcza barwą kwiatów – czarną, różową, czerwoną i białą. Najwięcej cennych właściwości leczniczych oraz kosmetycznych wykazują owoce, a szczególnie kwiaty malwy czarnej. Charakteryzują ją ciemnopurpurowe kwiaty. Rośliny, które zdobią nasze otoczenie, mogą również posłużyć jako lekarstwo na wiele dolegliwości.
Malwa – kiedy zbierać i jak przechowywać kwiaty?
Malwy kwitną od czerwca do października. Kwiaty najlepiej zbierać w ciepłe i pogodne dni. Zebrane kwiaty warto ususzyć rozłożone na papierze lub ściereczce. Zbiory należy przechowywać w suchym miejscu, szczelnie zamknięte. Zebrane malwy trzymamy w zacienionym miejscu po to, by nie straciły swoich cennych właściwości. Ususzone kwiaty malwy wykorzystuje się miedzy innymi do przygotowania leczniczego naparu.
Malwa – łagodzi bóle miesiączkowe i kaszel
Malwa swoją skuteczność działania zawdzięcza antocyjanom, które wykazują właściwości przeciwzapalne.
Związki zawarte w malwie czarnej:
- wykazują właściwości antyoksydacyjne;
- aktywują enzymy;
- stymulują działanie systemu immunologicznego;
- powstrzymują rozwój procesów zapalnych;
- wspomagają utrzymanie szczelności naczyń krwionośnych i usprawniają przepływ krwi w naczyniach;
- korzystnie wpływają na funkcje układu nerwowego;
- wspomagają terapię przeciwnowotworową;
- poprawiają ostrość widzenia, przyspieszając regenerację rodopsyny
Co więcej kwiaty malwy działają wykrztuśnie, powlekająco i uśmierzają ból menstruacyjny. Regularne picie naparu z ususzonych kwiatów malwy, możemy uregulować menstruację. By zrobić napar, wystarczy zalać wrzątkiem 2 łyżeczki suszu. Z kolei syrop wykrztuśny przygotujemy zasypując malwowy susz cukrem. Po kilku godzinach utworzy się syrop, który łagodzi uporczywy kaszel i suchość gardła.
Na malwy powinny jednak uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią.