Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść świerkowa – właściwości i zastosowanie. Przepis na domowy balsam
menu
Polub nas na Facebooku

Maść świerkowa – właściwości i zastosowanie. Przepis na domowy balsam

NAN

Fot: Vidady / stock.adobe.com

Maść świerkowa jest bezpiecznym lekiem, który znalazł zastosowanie jako balsam używany podczas przeziębienia, ale również w przypadku bolących stawów lub zmian skórnych. Jest dostępna w aptece, ale można ją także wykonać samemu w domu.

Maść świerkowa była używana przez północne ludy pierwotne. Do dzisiaj powszechnie stosuje się ją w Skandynawii. Dzięki leczniczym substancjom zawartym w igłach i żywicy świerkowej jest bardzo skuteczna.

Jakie właściwości ma maść świerkowa?

Maść świerkowa zawdzięcza swoje właściwości igliwiu świerkowemu, które zawiera olejek świerkowy bogaty w witaminy i kwasy organiczne oraz żywicy bogatej w terpentyny. Dzięki temu posiada ona działanie udrażniające układ oddechowy, pobudzające ukrwienie, przeciwbólowe i rozgrzewające.

Maść świerkowa – zastosowanie

Maść świerkowa może być stosowana jako balsam przy chorobach układu oddechowego. Należy nią natrzeć klatkę piersiową i plecy tuż przed udaniem się na nocny odpoczynek. Dodatkowo można smarować okolice dziurek od nosa – wdychane olejki udrażniają zatkany nos, działają bakteriobójczo i wirusobójczo oraz pogłębiają oddech.

Zobacz także: Jakie działanie ma maść borowinowa? Właściwości i zastosowanie

Maść świerkowa znalazła też zastosowanie jako przeciwbólowy i rozgrzewający specyfik. Z tego względu chętnie korzystają z niej osoby dotknięte bólami reumatycznymi lub bólami związanymi z urazami. Dzięki działaniu rozgrzewającemu może też skutecznie pomóc przy bólach mięśniowych.

Zobacz także: Bóle stawów: zapalne i niezapalne – przyczyny bólu stawów i mięśni

Olejki eteryczne zawarte w igliwiu mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy, pozwalają się odprężyć i przywracają dobry nastrój, dlatego maść świerkowa stosowana podczas masażu działa rozluźniająco na cały organizm. Ułatwia również zasypianie, dlatego może być stosowana w przypadku dolegliwości psychosomatycznych objawiających się bólami mięśniowymi czy nerwobólami.

Maść świerkowa jest także przydatna na grzybicę i inne chorobowe zmiany skórne. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, dlatego z powodzeniem można korzystać z niej w przypadku różnego rodzaju wysypek, liszajów, owrzodzeń, odleżyn, a także przy łuszczycy czy atopowym zapaleniu skóry. Badania udowodniły, że zabija ona zarówno gram dodatnie, jak i gram ujemne bakterie oraz przyspiesza regenerację naskórka, dzięki czemu może być wykorzystywana w leczeniu trudno gojących się ran. Szczególnie polecana jest też jako środek na grzybicę paznokci i stóp.

Maść świerkowa zwalcza również wirusy, dlatego może być stosowana w leczeniu opryszczki – należy ją wówczas nakładać na chore miejsce kilka razy dziennie. Skuteczność takiej terapii w dużej mierze zależy od momentu jej rozpoczęcia – im szybciej zacznie się smarować miejsce, w którym pojawia się zmiana skórna wywołana wirusem opryszki, tym większe szanse jej skutecznego zwalczenia.

Maść świerkowa powinna się znaleźć w każdej domowej apteczce, gdyż z jej niezwykłych właściwości mogą skorzystać również te osoby, które zazwyczaj nie chorują. Przyspiesza ona leczenie urazów i wchłanianie się siniaków. Pobudza krążenie, dlatego może przynieść ulgę obrzękniętym i ociężałym nogom. Działa rozgrzewająco i polecana jest w przypadku przemarznięcia.

Maść świerkowa – gdzie kupić?

Maść świerkową można zakupić w aptece, sklepach zielarskich, a czasem nawet w niektórych drogeriach. W jej składzie, oprócz olejku i żywicy świerkowej, często znajdują się inne zioła wzmacniające jej działanie, jak arnika, alantoina czy pantenol.

Domowa maść świerkowa – przepis

Maść świerkową można wykonać w domu z pozostałości świątecznych dekoracji – choinki lub gałązek po stroikach. O dowolnej porze roku można też po prostu nazbierać igieł w lesie. Szklankę drobno posiekanych lub przepuszczonych przez maszynkę do mięsa igieł należy skropić alkoholem i odstawić. Po paru godzinach surowiec zalewa się wybranym olejem i podgrzewa w kąpieli wodnej, a następnie odstawia na 4 tygodnie. Po tym czasie uzyskany olej sosnowy należy odcedzić i ponownie podgrzać z dodatkiem żywicy i wosku pszczelego. Gdy całość się rozpuści i nabierze jednolitej konsystencji, można przelać ją do słoików. Tak przygotowana maść ma długi okres trwałości, jeżeli będzie trzymana w chłodnym pomieszczeniu.

Osoby, które mają mniej cierpliwości, mogą skropione igliwie podgrzewać w kąpieli wodnej z żywicą i masłem kokosowym, a następnie odcedzić. Tak przygotowana maść choinkowa będzie miała jednak słabsze działanie.

Oryginalną fińską maść świerkową przygotowuje się z kolei na domowym, niesolonym maśle, w którym zagotowuje się żywicę i igły, a następnie odcedza. Tak przygotowany lek należy jednak trzymać w lodówce.

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Bibliografia:

Sipponen A., Peltola R., Jokinen J., Laitinen K. i in., Effects of Norway spruce (Picea abies) resin on cell wall and cell membrane of Staphylococcus aureus, „Ultrastructural Pathology”, 33 (3), 2009, s. 128–135.

Rautio, M., Sipponen, A., Peltola, R., Lohi, J., i in., Antibacterial effects of home-made resin salve from Norway spruce (Picea abies), „Acta pathologica, microbiologica, et immunologica Scandinavica”, 115(4), 2011, s. 335–340.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
277
11
Komentarze (1)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?