Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje?
menu
Polub nas na Facebooku

Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje?

Kobiet, która ma nieprzyjemny posmak w ustach

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Wiele może być powodów pojawienia się metalicznego posmaku w ustach. Często, by określić przyczynę konieczna jest również ocena dodatkowych parametrów i obecności innych objawów klinicznych. Metaliczny smak w ustach można skutecznie leczyć.

Posmak metalu w ustach może mieć różne podłoże. Często obserwuje się go po antybiotyku bądź innych lekach. Może pojawić się w przebiegu wielu chorób, jak również w stanach fizjologii, jak ciąża czy miesiączka. Najczęstszą jego przyczyną są zaniedbania higieniczne. Próchnica, czy tego typu zmiany, często bywają podstawą występowania metalicznego smaku w ustach. Jak widać, trudno je przypisać wyłącznie do jednego schorzenia. Zdarza się zarówno u osób zdrowych, jak i chorych.

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny

Metaliczny posmak w ustach może mieć przyczyny trudne do uchwycenia. Może zdarzyć się u zdrowych osób, jak również być objawem choroby. Wrażenia smakowe odbierane są przez kubki znajdujące się na błonie śluzowej jamy ustnej, głównie w obrębie języka. Wrażenie smakowe, jako impuls nerwowy, jest przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną metalicznego smaku może być zatem choroba przewlekła przebiegająca z nieżytem nosa. Węch ma bardzo duże znaczenie dla odbierania smaków, w związku z tym jego zaburzenie może być pośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Przy kaszlu również może dochodzić do odrywania się flegmy, która zaburza wrażenia smakowe w jamie ustnej.

Zaniedbania higieniczne to bardzo częsty problem metalicznego posmaku w ustach. Dochodzą tu choroby jamy ustnej, w tym np. krwawienia z dziąseł. Krew daje metaliczny posmak, nawet jeśli obecna jest tylko w niewielkiej ilości. Krwawienie może jednak nie mieć źródła jedynie w dziąsłach. Może być wywołane urazem nosa czy innych części jamy ustnej.

Przyczyną metalicznego posmaku w ustach mogą być również niektóre leki, w tym przede wszystkim antybiotyki o silnym działaniu. Czasami ten nieprzyjemny posmak powstaje w wyniku stosowania leków moczopędnych, przeciwhistaminowych, na nadciśnienie czy chemioterapii.

Choroby przewlekłe, będące przyczyną metalicznego posmaku w ustach, to przede wszystkim choroby wątroby, cukrzyca.

Jak wygląda diagnoza cukrzycy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Diagnostyka cukrzycy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Fizjologicznie metaliczny posmak może być niepożądanym zjawiskiem w ciąży, co wiąże się z nadmierną wrażliwością węchu.

Jak się pozbyć metalicznego smaku w ustach?

Ze względu na to, iż metaliczny smak w ustach to objaw, a nie osobna jednostka chorobowa, leczenie powinno skupić się na przyczynie tego stanu. Leczenie infekcji, chorób jamy ustnej i wyrównanie poziomu cukrzycy to podstawowe działania. Nie zaczyna się od leczenia objawowego. Ze względu na to, że najczęstszą przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, to należy również pamiętać o profilaktyce. Mycie zębów, zapobieganie zaleganiu resztek pokarmowych – to podstawowe czynności. Warto regularnie stosować też nici dentystyczne i płyny do płukania.

W przypadku podejrzenia schorzeń jamy ustnej, podkrwawiania dziąseł należy skonsultować się ze stomatologiem, który podejmie właściwe działania terapeutyczne, jak również zaleci odpowiednie pasty czy inne środki zmniejszające to ryzyko.

Jeśli metaliczny posmak w ustach pojawia się przy stosowaniu określonego leku, leczenie jest długie, a na rynku dostępny jest zamiennik tego leku, to należy rozważyć jego stosowanie. Czasem jednak konieczne jest po prostu zaakceptowanie tego dyskomfortu i dokończenie terapii.

Jeśli powyższe przyczyny są wykluczone, konieczne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie badań, które pozwolą na wykazanie zaburzeń ze strony narządów takich jak wątroba. Podstawowe badania krwi, określające poziom wskaźników wątrobowych jak również poziom glukozy we krwi, pozwalają na wykluczenie (tudzież potwierdzenie) stanów przewlekłych przyczyniających się do metalicznego posmaku w ustach i podjęcie leczenia przyczynowego, ukierunkowanego na jednostkę chorobową.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Kiedy powinniśmy zaniepokoić się metalicznym posmakiem w ustach?

Niepokojący może okazać się metaliczny posmak w ustach, któremu towarzyszą inne objawy kliniczne niezwiązane z jamą ustną. Czasami współistnienie np. nieprzyjemnego posmaku i bólu brzucha może wskazywać na poważniejsze schorzenie w postaci cukrzycy czy chorób wątroby. Stąd bardzo ważne jest dokładne zebranie wywiadu odnośnie aktualnej jednostki chorobowej, gdyż to objawy kliniczne mogą sugerować konkretną chorobę. Uczucie metalu w ustach częściej nie jest niczym groźnym, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy
Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy TVN zdrowie
Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie
Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Co to jest nerwica wegetatywna?
Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie
Co to jest nerwica wegetatywna? Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie Dzień Dobry TVN
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju?
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?