Polub nas na Facebooku
Czytasz: Herbata z czarnej malwy – właściwości. Herbata z czarnej malwy przyśpiesza okres?
menu
Polub nas na Facebooku

Herbata z czarnej malwy – właściwości. Herbata z czarnej malwy przyśpiesza okres?

Czarna herbata

Fot: MirageC / gettyimages.com

Czarna malwa jest kwiatem bardzo często używanym do produkcji spożywczej. Herbata z czarnej malwy od setek lat cieszy się zastosowaniem w medycynie ludowej. Roślina ta pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i tam rośnie dziko do tej pory. Ma łagodny, lekko słodki smak. Cieszy się wieloma różnymi zastosowaniami, m.in. służy regulacji krwawień miesiączkowych.

Czarna malwa w polskich warunkach uprawiana jest na specjalnych plantacjach zielarskich. Należy do rodzaju bylin niedrewniejących. Pędy czarnej malwy mogą wynosić nawet 300 cm długości. Kwiaty są duże, ciemnopurpurowe, mogą być nawet czarne.

Herbata z czarnej malwy – skład

Czarna malwa zawiera wiele substancji korzystnych dla zdrowia. Znajduje się w niej duże stężenie flawonoidów, m.in. kwercetyna i kemferol, a także antocyjanów, takich jak malwidyna, peonidyna i delfinidyna. Wszystkie te związki mają działanie przeciwzapalne i stabilizujące pracę śródbłonków naczyń krwionośnych.

Herbata z czarnej malwy – działanie zdrowotne

Picie herbaty z malwy czarnej usprawnia krążenie krwi, szczególnie w takich narządach, jak oczy i mózg. Napar z suszonego kwiatu malwy czarnej ma łagodzący wpływ na stany zapalne powstałe na skórze. Czarna malwa jest rośliną ślazowatą, więc można używać jej jako środek ochraniający i powlekający błony śluzowe, szczególnie w przypadku wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Zawarte w herbacie z czarnej malwy polifenole wzmacniają odporność i działają przeciwnowotworowo. Badacze właściwości tej rośliny twierdzą również, że doskonale wpływa na poziom glukozy we krwi i gospodarkę lipidową. Czarna malwa ma ochronne działanie na wątrobę oraz wspomaga leczenie suchego kaszlu. Ze względu na rozkurczowe właściwości, można ją stosować przy bólach brzucha o różnym pochodzeniu. Spożywanie naparów z czarnej malwy nie przynosi żadnych skutków ubocznych. Jest ona całkowicie zdrowa i można pić ją w dowolnych ilościach. Czarnej malwie przypisuje się nawet działanie chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Herbata z czarnej malwy przyśpiesza okres – prawda czy fałsz?

Napary z czarnej malwy są stosowane dość powszechnie na wiele schorzeń. Czarna malwa pomaga również na problemy związane z układem rozrodczym. Pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego lub wspiera wywoływanie krwawień miesiączkowych, które zostały zatrzymane, np. ze względu na chorobę. Kobiety zmagające się ze zbyt skąpym lub zbyt obfitym krwawieniem mogą pić napar z malwy, aby uregulować obfitość krwawień. W medycynie ludowej panowało przekonanie, że herbata z czarnej malwy przyśpiesza okres. Ten sposób rzeczywiście działa na niektóre kobiety. Trudno jest stwierdzić, z jakiego powodu tak się dzieje, że jedne panie są na niego podatne, a inne nie. Aby przyśpieszyć krwawienie miesiączkowe, warto na tydzień przed datą planowanego okresu rozpocząć picie 2 szklanek naparu z czarnej malwy dziennie. Niekoniecznie podziała i wywoła miesiączkę, ale na pewno nie zaszkodzi. Do tej pory jednak nie przeprowadzono badań, które by potwierdziły lub wykluczyły tezę, że herbata z czarnej malwy przyśpiesza okres. Ocena skuteczności tego sposobu jest oparta jedynie na zastosowaniu domowym i przekazywaniu sobie informacji z pokolenia na pokolenie.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto pić herbatę:

Zobacz film: Dlaczego warto pić herbatę? Źródło :36,6

Herbata z czarnej malwy. Jak przyrządzić?

Napar z czarnej malwy robi się bardzo podobnie jak zwykłą herbatę. Wystarczy 1–2 pąki (lub szklankę suszu) zalać szklanką wrzątku. Całość parzymy przez 10 minut pod przykryciem. Gotowy napar przecedza się przez sitko i można go pić. Ma łagodny, lekko słodkawy smak i aromat. Herbata z czarnej malwy najzdrowsza jest rano, kiedy wypijamy ją na czczo. Dla niektórych jej smak może być zbyt mało wyrazisty, szczególnie gdy jest się przyzwyczajonym do mocnych i esencjonalnych herbat. Metodą na to jest dodanie kilku płatków róż do naparu. Spożywanie herbaty z czarnej malwy jest zdrowe i ma dobre działanie na wiele układów w organizmie. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie mogą spożywać jej kobiety w ciąży ze względu na rozkurczowe działanie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni