Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mlekotok – naturalne zjawisko czy objaw choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Mlekotok – naturalne zjawisko czy objaw choroby?

Kobieta, która karmi piersią

Fot: AlekZotoff / gettyimages.com

Prolaktyna odpowiada za produkcję mleka u kobiet karmiących, choć ten proces ma swój początek już w ciąży. Dlatego też nie powinien martwić mlekotok u kobiety jeszcze przed porodem. Mlekotok może być także objawem gruczolaka przysadki mózgowej.

Mlekotok to określenie na wypływ mleka z gruczołów piersiowych. Odpowiedzialna jest za niego prolaktyna. Najczęściej mlekotok występuje po porodzie, kiedy kobieta zaczyna karmić piersią. Może jednak mieć miejsce w ciąży, co również jest prawidłowe. Patologiczny mlekotok obejmuje chorych z nadmierną produkcją prolaktyny, czyli hiperprolaktynemią.

Przyczyny mlekotoku

Przyczyn mlekotoku jest niewiele. Zalicza się tu przyczyny fizjologiczne, które naturalnie powodują produkcję pokarmu, i patologiczne. Wśród pierwszych należy zaznaczyć ciążę i karmienie piersią. Fizjologicznie już w czasie ciąży pod wpływem progesteronu tworzą się u kobiety pęcherzyki mleczne, natomiast za sprawą estrogenów powstają sieci przewodów mlecznych. Natomiast za produkcję i wydzielanie mleka odpowiedzialne są inne hormony, a mianowicie prolaktyna i oksytocyna. Prolaktyna odpowiada za produkcję pokarmu. Pobudza piersi do wydzielania mleka, szczególnie podczas ssania piersi przez dziecko. Drugi hormon, czyli oksytocyna, powoduje wypływanie mleka z piersi.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zdarza się jednak, że u kobiet nieciężarnych i niekarmiących, a także u mężczyzn, dochodzi do wydzielania mleka z piersi. Może się tak zdarzyć, jeśli w organizmie występuje zbyt wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia). Do jej przyczyn zalicza się:

  • guz przysadki mózgowej wydzielający prolaktynę,
  • niewydolność wątroby,
  • niewydolność nerek,
  • niektóre leki.

Mlekotok a ciąża

Pokarm u kobiety tworzy się nawet od 16. tygodnia ciąży. Jednak są to zazwyczaj na tyle małe ilości, że przyszła mama może ich nie zauważyć. Z tego powodu brak wycieku mleka z piersi przed porodem nie powinien w żaden sposób martwić, a już na pewno nie przekreśla szans na karmienie naturalne.

Mlekotok po porodzie

Karmienie piersią ma pewne fazy. Nie można liczyć na to, że od razu w pierwszych godzinach po porodzie laktacja będzie idealna. Należy dać sobie 1–2 dni na rozkręcenie mlekotoku, ponieważ organizm kobiety dostosowuje produkcję mleka do potrzeb dziecka. Pierwsze dni to wydzielanie tzw. siary. Pod koniec pierwszego tygodnia po porodzie (najczęściej w 5. lub 6. dobie) kobieta może czuć bardzo duże nabrzmienie piersi i znaczne zwiększenie ilości wydzielanego mleka. Taki nasilony mlekotok określony jest nawałem pokarmu i normalizuje się dość szybko, dostosowując ilość i jakość wydzielanego mleka do potrzeb dziecka. Skład mleka zmienia się wraz z czasem samego karmienia, jak również w kolejnych przedziałach czasowych po porodzie. Ma to na celu zapewnić noworodkowi i niemowlęciu to, czego najbardziej potrzebuje.

Mlekotok u mężczyzn i kobiet niekarmiących

Jeśli kobieta nie jest w ciąży i nie karmi piersią, wyciek mleka z brodawek sutkowych jest patologią. Może również wystąpić u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną tego jest guz prolaktynowy wydzielający prolaktynę. Wysoki poziom tego hormonu znacznie zaburza pracę jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Inne objawy wskazujące na hiperprolaktynemię, współistniejące z mlekotokiem, to:

  • zaburzenia miesiączkowania,
  • suchość pochwy,
  • uderzenia gorąca.

U mężczyzn pojawiają się impotencja, zaburzenia popędu płciowego, powiększenie piersi, spadek masy mięśniowej i zmniejszenie owłosienia płciowego. Ponadto sam gruczolak przysadki może dawać objawy wynikające z ucisku na sąsiadujące tkanki, czyli bóle głowy, zaburzenia widzenia czy objawy związane z niedoborem innych hormonów w organizmie.

Zobacz film: Co zrobić jeśli brakuje mleka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?