Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść z żywokostu – działanie i zastosowanie. Przepis na domową maść z żywokostu
menu
Polub nas na Facebooku

Maść z żywokostu – działanie i zastosowanie. Przepis na domową maść z żywokostu

NAN

Fot: H. Brauer / fotolia.com

Maść z żywokostu jest znanym od wieków specyfikiem o szerokim zastosowaniu. Leczy bóle stawowo-mięśniowe, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Współczesne badania potwierdzają jej wyjątkowe działanie.

Maść z żywokostu można bez trudu zakupić w większości aptek i sklepów zielarskich, równie dobrze można jednak ją wykonać samemu w domu. Żywokost to roślina powszechnie występująca w Polsce i łatwa do rozpoznania.

Co to jest maść z żywokostu lekarskiego?

Maść z żywokostu jest prostym i naturalnym lekiem uzyskanym na bazie znanego od wieków leczniczego zioła – żywokostu lekarskiego. Jest to wieloletnia bylina powszechnie rosnąca w Europie i Azji. Ma charakterystyczne duże i owłosione liście oraz fioletowe bądź różowe kwiaty. Maść wykonuje się z jej korzenia, mieszając ekstrakt z niego z bazą tłuszczową. Często w sprzedaży dostępne są również preparaty zawierające dodatek ziół o podobnym działaniu – arniki górskiej lub kasztanowca zwyczajnego.

Zobacz także: Maść świerkowa – właściwości i zastosowanie

Maść z żywokostu – działanie

Maść z żywokostu wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przyspieszające regenerację tkanek. Początkowo przypisywano te właściwości dużej zawartości alantoiny w korzeniu tej rośliny, jednak badania porównujące używanie preparatów wykonanych z żywokostu oraz z samą alantoiną wykazały, że te pierwsze mają o wiele lepsze działanie. Oprócz alantoiny żywokost zawiera również mikroelementy i witaminy, kwasy organiczne oraz saponiny, które wzmacniają jej działanie.

Zobaczcie, dlaczego dochodzi do deformacji stawów:

Zobacz film: Deformacja stawów - na czym polega RZS? Źródło: 36,6

Maść z żywokostu lekarskiego – zastosowanie

Maść żywokostowa może być stosowana na ból stawów i mięśni. U osób z reumatyzmem wywołuje ponad 90% zmniejszenie porannej sztywności i jest przez nie opisywana jako doskonały lek, dzięki któremu można ograniczyć stosowanie syntetycznych maści przeciwzapalnych. Jej skuteczność została wykazana również w przypadku bólu pleców wywołanego napięciem mięśni oraz zwyrodnieniami kręgosłupa.

Maść z żywokostu od wieków stosowana była jako lek na tępe urazy – stłuczenia, złamania i zwichnięcia. Sprawdzają się tutaj jej właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyspieszające regenerację. Udowodniono, że w przypadku skręcenia kostki maść żywokostowa powoduje szybkie i znaczne zmniejszenie bólu oraz opuchlizny, a noga szybciej odzyskuje sprawność.

Maść z żywokostu znajduje również zastosowanie w chorobach skórnych. Z powodzeniem może służyć do leczenia atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego, egzem oraz zmian alergicznych i zapalnych na skórze.

Więcej o atopowym zapaleniu skóry znajdziecie tutaj:

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6

Maść z żywokostu na cerę

Maść z żywokostu, dzięki dużej zawartości alantoiny i prowitaminy B5, wykazuje silne działanie nawilżające i łagodzące, dlatego doskonale sprawdza się jako kosmetyk do przesuszonej cery. Jest też pomocna w leczeniu trądziku.

Maść z żywokostu – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania maści z żywokostu jest nadwrażliwość na którykolwiek z jej składników. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci po 3 roku życia, nie należy jednak aplikować jej częściej niż 2 razy dziennie, ponieważ żywokost zawiera również szkodliwe alkaloidy, które w małym procencie mogą przenikać do krwi. Nie powinno się jej też używać bezpośrednio na otwarte rany.

Dlaczego warto stosować maść z żywokostu?

Ból w obrębie stawów i kręgosłupa potrafi być bardzo dokuczliwy i w znaczącym stopniu upośledzać codzienne życie. Przewlekłe, szczególnie doustne, stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które są najczęściej zażywane w tych przypadkach, może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych – problemów z układem pokarmowym lub nerkami. Maść z żywokostu jest skuteczną i bezpieczną alternatywą dla maści z diclofenakiem i doustnych leków przeciwbólowych.

Jak zrobić maść z żywokostu? Przepis

Maść z żywokostu można bez trudu wykonać samemu w domu. Jesienią należy wykopać i oczyścić korzeń rośliny, a następnie drobno go zmielić w blenderze lub maszynce do mięsa. Tak przygotowany surowiec trzeba skropić alkoholem 40% (około 200 ml na 500 ml żywokostu) i po pół godziny zalać gliceryną (500 ml). Otrzymany w ten sposób glicerat gotowy jest po około miesiącu i wówczas można go odcedzić. Aby uzyskać maść, należy zmieszać go w kąpieli wodnej z bazą tłuszczową – może to być smalec, gęsi tłuszcz, ale również masło shea czy wazelina kosmetyczna. Ponieważ proces ten jest dość czasochłonny, można równie dobrze wykonać intrakt alkoholowy lub ocet z żywokostem i używać go do nacierań i okładów. Do przygotowania gliceratu, octu i wyciągu alkoholowego można wykorzystać również suchy korzeń.

Bibliografia:

Savić V., Nikolić V., Arsić I. i in., Comparative Study of the Biological Activity of Allantoin and Aqueous Extract of the Comfrey Root, „Phytotherapy Research”, 29 (8), 2015, s. 1117–1122.

Staiger, Ch., Comfrey root: from tradition to modern clinical trials, „Wiener Medizinische Wochenschrift”, 163 (3–4), 2013, s.58–64.

Frost R., MacPherson, H. i O'Meara, S., A critical scoping review of external uses of comfrey (Symphytum spp.), „Complementary Therapies in Medicine”, 21 (6), 2013, s. 724–745.

http://ziolowawyspa.pl/masc-zywokostowa/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1095
94
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?