Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masaż i fizjoterapia w ciąży – czy są przeciwwskazane?
menu
Polub nas na Facebooku

Masaż i fizjoterapia w ciąży – czy są przeciwwskazane?

Kobieta w ciąży podczas masażu

Fot: steve mason / gettyimages.com

Masaż w ciąży, która przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań. Oczywiście nie można zbyt mocno masować brzucha. Najlepiej, by masaż brzucha ograniczył się do delikatnego wmasowania w skórę właściwych kosmetyków.

Wielu masażystów boi się podejmować masażu kobiet ciężarnych, ponieważ jest to stan, kiedy w każdym momencie mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości czy skurcze. Wielu fizjoterapeutów boi się nawet pracy z kobietami w ciąży. A jednak właściwie przeprowadzony masaż w ciąży czy fizjoterapia są jak najbardziej wskazane. Niosą wiele korzyści, jednak warto zapisać się na nie do ośrodka specjalizującego się w pracy z kobietami, gdzie masażyści wiedzą, jak masować brzuch w ciąży.

Masaż w ciąży – zalety

Masaż w ciąży obejmuje całe ciało. Przede wszystkim zaleca się w ciąży masaż ramion, pleców, głowy, nóg czy stóp. Masaż jest formą relaksacji pozwalającą na obniżenie napięcia mięśniowego, wyciszenie organizmu. Dzięki niemu kobieta potrafi zredukować stres, który w ciąży jest absolutnie niewskazany. Relaks przyczynia się do polepszenia jakości snu, kobiety rzadziej mają problem ze znalezieniem właściwej pozycji do wypoczynku. Pomaga także w wyrównaniu oddechu, regulacji krążenia krwi. Regularne masaże w ciąży zmniejszają ryzyko pojawienia się bólu głowy, wzrostu ciśnienia krwi. Poprawa krążenia przyczynia się do lepszej detoksykacji organizmu, ukrwienia skóry, przez co jest ona lepiej odżywiona i dotleniona. Rzadziej dochodzi do obrzęków, a bóle kręgosłupa są mniej nasilone. Istotna zaleta dla kobiet ciężarnych wiąże się również z uelastycznieniem skóry, co zapobiega rozstępom. Po porodzie daje to gwarancję szybszego powrotu skóry do stanu sprzed ciąży.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu w ciąży

Żadna kobieta w ciąży nie powinna ukrywać przed masażystą czy fizjoterapeutą swojego stanu. Są bowiem liczne sytuacje, kiedy masaż nie jest wskazany. Pierwszym przeciwwskazaniem jest nieprawidłowy przebieg ciąży. Nie powinno się też decydować na masaż z powodu nadciśnienia, cukrzycy, nieprawidłowych wyników badań penalnych. Najlepiej, by na masaż w ciąży przychodziły kobiety z fizjologicznym przebiegiem ciąży. Jeśli kobieta cierpi z powodu chorób przewlekłych, powinna skonsultować zabiegi fizjoterapeutyczne ze swoim lekarzem. Jeśli coś jest nie tak, to niekoniecznie musi to stanowić przeszkodę np. dla masażu samego kręgosłupa, jednak warto, by fizjoterapeuta miał podkładkę dla pewnego wykonywania tego zabiegu. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, a pech chce, że podczas zabiegu fizjoterapeutycznego czy masażu akurat wystąpi plamienie czy skurcz przedwczesny, wiadomo, że kobieta będzie miała pretensje do masażysty, mimo że prawdopodobnie nie będzie to jego wina.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?  Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Czy można masować brzuch w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie może być różna, zależy od punktu widzenia. Z pewnością masaż brzucha w ciąży jest wskazany ze względu na to, że używane w tym celu kosmetyki, przeznaczone dla kobiet ciężarnych, zapobiegają tworzeniu się rozstępów. Masaż pozwala na uelastycznienie skóry. Nie wolno oczywiście uciskać powłok brzusznych, a jedynie delikatnie wmasowuje się kosmetyki w skórę. Fizjoterapeuta czy masażysta raczej skupiają się na innych partiach ciała, natomiast brzuch powinien być tylko delikatnie przesmarowany olejkami, chyba że kobieta się na to nie zgadza. Nie każda kobieta w ciąży toleruje dotyk tej okolicy. Skóra na brzuchu staje się dość wrażliwa i nie zawsze kobiety chcą, by je dotykano po brzuchu. Ponadto masaż brzucha może pobudzić ruchy dziecka, a to z kolei może wywołać niewielki skurcz. Sam masaż jednak nie doprowadzi do skurczów, poronienia czy do porodu przedwczesnego, szczególnie jeśli ciąża ma przebieg prawidłowy.

Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia jest bardzo ważnym elementem, zarówno w ciąży fizjologicznej, jak i w patologicznej. W ciąży dochodzi przede wszystkim do zmiany środka ciężkości, wzrostu masy ciała, a to z kolei przyczynia się do znacznego obciążenia nie tylko kręgosłupa, ale całego układu ruchu. Fizjoterapia pozwala nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również przygotować organizm do porodu. Indywidualnie dobrane ćwiczenia zmniejszają pogłębiającą się w ciąży lordozę lędźwiową, wzmacniają mięśnie dna miednicy i przykręgosłupowe, wspomagają krążenie i oddychanie. Ponadto fizjoterapeuta pomoże w znalezieniu odpowiedniej pozycji do snu i odpoczynku, która będzie łagodziła dolegliwości bólowe. Absolutnie nie należy bać się w ciąży nalepiania specjalnych taśm służących do kinesiotapingu, czyli metody wspomagającej terapię układu kostno-mięśniowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
335
33
Polecamy
Masaż kobiet w ciąży - jak wykonywać masaż pleców, brzucha i nóg?
Masaż kobiet w ciąży - jak wykonywać masaż pleców, brzucha i nóg? Dzień Dobry TVN
4.
miesiąc ciąży - jakie są objawy, kiedy zrobić USG?
4. miesiąc ciąży - jakie są objawy, kiedy zrobić USG? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia w ciąży – z pomocą przyszłej mamie
Ćwiczenia w ciąży – z pomocą przyszłej mamie TVN zdrowie
Jak zgubić brzuch po ciąży?
Jak o niego dbać?
Ćwiczenia i zabiegi na piękny brzuch
Jak zgubić brzuch po ciąży? Jak o niego dbać? Ćwiczenia i zabiegi na piękny brzuch TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?